5 بیماری کشنده شایع در میان گردشگران

به گزارش مجله آی سیب، اگرچه تجربه سفر به چشمه های آب گرم، سواحل و جنگل های سرسبز گرمسیری و سفرهای ماجراجویانه به آفریقا ترکیبی از زیباترین مناظر طبیعی، چشم اندازهای دلربا و تجربه های هیجان انگیز را به همراه دارند، اما باید در نظر داشت بیشتر مقاصد گردشگری از این دست، در کشورهای درحال توسعه و یا کمتر توسعه قرارگرفته اند که گاه اصول بهداشتی در آن ها به طور کامل رعایت نمی گردد و زیرساخت های کافی برای مقابله با بیماری ها در آن ها وجود ندارد. بنابراین جای تعجب نیست که بعضی از بیماری های خطرناک همچنان در این کشورها شایع باشد و به تبع آن به گردشگرانی که به این کشورها سفر می نمایند انتقال یابد. با خبرنگاران همراه باشید تا 5 بیماری شایع و کشنده که ممکن است در هنگام سفر به آن مبتلا شوید را معرفی و راه های پیشگیری یا درمان آن ها را مرور کنیم.

5 بیماری کشنده شایع در میان گردشگران

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

مالاریا

مالاریا یک بیماری انگلی خونی بسیار خطرناک و شایع است که توسط 20 گونه از پشه های آنوفل منتقل می گردد. علائم اولیه این بیماری شامل تب، سردرد، لرز و تهوع است. بیماری مالاریا به سرعت پیشرفت می نماید، و می تواند کشنده باشد. کلمه مالاریا یک کلمه ایتالیایی و به معنای هوای بد (Mal-Aria) است و منظور از آن تعریف بیماری با ویژگی های تب متناوب است که ایتالیایی ها درگذشته وجود آن را ناشی از هوای بد و مناطق باتلاقی می دانستند. همواره با گرم شدن زمین، شیوع این بیماری افزایش می یابد. اگرچه میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری در طی 15 سال گذشته به نصف کاهش یافته است، هنوز هم این بیماری جان بسیاری را در معرض خطر قرار می دهد. بر اساس برآوردها در خاتمه سال 2014 تعداد افرادی که در این سال به مالاریا مبتلا شده اند بین 124 تا 283 میلیون نفر بوده است که 25 درصد از این افراد جان سالم به درنبرده اند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت دنیای، هم اکنون در 97 کشور دنیا این بیماری شایع است که بیشتر این کشورها در قاره آفریقا واقع شده اند. راه های پیشگیری و درمان: در حالی که هنوز هیچ واکسن تأیید شده ای برای بیماری مالاریا شناخته نشده است، قرص های پیشگیری از بیماری مالاریا در دسترس هستند. اما این قرص ها عوارض جانبی ناخوشایندی دارند که مردم را به دوراهی انتخاب به جان خریدن این عوارض جانبی یا در معرض خطر بیماری قرار داشتن می کشاند. اگر پس از سفر احساس کردید به این بیماری مبتلا شدید باید سریعاً به پزشک مراجعه نموده، محل سفر خود را به او اطلاع داده و آزمایش بدهید. تشخیص سریع این بیماری به درمان آن یاری می نماید. خوردن داروهای ضدویروسی تجویز شده توسط پزشک، استراحت و هیدراته نگه داشتن بدن از مؤثرترین راه های درمان این بیماری است.

شیستوزومیازیس

Handmade Software, Inc. Image Alchemy v1.14

شیستوزمیازیس (Schistosomiasis) که از آن به نام بیماری های بیلارزیا (Bilharzia) یا تب حلزون (Snail Fever) نیز یاد می گردد، یک بیماری است که از نوعی کرم انگلی به نام شیستوزوما منتقل می گردد. این بیماری می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری یا دستگاه گوارش گردد. این بیماری در اثر تماس با آب آلوده به انگل منتشر می گردد. انگل ها نیز از بدن حلزون های آلودهٔ موجود در آب های شیرین رها می شوند. این بیماری به ویژه در بین بچه ها کشورهای درحال توسعه شیوع دارد چون احتمال بازی کردن آن ها در آب های آلوده بیشتر است. علایم بیماری شامل درد شکمی، اسهال، مدفوع خونی یا خون در ادرار است. افرادی که برای مدت طولانی به این بیماری آلوده باشند به نارسایی های کبدی، نارسایی کلیه، ناباروری و یا سرطان مثانه دچار می شوند. شیستوزمیازیس در بچه ها می تواند باعث اختلال در رشد و یادگیری آن ها گردد. تا سال 2013 حدود 40 میون نفر به این بیماری مبتلا شده اند و حدود 800 میون نفر از 78 کشور دنیا که عمدتا در آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه قرار دارند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. راه های پیشگیری و درمان: اگر شما در معرض آب آلوده قرار داشته باشید باید به شانس خود اتکا کنید تا به این بیماری مبتلا نشوید. در صورت احساس خارش روی پوست در نواحی که در تماس با آب آلوده بوده و یا سرفه های خشک، تب و درد در عضله ها ناحیه در معرض آب را حرارت دهید تا عفونت ها نابود شوند. راه های درمان این بیماری، پنج دقیقه حمام در آب گرم حداقل 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتی گراد) یا درمان دارویی دو روزه است. نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. حداقل سه گونه از جنس بورلیا مانند بورلیا بورگدورفری عامل این بیماری هستند. این عوامل بوسیله نیش خانواده سخت کنه ها (Ixodidae) (نوعی کنه) منتقل می شوند. آهو و موش در چرخه این بیماری، با اهمیت هستند. مهم ترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی هستند.

بیماری لایم

بیماری لایم (Lyme disease) نوعی بیماری عفونی است. حداقل سه گونه از باکتری های بورلیا مانند بورلیا بورگدورفری (Burgdorferi) عامل این بیماری هستند. این عوامل بوسیله نیش خانواده سخت کنه ها (Ixodidae) (نوعی کنه) منتقل می شوند. این بیماری شایع ترین بیماری ناشی از نیش کنه در نیمکره شمالی است. مهم ترین عامل آن در آمریکا گونه های بورگدورفری (burgdorferi)، و اصلی ترین عامل در اروپا و آسیا بورلیا آفزلی (afzelii) و بورلیا گارینی (garinii) هستند. مهم ترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی هستند. راه های پیشگیری و درمان : تا کنون هیچ واکسن تأیید شده ای برای این بیماری شناخته نشده است، بنابراین بهترین راه مراقب بودن به ویژه در هنگام سفر به نواحی جنگلی است. اگر این کنه ها را روی بدن خود مشاهده کردید سریعاً به وسیله جسمی داغ از شر آن خلاص شوید، اگر می توانید تصویر یا یک نمونه برای نشان دادن به دکتر به همراه داشته باشید. آزمایش آنتی بادی خون برای تشخیص ابتلا به این بیماری لازم است. راه درمان این بیماری تجویز دوزهای قوی از آنتی بیوتیک است. درصورتی که این بیماری درمان نگردد در درازمدت می تواند به سیستم عصبی و مغز آسیب بزند، ضربان قلب را نامنظم کند و یا باعث درد در مفاصل و در نهایت به فلج شدن منتهی می گردد.

تب حصبه

در هنگام سفر در انتخاب مواد غذایی و آب آشامیدنی سالم دقت کنید. حصبه بیماریی عفونی است، که در اثر باکتری سالمونلا تیفی (Salemonella Typhi) ایجاد می گردد، این بیماری واگیردار بوده و به وسیله آب و غذای آلوده گسترش می یابد. نشانه های این بیماری معمولاً با تب بالا، اسهال، بی اشتهایی و سردرد بروز می نماید.میکروب حصبه در آب های گل آلود تا یک ماه و در یخ تا 3 ماه زنده می ماند، در اثر گرمای 60 تا 100 درجه از میان می رود و بخصوص نور آفتاب به سرعت سبب انهدام میکروب می گردد. در کشورهای درحال توسعه ای چون هند و مصر احتمالاً ابتلا به این بیماری بیشتر است. در سرتاسر دنیا، سالانه حدود 21 میون نفر به این بیماری مبتلا می شوند، که از این میان حدود 200000 نفر جان خود را از دست می دهند. شیوع این بیماری در جنوب شرق آسیا، آسیای مرکزی و جنوب آفریقا بیش تر است. راه های پیشگیری و درمان: تب بالا، یبوست یا اسهال، ضعف عمومی حال بدن، بزرگ شدن طحال و درد در قفسه سینه و نواحی سمت راست شکم از علائم این بیماری است. خوشبختانه برای این بیماری واکسنی وجود دارد، اما باید دانست هیچ واکسنی همواره قابل اطمینان نیست. اگر به این بیماری مبتلا شدید، باید بدانید راه درمان این بیماری عفونی به وسیله تجویز آنتی بیوتیک ها است. البته مواردی از مقاومت این باکتری ها به آنتی بیوتیک ها مشاهده شده است. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این بیماری این است که فردی که پس از بیماری تب حصبه درمان می گردد، هنوز می تواند ناقل این بیماری باشد.

آنفولانزا

آنفولانزا مسری ترین و همچنین یکی از شایع ترین بیماری های دنیا است. برخلاف دیگر بیماری های ذکرشده در این مقاله، آنفولانزا به وسیله هوای آلوده به ویروس و تنفس نیز منتقل می گردد که این موضوع باعث سخت تر شدن پیشگیری از ابتلا به آن می گردد. در هنگام سفر، در پروازهای طولانی مدت و سایر فضاهای بسته مشترک باید مراقب پیشگیری از ابتلا به این بیماری بود. نکته ای که آنفولانزا را به بیماری خطرناک تری تبدیل می نماید، این است که این ویروس های این بیماری انواع مختلفی دارند و دچار جهش می شوند. در سال های اخیر گونه های خطرناک تر این بیماری همچون آنفولانزای خوکی و آنفولانزای مرغی جان بسیاری را گرفته است. سالانه 10 درصد از جمعیت بزرگ سالان دنیا و 30 درصد از جمعیت بچه ها دنیا به این بیماری مبتلا می شوند، که از این آمار هر ساله بین 3 تا 5 میون نفر به گونه های خطرناک این بیماری مبتلا شده و حدود نیم میون نفر جان خود را از دست می دهند. راه های پیشگیری و درمان : تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، گلودرد، خشونت صدا، استفراغ. گلودرد خارش بدن کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند. از آنجا که نمی توانید خود را داخل حباب بسته ای از هوا قرار داده و قدم بزنید، پیشنهاد می کنیم سالانه واکسن آنفولانزا بزنید، این واکسن تا حد زیادی در برابر بعضی از گونه های قابل درمان این بیماری مؤثر است. استراحت، مراجعه به پزشک و پیشگیری از انتقال بیماری به سایرین از مؤثرترین راه های فعلی پیشگیری از شیوع آنفولانزا در حال حاضر است. منبع: businessinsiderمنبع: کجارو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 674

به "5 بیماری کشنده شایع در میان گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 بیماری کشنده شایع در میان گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید