شهید چیت سازیان از زبان حسین غلام؛ جوان شر و شور دهه پنجاه

به گزارش مجله آی سیب، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انتشارات شهید کاظمی؛ خاطرات رزمندگان دوران دفاع مقدس پُر است از روایت انسان هایی که حضور در عرصه جهاد و جبهه های حق علیه باطل، زندگی آن ها را دگرگون نموده است و در اصطلاح آن ها را از این رو به آن رو کرد.

شهید چیت سازیان از زبان حسین غلام؛ جوان شر و شور دهه پنجاه

حسین رفیعی رزمنده همدانی هشت سال دفاع مقدس یکی از همین افراد بود. کسی که سال های سال اهالی روستای حصارخان همدان او را به حسینِ غلام، جوان شر و نااهل روستا می شناختند که شب و روزش با دعوا و کفتربازی می گذشت؛ اما حضور او در جبهه و آشناییش با شهید علی چیت سازیان حسینِ غلام را تبدیل به غلامِ حسین کرد؛ رزمنده شجاعی که پای ثابت نیروهای اطلاعات عملیات سپاه انصارالحسین(ع) همدان شد.

برای او که تا آن روز تحقیر، یتیمی و رنج آزارش داده بود؛ چشمان مهربان آبی علی آقا در صورت مهتابی اش معجزه نموده بود . خودش در خصوص این تحول می گوید: قبول کنی یا نکنی برای تو خاطره گفتم؛ نه برای دلم و نه برای تاریخ. برای تو که فردا هزاران یک لا قبا مثل من آویزان تواند. برای تو که از گذر حسین غلام عبورم دادی و غلامِ حسینام کردی.

یکی از برجسته ترین ویژگی های این کتاب که باعث شده فقط غلامِ حسین باش تبدیل به یکی از متفاوت ترین آثار ادبیات مقاومت گردد، صراحت و صداقت رفیعی در بیان خاطراتش است.

سردارشهید حسین همدانی در زمان حیات دنیایی اش در خصوص این کتاب گفته است:

کتابی قابل توجه است چون هم راوی و هم نویسنده آن هر دو در صحنه جنگ حضور داشته اند و آقای حمید حسام نویسنده کتاب فقط غلامِ حسین باش نیز به خوبی توانسته است، فضای آن موقع را بیان کند.

برشی از متن کتاب:

حالا روز دوم عملیات مردافکن خیبر در جزیره ای متروکه و در میانه آب های راکد جنوب غربی ایران به آخر رسیده و در تاریکی و ظلمات شب و در گوشه ای از میدان، تن خسته مردی آرام گرفته است که از سی ویکم شهریور 1359 تا آن روز، آرامش واقعی را تجربه ننموده بود. آن جا، در جنوبی ترین نقطه جزیره مجنون، مردی سر بر خاک گذاشته و بی توجه به هیاهوی صحنه نبرد رخت به عالم دیگر کشیده بود که تا ساعتی پیش، گردانی، گوش به فرمانش، بی ترس و واهمه، همچون شیر غران بر دشمن می تاختند و به پیش می رفتند. آن جا، آن شب، نیزارهای هور، میزبان پیکر شیرمرد شجاعی بودند که در شب های سخت و بی کسی عملیات های محرم، والفجر مقدماتی، والفجر 4 و خیبر، نقطه امید و مایه دلگرمی مهدی زین الدین، فرمانده دلاور لشکر بود.

ساعدی بارها تا مرز شهادت به پیش رفته بود، بارها در دل نیروهای دشمن گرفتار و بیم اسارت، او را به شکلی جدی و سخت تهدید نموده بود، اما دست تقدیر او را کشان کشان تا جزیره مجنون رسانده و از آن جا آسمانی اش نموده بود. ساعدی، گر ه گشای چند عملیات، حالا و پس از آخرین گره گشایی اش در مجنون، تمام بار سنگینی را که در طول سه سال و اندی از آغاز جنگ، صادقانه بر دوش کشیده بود، در هور و در نقطه اتصال مجنون و پل شیطاط با آرامش تمام بر زمین نهاده بود.

کتاب فقط غلامِ حسین باش خاطرات جانباز، حسین رفیعی از روزهای سخت جنگ و تغییر و تحولش توسط اعجوبه لشکر انصار الحسین(ع) همدان(شهید علی چیت سازیان) به قلم توانای حمید حسام(نویسنده کتاب هفتاد ودومین غواص) در قطع رقعی و 243صفحه توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد.

علاقه مندان جهت تهیه این کتاب می توانند به وسیله سایت رسمی انتشارات به نشانی nashreshahidkazemi.ir و یا درگاه اینترنتی manvaketab.ir و همچنین ارسال نام کتاب به سامانه 3000141441 اقدام کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1416

به "شهید چیت سازیان از زبان حسین غلام؛ جوان شر و شور دهه پنجاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهید چیت سازیان از زبان حسین غلام؛ جوان شر و شور دهه پنجاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید