ناامیدی سازندگان از اعطای کارت اعتباری مصالح؛ کاهش تورم بخش مسکن با خط اعتباری خرید مصالح ساختمانی

به گزارش مجله آی سیب، دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: تا به امروز وعده های مختلفی برای اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی داده شده اما امیدی به اجرای آن نیست.

ناامیدی سازندگان از اعطای کارت اعتباری مصالح؛ کاهش تورم بخش مسکن با خط اعتباری خرید مصالح ساختمانی

جهت دریافت خدمات طراحی آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

ایرج رهبر رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت وگو با خبرنگار درباره اینکه وزارت راه و شهرسازی طرح اجرای کارت اعتباری مصالح ساختمانی را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: مقرر شده بود که این کارت در اختیار سازندگان و انبوه سازان قرار بگیرد اما هنوز بعد از گذشت چندین ماه این طرح به مرحله اجرایی نرسیده و هیچ جزئیاتی از آن اعلام نشده است.

او با بیان اینکه مقرر شده بود به ازای مصرف و احتیاج سازندگان این کارت ها در اختیار سازندگان قرار بگیرد و برای اعتبار و تامین منابع اقتصادی آن هم با بانک مسکن تفاهم نامه ای امضا شد، بیان نمود: اما هنوز هیچ خبری از اجرای این طرح نیست.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه مقرر شده بود که توسعه گران از اعتبار و ال سی های داخلی استفاده و در یک زمان مشخصی مصالح خریداری نمایند، گفت: در این طرح اعلام شده بود که شش ماه بعد از دریافت اعتبار بازپرداخت آن انجام می گردد اما فعلاً از اجرای آن هیچ خبری نیست.

رئیس انجمن انبوه سازان با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور که در آن تورم افسار گسیخته ای حاکم است، اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی باعث می گردد که بخشی از تورم موجود در حوزه مصالح ساختمانی کاسته گردد، اضافه کرد: اگر قرار گردد مبالغ هم اکنون پرداخت گردد و مصالح ساختمانی شش ماه دیگر در اختیار سازندگان قرار بگیرد ما با توجه به شرایط و تورم موجود در کشور با مسائل بسیار زیادی در این زمینه از جمله افزایش قیمت روبرو خواهیم شد.

رهبر با اشاره به اینکه باید با سیاست و برنامه ریزی دقیق کارت اعتباری مصالح ساختمانی در اختیار سازندگان قرار بگیرد، ادامه داد: باید در مقابل واحد مسکونی ساخته شده کالای مصرفی و مصالح ساختمانی قرار بگیرد که یکی از طرح هایی که در این زمینه همیشه مطرح بوده تهاتر است.

او بیان نمود: در این طرح یک فرد زمین در اختیار سازندگان قرار می دهد و طرف دیگر مصالح ساختمانی را اعطا می نماید یا در ازای ارائه مصالح ساختمانی یک واحد مسکونی تحویل می گیرد که به این روش تهاتر گفته می گردد البته این شیوه از زمان های قدیم وجود داشته و به تازگی رواج نیافته است اما برای اجرای آن باید اعتماد سازی و توسعه گری ایجاد گردد.

او با اشاره به اینکه افزایش نرخ تورم به ویژه در حوزه مصالح ساختمانی باعث شده که سازندگان و انبوه سازان کمتر وارد این حوزه شوند، گفت: افزایش قیمت باعث افزایش زیان دهی سرمایه سرمایه گذاران می گردد بنابراین از وزارت راه و شهرسازی انتظار داریم اگر سرمایه گذاری وارد این بخش گردد اقدامات لازم در جهت کاهش ریسک آن را فراهم کند.

رهبر با اشاره به اینکه دولت باید زمینه سازی کند تا افزایش قیمت و تورم های غیر قابل پیش بینی در حوزه مسکن را کنترل کند، گفت: با اجرای این طرح ها ما شاهد افزایش های غیرمتعارف قیمت در حوزه خرید و فروش مصالح ساختمانی نخواهیم بود.

رهبر با اشاره به اینکه در زمانی کارت اعتباری مصالح ساختمانی می تواند مفید و موثر باشد که به سازندگان اطمینان خاطر برای بهبود بازار داده گردد، اضافه کرد: باید در این زمینه لطمه ای به سرمایه گذاران در حوزه مسکن وارد نگردد.

او تاکید نمود: در شرایط کنونی فرصت خوبی است که به طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی پرداخته گردد و با توجه به آن که دولت در حوزه طرح اقدام ملی مسکن وارد شده می تواند با کاهش هزینه های ساختمانی و استفاده از فرصت های بازار تهاتر اقدامات لازم را در جهت کاهش قیمت تمام شده ساخت این واحدها انجام دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1162

به "ناامیدی سازندگان از اعطای کارت اعتباری مصالح؛ کاهش تورم بخش مسکن با خط اعتباری خرید مصالح ساختمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناامیدی سازندگان از اعطای کارت اعتباری مصالح؛ کاهش تورم بخش مسکن با خط اعتباری خرید مصالح ساختمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید