مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در پارک ملی توران

به گزارش مجله آی سیب، بهرامعلی ظاهری اظهار کرد: این پلنگ زیبای ایرانی به وسیله محیط بانان پارک ملی توران در شهرستان شاهرود مشاهده شده است.

مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در پارک ملی توران

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به تصویر برداری از این پلنگ توران ادامه داد: مأمورین اجرایی پارک ملی توران در حین انجام ماموریت های روزانه خود در محدوده مجموعه تحت حفاظت توران، پیروز به مشاهده این گونه مهم گربه سان شدند.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان زیستگاه توران را یکی از مهمترین زیستگاه های مهم در کشور و استان نام برد و اضافه کرد: وجود گربه سان های مهمی همانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، کاراکال و... بر اهمیت این زیستگاه اضافه کرده است.

وی تنوع بالای گونه های گیاهی و جانوری را مهمترین شاخص این زیستگاه برشمرد و ادامه داد: در این زیستگاه حیات وحش در خطر انقراضی همانند گورخر ایرانی، هوبره، عقاب طلایی، سارگبه، گونه اندمیک زاغ بور، بالابان، پلنگ، جبیر، آهو، کاراکال، کل، قوچ و... زیست می نمایند.

وی با بیان اینکه بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این زیستگاه واقع شده است، اظهار داشت: برخورداری از جمعیت قابل توجه گورخر ایرانی از دیگر ویژگی های این زیستگاه است.

ظاهری بعلاوه از امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان اطلاع داد و گفت: این تفاهمنامه با هدف استفاده از توانایی ها و ظرفیت های علمی پژوهشی فناوری و اجرایی طرفین، به منظور هم افزایی در شناسایی فناوری های نوآورانه زیست محیطی و بسترسازی برای توسعه کسب و کار های اشتغال آفرین و دانش بنیان در حوزه محیط زیست، به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه همکاری در خانه فناور محیط زیست واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به امضا رسیده اضافه کرد: این تفاهمنامه با حضور رئیس پارک و اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، مدیرکل محیط زیست استان و مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست، به امضای طرفین رسیده است.

وی اظهارامیدواری کرد: محیط زیست استان با همکاری دانشگاه سمنان و پارک علم و فناوری جدای از بهبود کیفی حفاظت ها به ایجاد اشتغال پایدار و محیط زیست محور نیز یاری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2275

به "مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در پارک ملی توران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در پارک ملی توران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید