مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک

به گزارش مجله آی سیب، نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل زیره سبز میتواند در بهبود شاخص های سندرم متابولیک مانند مقدار دور کمر، فشار خون، مقدار غلظت تری گلیسیرید و کلسترول hdl موثر باشد.

مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک

به گزارش خبرنگاران، در سراسر دنیا سندرم متابولیک به یک نگرانی در حال افزایش بهداشت عمومی تبدیل شده است. چاقی مرکزی، بالا بودن تری گلیسیرید در خون، کلسترول خوب یا HDL پایین، فشار خون و قند خون ناشتای بالا از نشانه های سندروم متابولیک هستند و برای تشخیص این سندروم وجود حداقل سه معیار از این پنج معیار ضروری است.

سندروم متابولیک می تواند نتیجه عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی مانند سبک زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و استرس باشد. این سندرم به طور معنی داری در زنان بیشتر از مردان است و احتمال ابتلای زنان سه برابر بیشتر است.

میزان شیوع این سندروم در زنان 40 تا 50 ساله ایرانی حدود 50 درصد تخمین زده می گردد و این زنگ خطر بزرگی برای زنان ایرانی است. افراد مبتلا به این سندرم در معرض خطر بیشتر بیماری های قلبی عروقی و دیابت هستند. سندروم متابولیک خطر ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و آشفتگی های خواب را افزایش داده و بعلاوه خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تولیدمثل مانند سرطان آندومتر و گردن رحم را در زنان افزایش می دهد.

برای مدیریت سندروم متابولیک، کاهش عوامل خطرزا مانند چاقی، عدم تحرک جسمی و رژیم غذایی سالم و به بیان دیگر تغییر سبک زندگی اهمیت دارد.

یکی از راه های مدیریت این سندرم؛ بهره گیری از درمان های گیاهی است. در بعضی آنالیز ها تاثیر گیاه زیره سبز در کاهش قند خون مشاهده شده است. با توجه به مطالعات محدود و متناقض در خصوص تاثیر زیره سبز بر شاخص های سندروم متابولیک، پژوهشگران با انجام یک تحقیق تاثیر این گیاه را بر شاخص های سندروم متابولیک در زنان سنین باروری آنالیز کردند.

این مطالعه کارآزمایی بالینی سه سو کور، بر روی 66 نفر از زنان در سنین باروری که حداقل سه شاخص سندرم متابولیک را داشتند انجام شد. افراد به دو گروه دریافت نماینده 500 میلی گرم زیره سبز و دارونما تقسیم شدند. مطالعه به مدت هشت هفته به طول انجامید و قبل و بعد از این مدت میزان دور کمر، میزان قند خون ناشتا، کلسترول HDL و تری گلیسیرید افراد میزان گیری شد.

آنالیز های مطالعه نشان داد که مصرف زیره سبز به میزان 500 میلی گرم، دو بار در روز به مدت هشت هفته، در کاهش میزان دور کمر، کاهش فشار خون، کاهش میزان غلظت تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDLموثر بود. میزان قند خون ناشتا در گروه مصرف نماینده زیره سبز تغییر معناداری نداشت؛ ولی در گروه دارونما این میزان افزایش یافته بود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند؛ ممکن است با افزایش مدت مصرف و بعلاوه تغییراتی در دوز و تعداد دفعات مصرف روزانه تاثیرات بیشتر و بهتری مشاهده گردد.

به گفته این محققان، عدم آنالیز داروهای مصرفی مرتبط در دو گروه یکی از نقاط ضعف در این تحقیق بوده است. بعلاوه بهتر است مطالعات مشابهی بر روی مردان نیز برای تعمیم بهتر نتایج انجام گردد.

پژوهشگران بر اساس نتایج به دست آمده پیشنهاد می نمایند: زنان در سنین باروری برای بهبود شاخص های سندروم متابولیک که زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو است، در کنار سایر اقدامات از مکمل زیره سبز نیز استفاده نمایند.

در انجام این تحقیق شیرین محمودی، مرضیه لری پور و شایسته اسماعیل زاده؛ پژوهشگران دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به همراه زرین سرحدی نژاد و هاله تاج الدینی از دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان تاثیر زیره سبز در شاخص های سندروم متابولیک زنان سنین باروری در مجله زنان، مامایی و نازایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1898

به "مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید