آذر انرژی، متخصص ساخت تجهیزات داخلی برج ها و راکتورها

به گزارش مجله آی سیب، نفت، گاز و پتروشیمی از عظیم ترین صنایع کشور هستند و اهمیت شناخت تجهیزات فرآیندی مورد استفاده در این صنایع در این است که بر کل فرآیند، محصولات و اقتصاد تأثیر می گذارد.

آذر انرژی، متخصص ساخت تجهیزات داخلی برج ها و راکتورها

واحدهای شیمیایی شامل تجهیزات فرآیندی مختلفی مانند کمپرسورها، توربین های گاز و بخار، برج های خنک نماینده، برج های تقطیر و جداسازی، تجهیزات برقی، شیرها و... هستند.

تجهیزات فرآیندی بسیار گران قیمت بوده و اغلب پیچیدگی هایی دارند که شناخت نحوه عملکرد آنها و بعلاوه آشنایی با روش های عیب یابی، تعمیر و نگهداری از آنها، باعث افزایش بهره وری، کاهش حوادث، کاهش خسارات محیط زیستی و... می گردد.

شرکت آذر انرژی تبریز با تجربه نزدیک به سه دهه فعالیت در این حوزه، اولین فراورینماینده تجهیزات فرآیندی و به طور ویژه برج های تقطیر در کشور است.

پیمان فخری اسلامی، مدیر بازرگانی شرکت دانش بنیان آذر انرژی تبریز است.

او در گفت وگو با جام جم، قصه شکل گیری این مجموعه را این گونه تعریف می نماید: در اوایل دهه 60 و همزمان با دوران جنگ تحمیلی، کشورمان احتیاجمند تأمین نماینده ای داخلی برای تهیه برج ها و راکتورهای پالایشگاهی بود که تجهیزاتی با فناوری پیشرفته محسوب می گردد. آن موقع جمعی از متخصصان گردهم آمدند تا احتیاج کشور در این حوزه را برطرف نمایند. با گذشت زمان، این گروه از کارشناسان و متخصصان تصمیم گرفتند به چند دهه فعالیت مهندسی و ساخت خود، در قالب تأسیس یک شرکت حقوقی به نام آذر انرژی تبریز سر و شکلی سازمان یافته و منسجم تر دهند؛ به این ترتیب بود که شرکت آذر انرژی در سال 81 به اسم اولین مجموعه فراوریی و مهندسی تجهیزات فرآیندی و به ویژه تجهیزات داخلی برج ها یا تاوِر اینتِرنال (Tower Internal)، در اداره ثبت شرکت های استان آذربایجان شرقی به طور رسمی به ثبت رسید.

وی در مورد زمینه های فعالیت مجموعه آذر انرژی می گوید: ما پیروز شده ایم با بهره گیری از نیروی کار متخصص و مجرب و بعلاوه با استفاده از ماشین آلات مدرن، خدمات مفیدی را به صنعت عرضه کنیم که از جمله آنها می توان به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، پالایشگاه ها و... اشاره نمود. مهم ترین فعالیت های مجموعه آذر انرژی شامل توسعه، طراحی و فراوری به روزترین و پیشرفته ترین تجهیزات تقطیر، جذب، عاری سازی، تبخیر، جداسازی گازی، جداسازی مایع و کریستالیزاسیون است.

با سینی های ظرفیت بالای سانتریفیوژی آشنا شوید

به گفته مدیر بازرگانی مجموعه آذر انرژی، با راه اندازی واحد تحقیق و توسعه این شرکت پیروز به ساخت نوعی سینی خاص شد که آن را در سال 83 در اداره ثبت مالکیت های صنعتی ایران با اسم سینی ظرفیت بالای سانتریفیوژی (Centrifugal High Efficiency Trays) به ثبت رسانده است. این تجهیز که به تأیید مدیریت بازرگانی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران هم رسیده، برای اولین بار در برج سولفورزدای نفت و گاز غرب (واحد دهلران) نصب شد. این نوع سینی با دارابودن بازده بالاتر نسبت به مشابه خارجی اش نتیجه مناسب تری به همراه داشت، به طوری که توانست اندازه سولفید هیدروژن موجود در نفت خام را از 3800پی پی ام (واحد در میلیون) به 40پی پی ام کاهش دهد و این در حالی است که سینی های متداول خارجی قادر به کاهش سولفید هیدروژن به کمتر از 450پی پی ام نبودند. از این مقایسه می توان چنین نتیجه گیری کرد که سینی های افزایش ظرفیت سانتریفیوژی دارای برترین کیفیت، بالاترین بازدهی و کمترین اندازه آلودگی محیطی هستند.

فخری اسلامی در ادامه می افزاید: ما از این سینی ها در سال 88 و در قالب یک پروژه برطرف مسائل فرآیندی، برای برج TV-808 شرکت پالایش نفت تبریز استفاده کردیم که به طرز چشمگیری در برطرف ایرادات آن به طور کامل مؤثر واقع شدند؛ بعلاوه شرکت پتروشیمی خارک هم از دیگر مجموعه های عظیم نفتی است که پیرو رضایتمندی از سینی های نصب شده در سال 91، مجددا در سال 96 درخواست خود را مبنی بر نصب سینی های ظرفیت بالای سانتریفیوژی نو به ما ارائه دادند که این پروژه هم مانند سایر پروژه های مجموعه ما در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شد. از دیگر موارد ساخت و نصب این نوع از سینی ها، می توان به شرکت های پالایش نفت شازند اراک و پتروشیمی پردیس اشاره نمود که از سایر مشتریان شرکت ما هستند و با بهره گیری از سینی ظرفیت بالای سانتریفیوژی پیروز به برطرف مسائل خود شده اند.

وی اضافه می نماید: ما در سال گذشته قراردادی با شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس منعقد کردیم که در راستای آن باید نسبت به جایگزینی اینترنال های موجود با سینی های ابداعی خودمان اقدام کنیم. تحقق افزایش ظرفیت به اندازه معین شده در این پروژه، به استناد محاسبات CFD در سطح جهان برای اولین بار رخ خواهد داد.

پروژه های پیروز و دستاوردهای علمی

این فناور داخلی با اشاره به بعضی پروژه های پیروز که شرکت آذر انرژی تا به امروز انجام داده است، خاطرنشان می نماید: تداوم فعالیت های ما زمینه ساز کسب مهارت طراحی و ساخت اینترنال ها بوده است؛ به طوری که شرکت آذر انرژی توانسته است برای تأمین سینی های پالایشگاه فجر جم در سال 75، در رقابت با شرکت های خارجی پیروز گردد. تازه سازی برج های خلأ پالایشگاه نفت تهران از دیگر پروژه های پیروز ما در سال 77 بوده است که البته طراحی و نظارت آن را شرکت های خارجی برعهده داشتند و ساخت آنها را مجموعه ما انجام داده است. از دیگر پروژه های عظیم مجموعه آذر انرژی می توان به تأمین پالرینگ ها (Pall Ring) (نوعی پَکینگ تصادفی در برج های خنک نماینده) و کلیه اینترنال های برج های واحد اتیلن گلیکول پتروشیمی اراک در سال 78 و بعلاوه تأمین کلیه سینی های فاز دوم پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در سال 79 اشاره نمود.

وی در ادامه معرفی پروژه ها و دستاوردهای شرکت آذر انرژی، تصریح می نماید: ما احتیاجهای شرکت پالایش نفت کرمانشاه مربوط به پروژه پنتان را در سال های80 و 81، احتیاجهای شرکت پالایش نفت بندرعباس را در سال 81 و بعلاوه احتیاجهای شرکت پالایش نفت اصفهان را در سال 82 برطرف نموده ایم. از سوی دیگر ساخت و تحویل اینترنال های پروژه پنتان تبریز در سال 83 که با برترین کیفیت و در کوتاه ترین زمان ممکن برای تازه سازی انجام شد هم از دیگر دستاوردهای شرکت آذر انرژی محسوب می گردد؛ البته پروژه پنتان تبریز شامل تأمین پکینگ ها، توزیع نماینده ها، بازتوزیع نماینده ها و میکس درام ها (Mix Drum) هم بوده است. ساخت اِسکالوپ های (Scallop) مربوط به شرکت پالایش نفت تبریز در سال 83 و ساخت برج مختص به شرکت پتروشیمی اراک در سال 84 را هم شرکت ما انجام داده است. مفتخریم اعلام کنیم تقریبا پتروشیمی و پالایشگاهی در سطح کشور وجود ندارد که شرکت ما توفیق خدمت رسانی به آن را در قالب انجام پروژه نداشته باشد.

فخری اسلامی بعلاوه از طراحی و نصب اینترنال های آب سنگین خنداب هم به اسم یکی دیگر از مواردی نام می برد که به مجموعه آذر انرژی محول شده و با برترین کیفیت در کمترین زمان ممکن به انجام رسیده است. به عقیده این فناور داخلی، دریافت لوح های تقدیر متعدد از این پالایشگاه ها، نشان دهنده قدرت و توانایی مجموعه آذر انرژی و حاصل رضایت مندی و اعتماد صنایع داخلی به این شرکت هستند.

استانداردها و گواهینامه ها

این عضو ارشد مدیریتی شرکت آذر انرژی در رابطه با استانداردها و گواهینامه هایی که این شرکت پیروز به اخذ آنها شده است می گوید: ما با کسب دستاوردهای علمی مختلفی مانند پنج گواهی ثبت اختراع، شش مقاله علمی، یک جلد کتاب و چند جلد مقاله خاتمه نامه، گام های مؤثری در جهت خودکفایی کشور در این حوزه برداشته ایم. به همین دلیل، ما توانسته ایم با کوشش و مشارکت کلیه کارکنان خود، سیستم مدیریت کیفیت را در مجموعه آذر انرژی پیاده سازی کنیم و در سال 88 هم گواهینامه بین المللی ایزو 9001 (ویرایش 2008) را در مورد سیستم مدیریت کیفیت از مؤسسه معتبر TUV NORD آلمان دریافت نموده ایم. خاتمه این پیروزیت ها در سال 95 منجر به اخذ گواهی دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

محصولات و خدمات منحصربه فرد

به گفته فخری اسلامی، از مهم ترین محصولات شرکت دانش بنیان آذر انرژی که در بیشتر مجتمع های پتروشیمی و پالایشی کشور هم مورد استفاده قرار گرفته است، می توان به تجهیزات داخلی برج ها و راکتورها که با نام اینترنال (Internal) شناخته می شوند اشاره نمود. اینترنال ها شامل انواع سینی ها (Tray)، پکینگ ها (Packing)، جدانماینده های دوفازی و سه فازی (Coalescer)، جداسازهای گاز از مایع (Demister)، صفحات وی- وایر (V-wire Screen)، صفحات مشبک جداساز مایع از گاز (Vane Pack)، توزیع نماینده ها (Distributor)، استرِینر (Strainer)، شعله گیرها (Flame Arrestor) و... می گردد.

طبق گفته های این مدیر ارشد شرکت آذر انرژی، این مجموعه با تکیه بر متخصصان توانمند خود در طول سال های فعالیت توانسته است دانش عمیقی از فرآیندهای مختلف به دست آورد که در رأس آنها تجهیزات انحصاری این مجموعه قرار گرفته است؛ بر همین اساس، آذر انرژی توانایی لازم در فراهم سازی طیف گسترده ای از خدمات مهندسی، شامل طراحی و شبیه سازی فرآیندی و مکانیکی تجهیزات، مهندسی و طراحی پکیج های فرآیندی، محاسبات و انتخاب اینترنال های مناسب، شبیه سازی دینامیک سیالات محاسباتی (CFD از سرواژه های عبارت Computational Fluid Dynamics)، محاسبات هیدرولیکی و عیب یابی مسائل فرآیندی و مکانیکی واحدهای موجود در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها، مطابق با استانداردهای روز جهان را دارد.

راه های تماس با شرکت آذر انرژی تبریز

وبسایت: azarenergy.com

ایمیل: [email protected]

تلفن: 04135553513

آدرس: تبریز، خیابان ابوریحان، خیابان صائب تبریزی، بن بست مهدوی، پلاک 75

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1775

به "آذر انرژی، متخصص ساخت تجهیزات داخلی برج ها و راکتورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذر انرژی، متخصص ساخت تجهیزات داخلی برج ها و راکتورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید