هلیا در پی توله اش، یوزپلنگی که در تصادف تلف شد

به گزارش مجله آی سیب، تصاویری از هلیا و توله اش منتشر شده که در تاریخ هفتم تیرماه گرفته شده است. این تصاویر پس از تلف شدن یکی از توله ها در تصادف ثبت شده است.

هلیا در پی توله اش، یوزپلنگی که در تصادف تلف شد

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: یوزپلنگ هلیا همراه با توله دیگرش از شامگاه سه شنبه و پس از تلف شدن توله یکسال ونیمه اش در اثر تصادف در محور ترانزیتی میامی-سبزوار در محور اصلی تهران- مشهد، در 50 متری جاده در جست وجوی فرزندش است.

بهرامعلی ظاهری اضافه نمود: یوزپلنگ هلیا فرزند یوزپلنگ حَرب است که به عنوان نسل اول بالغ شد و صاحب 2 توله شد. یکی از توله ها که نر و کمتر از 2 سال سن داشت روز گذشته ششم تیر 1402 در تصادف با خودرو های عبوری تلف شد و از سوی دیگر، از شب گذشته محیط بانان و دوستداران محیط زیست برای اعلام هشدار و آگاهی در جاده به منظور پیشگیری از تکرار پردرد و غم انگیز تلف شدن یوزپلنگ مادر و فرزند، در مسیر جاده حضور دارند.

وی بیان نمود: گمان می گردد هلیا و توله دیگرش حداقل تا پنج روز در مسیر جاده در پی فرزندش در جست وجو باشند و بعد از این مدت، با ناامید شدن از دسترسی به توله شان از جاده دور گردد.

وی اضافه نمود: حرب یوزپلنگ زایا بود که به همراه هلیا (توله اش) نسل اول زایا محسوب می شدند و بچه ها هلیا را باید نسل دوم این خانواده از یوزپلنگ به حساب آورد.

حرب یوزپلنگ زایا بود که 2 توله اش به عنوان مهشاد و هلیا نامگذاری شدند و هلیا نیز در سال گذشته چهار یوزپلنگ نو به توران هدیه داد و یوزپلنگ تلف شده یکی از همین توله ها بود.

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در ششم تیر 1402 در حوالی منطقه موسوم به چاه قنات واقع در محور ترانزیتی میامی-سبزوار در محور اصلی تهران- مشهد، بر اثر برخورد با خودرو های عبوری دچار سانحه و تلف شد.

از ابتدای سال 1402 تا کنون، این دومین تصادف جاده ای یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان است که باعث از دست رفتن قلاده یوز ها در این منطقه می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1402 بروزرسانی: 8 تیر 1402 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2279

به "هلیا در پی توله اش، یوزپلنگی که در تصادف تلف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هلیا در پی توله اش، یوزپلنگی که در تصادف تلف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید