موج تازه آلودگی هوا در 7 کلانشهر ایران

به گزارش مجله آی سیب، آلودگی هوا این روز ها موجی نو را در کلانشهر های کشور ایجاد کرده است. مردم در 7 شهر اراک، تهران، اصفهان، کرج، مشهد، اهواز و زاهدان طی 2 روز اخیر هوای آلوده تنفس کرده اند امروز هم شرایط برای آن ها نظیر 2 روز قبل، آلوده خواهد بود.

موج تازه آلودگی هوا در 7 کلانشهر ایران

به گزارش همشهری، افزایش آلودگی هوا در شرایطی است که تردد ها در شهر های بزرگ کشور که از نظر کرونا به رنگ قرمز درآمده اند به کمترین حد خود رسیده، اما همچنان آلاینده ها شهر ها را محاصره کرده اند. فرایند شاخص کیفیت هوای دیروز کلانشهر های کشور نشان می دهد شاخص در شهر اراک 156، تهران 134، اصفهان 119، کرج 130، مشهد 112، اهواز 107 و زاهدان 129 بوده و امروز هم در همه این شهر ها هوا آلوده بین 2 شاخص ناسالم برای گروه های حساس تا ناسالم برای همه خواهد بود.

جنس آلودگی هوا در نیمه جنوبی کشور متاثر از آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون یا همان گردوغبار است که از کانون های محلی ناشی از خشکسالی پدید آمده است. اما در شهر های شمالی و صنعتی هوا به واسطه حضور منابع آلاینده متحرک و ثابت آلوده شده که متاثر از حضور ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است.

رنگ آلودگی هوا هم در شهر هایی نظیر تهران شبیه گرد و غبار است، اما این رنگ ناشی از تجمع و غلظت اکسید های نیتروژنی است که در جو باز تولید شده و به شکل موجود دیده می شوند که دلیل اصلی آن تجمع و تردد وسایل نقلیه و کارخانه ها و صنایعی است که آلودگی ناشی از آن ها به شکل ازن و ذرات معلق ظاهر می شود.

شرایط تهران

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران و بررسی داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز 21 تیر فرایند تدریجی افزایش دما در استان تهران مورد انتظار است و طی سه شنبه و چهارشنبه 22و23 تیر در ارتفاعات شرقی استان احتمال رگبار پراکنده و رعد و برق وجود دارد. از سویی بنابر پیش بینی های اجرا شده در شرکت کنترل کیفیت هوا کاهش تندی باد تا صبح امروز دوشنبه 21تیر و افزایش ترافیک صبحگاهی موجب افزایش غلظت آلاینده ها خواهد شد.

با حاکمیت جو نسبتاً آرام طی روز، پراکندگی آلاینده ها محدود خواهد شد؛ همچنین باتوجه به افزایش دما، تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در ساعات بعدازظهر، کاهش کیفیت هوا در برخی منطقه ها را در پی خواهد داشت. شایان ذکر است با تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه و ترافیک شامگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در برخی منطقه ها پرتردد پیش بینی می شود.

اما فرایند افزایش آلودگی هوای مرکز از ابتدای تیرماه سیر نزولی داشته است. با گذشت 21 روز از تیرماه، تا به امروز 6 روز آلوده ثبت شده که نشان از افزایش آلودگی هوای ازن پایه و ذرات معلق پایه در شهر دارد. دیروز حتی این فرایند طی 2 ساعت از بامداد رکورد زد. در تهران از ساعت 3 تا 5 بامداد دیروز شاخص کیفیت هوا به بالای 200 و شرایط بسیار ناسالم رسید که با وزش باد این آلودگی در ساعت 6 صبح کاهش یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1742

به "موج تازه آلودگی هوا در 7 کلانشهر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج تازه آلودگی هوا در 7 کلانشهر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید