دام سودجویان برای متقاضیان مهاجرت شغلی، روش قانونی مهاجرت کار

به گزارش مجله آی سیب، سودجویان با سوء استفاده از تمایل متقاضیان برای مهاجرت شغلی به خارج از کشور، راه های مختلفی را در پیش می گیرند و از ادبیات و عبارات انگیزشی زیادی استفاده می نمایند. بکار بردن عباراتی چون اخذ ویزای کار قطعا در نگاه اول می تواند روش مناسبی برای ترغیب یک فرد به مهاجرت باشد.

دام سودجویان برای متقاضیان مهاجرت شغلی، روش قانونی مهاجرت کار

مهاجرت شغلی که تحت عنوان اعزام نیروی کار به خارج از کشور شناخته می گردد، یکی از سیاست های دولت ها برای تبادل نیروی کار ماهر و دارای تخصص بین یکدیگر است که این سیاست در کشور ما نیز به عنوان یکی از راه های موجه اشتغالزایی مطرح است، اما مهاجرت نباید صرفا متکی به جستجوهای سطحی، تصمیم عجولانه و اطمینان به تبلیغات مشکوک باشد.

در همین زمینه محمد اکبرنیا، مدیرکل راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار در مصاحبه با مجله آی سیب، درباره الزاماتی که متقاضیان مهاجرت شغلی به خارج از کشور باید رعایت نمایند، گفت: تنها روش قانونی مهاجرت شغلی، مراجعه متقاضیان به کاریابی های خارجی دارای مجوز از وزارت کار است که مسئولیت صحت فعالیت این مراکز را این وزارتخانه بر عهده دارد و در صورت هر گونه تخلف احتمالی از سوی کاریابی ها، توسط یک هیئت مرکزی قابل پیگیری خواهد بود.

وی اضافه کرد: همچنین در صورت تخلف احتمالی از سوی کاریابی های دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور، شاکیان می توانند با حمایت وزات کار به مراجع قضایی شکایت نمایند و این وزارتخانه نیز پشتیبان آنها خواهد بود؛ ضمن اینکه به وسیله یک هیئت مرکزی که نظارت بر فعالیت این مراکز را بر عهده دارد، امکان توبیخ و لغو مجوز وجود دارد.

مدیرکل راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار، ضمن هشدار به متقاضیان مهاجرت شغلی برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام سودجویان گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی و عدم کنترل کافی، گستره فعالیت کلاهبرداری های این چنینی با تحریک انگیزه های اعزام به خارج از کشور افزایش پیدا نموده، بنابراین سودجویان در فضای مجازی با وعده های دروغین می توانند افراد را برای مهاجرت غیرقانونی شغلی ترغیب نمایند.

ویزای جستجوی کار تضمین اشتغال نیست

اکبرنیا درباره ویزای جستجوی کار نیز گفت: هر فردی می تواند وزیرای جستجوی کار را دریافت کند و در صورت دریافت این ویزا، متقاضی 6 ماه فرصت دارد در کشور مقصد نسبت به پیدا کردن شغل مورد نظر اقدام کند، بنابراین ویزای جستجوی کار هیچ تضمینی برای مهاجرت شغلی نیست.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ما به کاریابی ها تکلیف کردیم که اگر قرار است نسبت به دریافت ویزای جستجوی شغل برای متقاضی دارای صلاحیت اقدام نمایند، حتما باید تعهد پیدا کردن شغل برای متقاضی در کشور مقصد را پیش از اتمام دوره 6 ماهه برعهده بگیرند.

وی درباره هزینه مشاوره شغلی در کاریابی های خارجی گفت: متقاضی بابت مشاوره شغلی باید 30 هزار تومان پرداخت کند و اگر موفق به اعزام شدند باید به میزان یکماه حقوق و دستمزد خود را در کشور مقصد، بابت حق الزحمه به کاریابی مربوطه پرداخت گردد.

مدیر کل راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار، با بیان اینکه در حال حاضر 115 کاریابی خارجی دارای مجوز برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور فعالیت می نمایند، ادامه داد: مشخصات، اسامی مدیران و شماره تلفن کاریابی های مجاز داخلی و خارجی، از قسمت کاریابی ها در سایت وزارت کار قابل دسترس است و متقاضیان پیش از مراجعه به کاریابی، حتما اطمینان حاصل نمایند که کاریابی موردنظر دارای مجوز فعالیت از وزارت کار باشد.

اکبرنیا با اشاره به اینکه البته در چند سال گذشته به واسطه تحریم ها و مسائل دیپلماسی، گستره فعالیت کاریابی های خارجی مقداری محدود شده است، گفت: اعزام نیروی کار به خارج از کشور در قالب تفاهم نامه بین دولت ها یا در قالب رایزنی با بخش خصوصی کشورهای مقصد صورت می گیرد اما به دلیل اینکه به واسطه مسائل سیاسی تفاهم نامه اعزام نیروی کار بین دولت ایران و سایر دولت ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته، به دلیل کاهش ارتباط بین دولت ها، امکان اعزام نیروی کار به وسیله تفاهم نامه بین دولت ها به صورت گسترده وجود نداشته است.

مدیر کل راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار اضافه کرد: کاریابی های خارجی فعال در داخل کشور بر اساس میزان توانمندی خود، موضوع اعزام نیروی کار به خارج را در قالب مذاکره با بخش خصوصی کشورهای هدف، پیگیری می نمایند.

وی گفت: بر اساس قانون تمام افرادی که در نظر دارند به عنوان واسطه در قالب کاریابی، رابطه بین کارجو و کارفرما را در داخل و حتی خارج از کشور برقرار نمایند، باید از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز داشته باشند. حتی این رابط کاری اگر قرار است در قالب بانک اطلاعاتی و فضای مجازی اعم از سایت های اینترنتی فعالیت کند، باید نسبت به دریافت مجوز اقدام کند.

این مقام مسئول در وزارت کار با تاکید بر اینکه کاریابی های مجازی نیز باید مجوز تاسیس کاریابی الکترونیکی را از این وزارتخانه دریافت نمایند، گفت: کاریابی های بدون مجوز، علاوه بر مسدودشدن، مشمول جریمه نقدی می شوند که میزان جریمه، برای تخلف بار اول 5 میلیون تومان، برای بار دوم 10 میلیون تومان و برای بار سوم 40 میلیون در نظر گرفته شده است. بنابراین هر گونه فعالیت در حوزه معرفی فرصت های شغلی نیازمند دریافت مجوز است.

مدیر کل راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار با تاکید بر اینکه اعزام نیروی کار به خارج از کشور از سیاست های این وزارتخانه است که مذاکرات لازم در این خصوص با برخی کشورها انجام شده است، تاکید نمود: نیروی کار متقاضی اعزام به خارج از کشور حتما باید به وسیله کاریابی های دارای مجوز برای این کار اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 94

به "دام سودجویان برای متقاضیان مهاجرت شغلی، روش قانونی مهاجرت کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دام سودجویان برای متقاضیان مهاجرت شغلی، روش قانونی مهاجرت کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید