شب یلدا را در یونسکو ثبت می کنیم

به گزارش مجله آی سیب، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه گفت: سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

شب یلدا را در یونسکو ثبت می کنیم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، وبینار یلدا، همبستگی منطقه ای، به مناسبت پاسداشت آیین کهن شب یلدا و تبیین نقش آن در همبستگی مردمان این منطقه با مشارکت مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی بعد از ظهر امروز برگزار شد.

در این مراسم رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، رئیس موسسه فرهنگی اکو و سفرای افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند.

در این وبینار دکتر حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سعید خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو، عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان، آوازبیک عبدالرزاق اف، سفیر جمهوری قرقیزستان و دکتر احمد پاکتچی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری به ایراد سخنرانی پرداختند.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در سخنانی با اشاره به قدمت این آئین باستانی به نقش آن در همگرایی و صلح میان مردمان منطقه، اشاره کرد.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: از گذشته های دور شب یلدا یا همان شب چله، شب پیروزی نور بر ظلمت و نمادی از مساوات و برابری میان ایرانیان بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: نگاه فرهنگی به حوزه تمدنی کشور های منطقه روز به روز قوی تر می گردد و این عناصر فرهنگی عناصری وحدت بخش میان مردم منطقه هستند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1408

به "شب یلدا را در یونسکو ثبت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب یلدا را در یونسکو ثبت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید