کارگران سه ساله خانه دار می شوند!

به گزارش مجله آی سیب، به دنبال امضای تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران ایران، ساخت 10 هزار واحد مسکونی برای کارگران در شهرهای جدید کلید خورد.

کارگران سه ساله خانه دار می شوند!

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، به موجب تفاهم نامه ای که سال گذشته میان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید، مقرر شد ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان در دستور کار قرار گیرد و تمهیدات لازم در این خصوص پیش بینی گردد.

در این راستا اخیرا تفاهم نامه سه جانبه ای میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه اسکان منعقد شده که بر اساس آن، اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران (اسکان) مدیریت ساخت 30 هزار واحد مسکونی را برعهده گرفته که 10 هزار واحد آن حدبیشتر ظرف مدت 36 ماه در 12 شهر جدید احداث خواهد شد و کارگران شهرهای جدید در استان های آذربایجان شرقی، البرز، اصفهان، بوشهر، تهران، سمنان، خراسان رضوی، فارس، مرکزی و سیستان و بلوچستان از اجرای این تفاهم نامه بهره مند خواهند شد.

آنطور که صادقی فر ـ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ می گوید با امضای این تفاهم نامه سه جانبه اولین قرارداد اجرای طرح اقدام مسکن ملی ویژه مشمولان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی با هدف ساخت 10 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید شروع می گردد.

او می گوید: آن دسته از مشمولین که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و پس از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خود را واریز نموده باشند در اولویت واگذاری هستند و در فاز بعد، تعاونی های مسکن واحدهای تولیدی و صنعتی در اولویت قرار می گیرند.

معاون وزیر کار ابراز امیدواری نموده با توجه به سرعت عمل اتحادیه اسکان و همکاری مطلوب شرکت عمران شهرهای جدید در شناسایی زمین با اخذ مجوزهای لازم طی هفته های آینده عملیات ساخت واحدهای مسکونی برای کارگران شروع گردد.

در طرح احداث 200 هزار واحد مسکن کارگری که تفاهم نامه آن دی ماه سال گذشته به امضا رسید، وزارت راه و شهرسازی متعهد شده در حوزه مسکن کارگری نسبت به تجهیز منابع و زمین اقدام کند. وزارت کار نیز به وسیله سازمانهای زیرمجموعه و منابع بانکهای عاملی که در اختیار دارد به تامین اقتصادی و آورده متقاضیان یاری خواهد نمود.

در حال حاضر ظرفیت های قانونی بسیاری برای تأمین مسکن کارگران وجود دارد. فعالان کارگری معتقدند در ماده 149 قانون کار برای تامین مسکن کارگران تکالیفی بر عهده جامعه کارفرمایی گذاشته شده است که می توان با استناد به این ماده قانونی، از ظرفیت شهرکهای صنعتی استفاده کرد و کارفرمایان را برای تامین زمین و مسکن کارگران مشارکت داد.

محمد جعفر کبیری ـ معاون امور تعاون وزارت کار، از اختصاص خط اعتباری 7500 میلیارد تومانی به 75 هزار تعاونی مسکن با اولویت تعاونی های مسکن کارگری خبر داده و می گوید: بانک توسعه تعاون این تسهیلات را با اولویت مسکن کارگری اختصاص داده و به طور میانگین به ازای هر واحد مسکونی 100 میلیون تومان تسهیلات پیش بینی شده است. مدت بازپرداخت تسهیلات مذکور 10 ساله بوده که با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در اختیار افراد قرار داده می گردد.

وی درباره نحوه عضویت کارگران و ثبت نام در این طرح می افزاید: بیشتر کارگران یا عضو تعاونی ها هستند یا تشکل کارگری دارند و می توانند به وسیله آنها برای ثبت نام و عضویت اقدام نمایند ولی چنانچه عضو هیچ تعاونی مسکن یا تشکل کارگری نباشند می توانند درخواست خود را به کارفرمایان ارائه دهند و یک تعاونی مسکن تشکیل دهند و در نهایت به وسیله سامانه جامع هوشمند بخش تعاون بدون مراجعه حضوری تعاونی خود را به ثبت برسانند.

کبیری می گوید: کارگران مشمول این طرح می توانند هم در طرح مسکن ملی ثبت نام نمایند و هم به عضویت تعاونی های مسکن درآیند. به موجب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می گردد.

واگذاری زمین در طرح اقدام ملی مسکن، به سه شیوه اجاره بلندمدت 99 ساله، فروش اقساطی و واگذاری مشارکتی خواهد بود که با مذاکرات صورت گرفته و در راستای تجمیع منابع برای تسهیل در ساخت واحد مسکونی، بهره مندی افراد به شیوه اجاره بلند مدت 99 ساله خواهد بود. جامعه هدف طرح، کارگران هستند و بر این اساس وزارت کار شناسایی خانوارهای فاقد مسکن را برعهده دارد.

به دنبال امضای تفاهم نامه سه جانبه اخیر و برنامه دولت برای تامین مسکن کارگران و بازنشستگان، عملیات ساخت 200 هزار واحد مسکونی ویژه مشمولان قانون کار و تامین اجتماعی با کوشش وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی در عرض سه سال آینده اجرایی خواهد شد که گام بزرگی در جهت تسهیل شرایط خانه دار شدن کارگران و احداث واحدهای مسکونی مناسب و ارزان قیمت خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1419

به "کارگران سه ساله خانه دار می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران سه ساله خانه دار می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید