همه چیز در خصوص عطسه

به گزارش مجله آی سیب، تهران (پانا) - آنالیز ها و تجزیه و تحلیل شبیه سازی عطسه معمولی نشان می دهد که پیش از این عمل، فشار در قفسه سینه بالا رفته و باعث تغییر زودگذر ضربان قلب می گردد که فرد احساس می نماید قلب از کار ایستاده است اما با بازدم و کاهش فشار، این احساس برطرف می گردد.

همه چیز در خصوص عطسه

به گزارش جام جم آنلاین، قدیمی ها باور داشتند در هنگام عطسه، قلب از ضربان ایستاده و توقف می نماید. باید در نظر داشت که این باور از نظر علمی درست نبوده و در حقیقت عطسه نوعی واکنش دفاعی بدن به مواد محرک تنفسی بوده یا برای جلوگیری از التهاب مجاری تنفسی و یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری ایجاد می گردد. مکانسیم عطسه در واقع خروج سریع هوای بازدم بر اثر انقباض عضلات تنفسی است.

وقتی پیش از عطسه نفس می کشیم، فشار در قفسه سینه ما افزایش پیدا می نماید. این فشار ایجاد شده سپس، هنگام بازدم در حین عمل عطسه کردن، کاهش می یابد.

این فرآیند باعث تغییر زودگذر در ضربان قلب شده که به سرعت خود را اصلاح می نماید بنابراین، اگرچه ممکن است در هنگام عطسه کردن احساس کنید قلب شما ضربان خود را از دست داده است، اما در واقع، عضله قابل اعتماد قلب هیچگاه فعالیت خود را متوقف نمی نماید.

عطسه می تواند برای انسان مفید باشد زیرا بدن را از عوامل تحریک کننده تنفسی مانند گرده گل، ذرات ریز و گرد و غبار محافظت نموده و از ورود این عوامل به ریه جلوگیری می نماید.

با این حال، بسیار مهم است که بدانیم مهار عطسه، با حبس کردن نفس یا فشار دادن بینی، می تواند بسیار مضر و خطرناک باشد.

در یک آنالیز شبیه سازی کامپیوتری معین شد که یک عطسه معمولی، می تواند فشار داخل مجاری تنفسی را تا بیست و چهار برابر افزایش داده و در نتیجه آسیب احتمالی ایجاد کند.

این آسیب ها می توانند آسیب نسبتاً جزئی مانند پارگی پرده گوش یا ترکیدن رگ خونی در بینی شده یا آسیب تهدید کننده حیاتی مانند پارگی آنوریسم مغز یا به دام انداختن هوا در دیافراگم که منجر به فروپاشی ریه ها می گردد، را شامل گردد بنابراین با توجه به مطالعات متخصصان، باید به یاد داشته باشیم که با احتیاط عطسه کنیم و بینی و دهان خود را به حدی که از پاشیده شدن قطرات و میکروب ها به اطراف جلوگیری کند، بپوشانیم چرا که محکم گرفتن بینی و دهان برای کنترل عطسه بسیار خطرناک است.

ضمناً پوشاندن بینی و دهان مخصوصا در حال حاضر با توجه به همه گیری کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است. به یاد داشته باشیم که با هر عطسه قطرات بزاق و میکروب ها با سرعت 160 کیلومتر در ساعت به اطراف پرتاب می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1856

به "همه چیز در خصوص عطسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص عطسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید