درمان شکستگی با ایمپلنت الکتریکی

به گزارش مجله آی سیب، محققان ماده ای برای نوعی ایمپلنت الکتریکی مخصوص شکستگی توسعه داده اند که به طور بی سیم به انرژی دسترسی می یابد و به درمان شکستگی کمک می کند.

درمان شکستگی با ایمپلنت الکتریکی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

تا به امروز درباره ماده قابل ایمپلنت در بدن انسان که میکروساختارهایی شبیه داربست دارند، تحقیقات متعددی انجام شده است. این مواد به بهبود استخوان های شکسته کمک می کنند. اکنون نمونه جدیدی از این مواد ساخته شده که با ایجاد تحریک الکتریکی به درمان شکستگی کمک می کند.

پیش از این محققان به طور موفقیت آمیز با استفاده از ایمپلنت، میدان الکتریکی بدن انسان را تقلید و سلول های استخوان را تحریک کردند تا نمونه های بیشتری تولید کنند.

متاسفانه این دستگاه ها سنگین و بزرگ هستند و به باتری های یکپارچه یا منبع برق خارجی با سیم نیاز دارند. علاوه بٰر آن هنگامیکه استخوان شکسته درمان شود، ایمپلنت ها باید با جراحی از بدن خارج شوند.

به همین دلیل یک مهندس پزشکی زیستی در دانشگاه کانکتیکت همراه گروهی از محققان ماده ای برای داربست الکتریکی مخصوص شکستگی توسعه داده اند که به طور بی سیم به انرژی دسترسی می یابد و لازم نیست از بدن خارج شود. این ماده از نوعی پلیمر پیزوالکتریکی با نانوفیبرهای غیر سمی به نام PLLA ساخته شده است. مواد پیزوالکتریک در واکنش به ایجاد فشار مکانیکی ، بار الکتریکی ایجاد می کنند.

محققان معتقدند این ماده را می توان در محل شکستگی استخوان ایمپلنت کرد. پزشک یا حتی بیمار می توانند در بازه هایی مشخص با استفاده از یک دستگاه قابل حمل پالس های اولتراساوند به آن ارسال کنند. پالس های مذکور سبب ارتعاش قالب می شوند و فشار این ارتعاشات به ایجاد یک میدان الکتریکی درمانی ضعیف منجر می شود.

همزمان با تحریک سلول های استخوان در قالب، این ماده به تدریج و بدون ایجاد هیچ خطری حل می شود. به تدریج ماده مذکور به طور کامل با استخوان طبیعی جایگزین می شود و بنابراین نیازی به خارج کردن آن از بدن نیست.

تا به امروز از این ماده برای ارتقای فرایند بهبود شکستگی جمجمه در موش ها استفاده شده است. این تحقیق در ژورنالنانو انرژی منتشر شده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1118

به "درمان شکستگی با ایمپلنت الکتریکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان شکستگی با ایمپلنت الکتریکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید