ماجرای سودجویی دارویی در تحریم ها، نگاه تجاری در توزیع دارو

به گزارش مجله آی سیب، موضوع تامین نیازهای دارویی بیماران در شرایط تحریم و موانعی که آمریکا سد راه کشورهایی که مبادلات دارویی با ایران دارند، ایجاد نموده است، باعث گردیده وزارت بهداشت بر فراوری داخل بیش از پیش تکیه کند و صنعت داروسازی را مجاب نماید کوشش بیشتری به خرج دهد تا کمبودهای دارویی، کم رنگ تر گردد.

ماجرای سودجویی دارویی در تحریم ها، نگاه تجاری در توزیع دارو

در این بین، برخی افراد بدون توجه به شرایط حاکم بر کشور، بعضا کارهایی می نمایند که می تواند عبور از شرایط حاکم را دشوارتر سازد. این در حالی است که، نگاه منفعت طلبانه عده ای سودجو، دشواری هایی برای بیماران و وزارت بهداشت ایجاد می نماید.

محمدباقر ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران، در مصاحبه با مجله آی سیب، به محتوای نامه ای که خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو نوشته و رونوشت آن را در اختیار رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران قرار داده است، اشاره نمود و گفت: در شرایط کنونی داروخانه های کشور دوران سختی را پشت سر می گذرانند، زیرا با بحران نقدینگی روبرو هستند و دلیل آن نیز، تاخیرهای طولانی مدت در پرداخت مطالبات داروخانه هاست.

وی با اشاره به افزایش هزینه ها در ماه های اخیر و ثابت ماندن حاشیه سود دارو، اضافه کرد: متاسفانه داروخانه ها در این اوضاع و احوال، نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش نیز یافته است. زیرا، هزینه های داروخانه ها بالا رفته و همین مسئله سبب گردیده که داروخانه ها در شرایط بحرانی قرار بگیرند.

ضیاء با تاکید بر اینکه خواهان افزایش حاشیه سود فروش دارو هستیم، توضیح داد: انتظار داریم حداقل این حاشیه سود دارو به سطح میانگین منطقه ای برسد.

رئیس انجمن داروسازان ایران، با اشاره به زنجیره فراوری، توزیع و عرضه دارو در داروخانه ها، گفت: اگر نقدینگی داروخانه ها دچار مشکل گردد، شرایط از وضعیت کنونی بدتر خواهد شد.

وی با عنوان این مطلب که دولت بزرگ ترین خریدار دارو تلقی می گردد، اضافه کرد: در حدود 50 درصد داروهای کشور توسط بخش دولتی خریداری می گردد.

ضیاء با اشاره به اینکه داروخانه به عنوان آخرین مکان توزیع دارو محسوب می گردد که با مردم و بیماران در ارتباط مستقیم قرار گرفته است، ادامه داد: عرضه دارو در داروخانه ها در شرایط کاملا تعریف گردیده است و داروخانه نمی تواند تغییر قیمت بدهد یا سود دارو را افزایش دهد.

وی با عنوان این مطلب که کارخانه های فراوری دارو، شرکت های توزیع و پخش دارو و داروخانه ها در زنجیره دارویی کشور یک خانواده محسوب می شوند، اضافه کرد: ما معتقدیم که این بحران نباید فقط به داروخانه منتقل گردد.

ضیاء با اشاره به اینکه داروخانه های کشور از اکثر شرکت های توزیع و پخش دارو رضایت دارند، گفت: متاسفانه برخی شرکت های پخش دارو، بعضی از محصولات دارویی شرکت ها را با نگاه نزدیک به انحصار عرضه می نمایند و این انحصار می تواند مسائل زیادی به دنبال داشته باشد.

وی، سوق دادن بیمار به مراکز غیرقانونی عرضه دارو را یکی از تبعات انحصار در پخش اقلام دارویی عنوان نمود و اضافه کرد: این انحصار توزیع می تواند منجر به افزایش قیمت برخی اقلام دارویی گردد. در حالی که ما معتقدیم این انحصار باید به رقابت همه شرکت های پخش دارو تبدیل گردد.

رئیس انجمن داروسازان ایران، توزیع 80 تا 90 درصد اقلام دارویی یک شرکت را نادرست دانست و گفت: نباید چنین شرایطی ایجاد گردد که یک شرکت پخش بتواند توزیع یک محصول از یک شرکت دارویی را در اختیار بگیرد. زیرا، در چنین شرایطی، انحصار توزیع شکل خواهد گرفت که این مسئله با آسیب هایی برای زنجیره دارویی کشور همراه خواهد شد.

ضیاء در ادامه با اشاره به نامه ای که رونوشت آن به رئیس سازمان نظام پزشکی ایران ارسال گردیده است، اضافه کرد: نظام دارویی کشور، نظام ژنریک است و می بایست نسخه نویسی داروها بر اساس همین نظام دارویی انجام گردد. در حالی که استفاده از نام تجاری دارو در نسخه هایی که پزشکان برای بیماران تجویز می نمایند، می تواند شبهاتی به دنبال داشته باشد.

به گفته رئیس انجمن داروسازان ایران، نسخه نویسی بر اساس نام ژنریک دارو، علاوه بر اینکه نوعی حمایت از فراوری داخل محسوب می گردد، از ارجاع بیمار به بازارهای غیررسمی نیز جلوگیری خواهد نمود.

ضیاء تاکید نمود: ما از جامعه پزشکی انتظار داریم در هنگام نسخه نویسی، به نام تجاری دارو توجه نداشته باشند و نام ژنریک دارو را بنویسند تا بیمار هنگام مراجعه به داروخانه دچار شبهه نگردد که قرار است داروی مشابه دارویی که پزشک برای او تجویز نموده است، تهیه کند.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، در مصاحبه با مجله آی سیب، اقدام رئیس انجمن داروسازان ایران برای استفاده از عنوان ژنریک دارو در نسخه های بیماران را قابل تقدیر دانست و گفت: نظام دارویی کشور، نظام ژنریک است و از همین رو، تجویز دارو بر اساس نام تجاری، می تواند با شبهاتی همراه باشد.

وی با تایید این موضوع که استفاده از نام تجاری دارو در نسخه بیماران می تواند مسائلی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: به نظر می رسد که نوشتن نام ژنریک دارو در نسخه ها، می تواند بیماران را از سردرگمی خارج کند که بعضا اصرار دارند همان دارویی که پزشک برای آنها تجویز نموده است، از داروخانه تهیه نمایند. در حالی که آگاه نیستند داروهای مشابه با نامهای تجاری مختلف عرضه می شوند.

احمد شیبانی رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در مصاحبه با مجله آی سیب، اظهارداشت: استفاده از عنوان ژنریک دارو در نسخه بیماران کار خوبی است که می تواند از تجاری سازی داروها جلوگیری کند.

وی با اشاره به نگاه تجاری که در فراوری و توزیع دارو حاکم است، اضافه کرد: بعضا داروهایی داریم که مشابه داخلی دارند اما به عنوان برند ژنریک وارد می شوند.

شیبانی، نسخه نویسی بر اساس نام تجاری دارو را غیرقانونی ندانست و در عین حال تاکید نمود: ما این عمل را نمی پسندیم و معتقدیم که نامه رئیس انجمن داروسازان، پیشنهاد خوبی است.

به گفته رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، قیمت غیر واقعی داروهای فراوری داخل، حاشیه سود پایین فروش دارو و...، از جمله عواملی است که باعث بروز چنین اتفاقاتی در بازار دارویی کشور می گردد.

شیبانی با تاکید بر اینکه کارخانه های فراوری دارو، شرکت های پخش و توزیع دارو، و داروخانه ها، همگی یک خانواده در زنجیره دارویی کشور هستند، اضافه کرد: به نظر می رسد که حل این قبیل مسائل می بایست با همفکری تشکل ها و اتحادیه های دارویی حل و فصل گردد و نباید احساس کنیم در مقابل یکدیگر قرار داریم.

رئیس اسبق سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که بنده داروخانه دارم، گفت: بنده خود را از خانواده داروخانه داران می دانم و معتقدم که می بایست مسائل خودمان را با همکاری یکدیگر حل کنیم.

در شرایط کنونی که تحریم های ناجوانمردانه آمریکا، مانع از مبادله شرکت های بین المللی دارویی با ایران گردیده است و وزارت بهداشت، کوشش می نماید از مسیرهای گوناگون در صدد تامین نیازهای دارویی کشور باشد، این قبیل اقدامات انحصاری از سوی برخی شرکت های توزیع و پخش دارو که نگاه تجاری دارند، می تواند آسیب هایی را متوجه سلامت بیماران و زنجیره دارویی کشور نماید.

ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در مصاحبه با مجله آی سیب، گفت: موضوع استفاده از عنوان ژنریک برای تجویز داروها توسط پزشکان در نسخه بیماران، در سال های گذشته با شکست روبرو شد. زیرا، برخی داروخانه ها اصرار داشتند که داروی مورد نظر خودشان را به بیمار بدهند و دارویی که موثر و با کیفیت بود، در داروخانه می ماند.

وی با تاکید بر اینکه دیدگاه پزشک در تجویز دارو، موثر بودن و با کیفیت بودن دارویی است که برای بیمار تجویز می نماید، توضیح داد: شاید یکی دو پزشک هم پیدا گردد که از تجویز دارو با نام تجاری، سودی ببرد. اما، جمع پزشکان ایرانی بر این عقیده اند که دارویی برای بیمار استفاده گردد که علاوه بر کیفیت، بتواند برای بیمار به لحاظ اقتصادی هم به صرفه باشد.

خسرونیا ادامه داد: بعضی از داروها کیفیت و اثرگذاری لازم را ندارند و پزشک مختار است که بهترین دارو را برای بیمارش تجویز کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آذر 1397 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 34

به "ماجرای سودجویی دارویی در تحریم ها، نگاه تجاری در توزیع دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای سودجویی دارویی در تحریم ها، نگاه تجاری در توزیع دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید