دلیل تکمیل نشدن 10 هزار واحد مسکن مهر چیست؟

به گزارش مجله آی سیب، به گزارش خبرنگاران، احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر به تشریح آخرین شرایط این طرح در کشور پرداخت و با بیان اینکه، مجموع واحدهای مسکن مهر کشور دو میلیون و 200 هزار واحد است، گفت: 550 هزار واحد از این تعداد، در قالب تفاهمنامه سه جانبه و 540 هزار واحد نیز توسط تعاونی های مسکن احداث شده و یا در حال تکمیل است. همچنین 260 هزار واحد در بافت های فرسوده و 850 هزار واحد نیز تحت عنوان طرح خودمالکی ساخته شده است.

دلیل تکمیل نشدن 10 هزار واحد مسکن مهر چیست؟

جهت دریافت خدمات اجرای آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

تکمیل دو میلیون و 40 هزار واحد مسکن مهر تا به امروز

او اضافه کرد: از مجموع دو میلیون و 200 هزار واحد مسکن مهر کشور، تا به امروز دو میلیون و 40 هزار واحد تکمیل شده است؛ حدود 110 هزار واحد دارای معارض و در مراجع قضایی دارای پرونده است؛ تعدادی از واحدها نیز فاقد متقاضی است که بخشی از آن ها به دیگر طرح های مسکن انتقال داده می شوند. در این بخش با توجه به محدودیت منابع اقتصادی مسکن مهر، از فرصت استفاده نموده ایم و با انتقال این واحدها به طرح اقدام ملی مسکن، از منابع این طرح برای تکمیل واحدهای باقی مانده استفاده می کنیم.

خارج کردن واحدهای راکد از طرح مسکن مهر

مهرآبادی ادامه داد: بخشی از واحدها نیز راکد هستند و پیشرفت کمتر از 30 درصد دارند؛ این واحدها را از طرح مسکن مهر خارج نموده ایم و از سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید خواسته ایم از منابع داخلی خود برای تکمیل این واحدها استفاده نمایند یا عرصه و اعیان آن ها را بفروشند؛ بخشی اندکی از واحدهای باقی مانده نیز مربوط به واحدهایی است که به صورت خودمالک ساخته می شوند و در صورت احتیاج این واحدها به تسهیلات دولتی از آنها حمایت خواهیم کرد.

مجموع واحدهای باقی مانده، 55000 واحد

او مجموع واحدهای باقی مانده مسکن مهر در کشور را حدود 55 هزار واحد خواند و گفت: یکی از مسائل عمده در تکمیل این واحدها، این است که جز بانک مسکن، سایر بانک ها که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار موظف به پرداخت تسهیلات برای تکمیل واحدها بوده اند، همراهی نمی نمایند. بانک های ملی، ملت، رفاه کارگران، تجارت و صادرات از جمله بانک هایی هستند که وام متمم 30 به 40 میلیون تومان را پرداخت نمی نمایند؛ درصورتی که شورای پول و اعتبار، این موضوع را تصویب و بانک ها را مکلف به پرداخت این تسهیلات نموده است.

10 هزار واحد نیمه تمام به دلیل عدم همراهی بانک ها

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر مطرح کرد: اکنون حدود 10 هزار واحد مسکن مهر به دلیل همراهی نکردن بانک های یادشده، نیمه تمام هستند؛ التبه پیگیری های لازم را به وسیله بانک مرکزی انجام داده ایم و منتظر نتیجه هستیم. یک مشکل دیگر که در این واحدها با آن روبروییم موضوع ماده 186 قانون اقتصادیات های غیرمستقیم است که 15 هزار واحد مسکن مهر را درگیر نموده است. در این خصوص نیز پیگیری های لازم را انجام داده ایم و خواهان اعطای سه تا 6 ماه زمان برای تکمیل این واحدها هستیم. بدون احتساب این واحدها، حدود 50 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام در کشور داریم که میانگین پیشرفتشان 80 درصد است؛ تا به امروز پرونده مسکن مهر در 12 استان و 10 شهر جدید کشور بسته شده است. بیشتر واحدهای نیمه تمام در استان های تهران (پردیس و پرند)، البرز (هشتگرد)، خوزستان، فارس و خراسان رضوی است. در سایر استان ها تعداد واحدهای باقی مانده ناچیز است. قطعا سال جاری واحدهای نیمه تمام مسکن مهر تکمیل می گردد. بخش عمده این واحدها تا سرانجام آبان ماه به بهره برداری می رسد اما تحویل آن ها، احتیاجمند همکاری دستگاه های مختلف از جمله وزارت نیرو است. باید توجه داشت که ساخت واحد یک بخش از کار است و اصل موضوع تحویل واحد به مردم و مالکان است که احتیاجمند همراهی دستگاه های مختلف در تکمیل خدمات ضروری است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1087

به "دلیل تکمیل نشدن 10 هزار واحد مسکن مهر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تکمیل نشدن 10 هزار واحد مسکن مهر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید