5 مشکل اصلی استارت آپها در ایران

به گزارش مجله آی سیب، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، سید محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چهل و پنجمین جلسه از سلسله نشست های نقد و اندیشه با موضوع تأثیر کرونا بر کسب وکارهای نوپا، با بیان اینکه در شرایط فعلی باید نگاه نوآورانه ای را حتی در کسب وکارهای نوآور داشته باشیم، گفت: تا پیش از این کوشش داشتیم کسب و کارهای سنتی را متوجه کنیم که نوآوری، فضای مجازی و تحولات جدید باعث تهدید آن ها می گردد و باید خود را با فضای جدید وفق دهند و بسیاری از کسب وکارهای کلاسیک در این رقابت از گردونه بیرون می افتند؛ اما حالا بحث این است که کسب وکارهای نوآور در این فضا باید نوآوری روزانه داشته باشند.

5 مشکل اصلی استارت آپها در ایران

وی با اشاره به شکست استارت آپ های عظیم و پیروزی مانند اوبر در دوران کرونا و تعدیل نیروی آن ها گفت: این شکست برای آن ها به ناچار از فضایی بوده که به وجود آمده، همان طور که کسب وکارهای سنتی به ناچار از کسب وکارهای جدید جامانده اند. این کسب وکارهای نوآور در این زمان تلنگری خوردند تا متوجه شوند که نوآوری باید یک فرآیند روزمره برای آن ها باشد تا بتوانند خود را با فضا تطبیق دهند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه کرونا یک شیوع دنیا شمول بود و ما هم از اتفاقات دنیای جدا نبوده ایم، گفت: به دلایل فرهنگی و برآمده از محدودیت هایی که از قبل به ما تحمیل شده بود، ما فرصت هایی داشتیم که بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی شاقتصادی در این عرصه ها عقب مانده اند و کسب وکارهای ما پیروز تر عمل نموده اند.

وی اضافه نمود: به هرحال کسب وکارهای نو پا و سنتی به دو گروه کلی تقسیم شده اند، یک گروه دچار آسیب شده اند و گروه دیگر کسب وکارهایی بودند که کرونا برای آن ها یک موقعیت استثنایی شد. آن کسب وکارهایی که آمادگی جهش را داشتند از این فرصت استفاده کردند ولی کسب وکارهایی که آمادگی لازم را نداشتند، عقب ماندند.

سجادی نیری با تأکید بر اینکه بحران کرونا نشان داد که بحث آمادگی یک کسب وکار بسیار جدی است و عظیم شدن استارت آپ بر اساس برنامه ریزی مؤسسین آن نیست، توضیح داد: ممکن است شرایطی به وجود بیاید که در برنامه اقتصادی استارت آپ نبوده، قبلاً برای آن منابع جذب نشده و برای آن در وجه زیرساخت های فناورانه فکر نشده و اتفاقاً این یک فرصت است که باید به آن توجه گردد. کرونا باعث شد تا به بخش اتفاقات پیش بینی نشده کسب وکارها توجه بیشتری داشته باشیم و بدانیم که شرایط پیش بینی نشده تهدید نیست بلکه گاهی برای کسب وکارها فرصت است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه هنوز هم کسب وکارهای نوپا در ایران با پنج مشکل اصلی سروکار دارند که من آن را بمب من می نامم گفت: یکی از دغدغه ها قوانین مرتبط با بیمه و تأمین اجتماعی است (ب اول کلمه بمب). مشکل دوم، بحث اقتصادیات و نگاه سنتی سازمان امور اقتصادیاتی به استارت آپ ها است (م کلمه بمب) و مشکل سوم تأمین اقتصادی این بنگاه ها است (ب آخر کلمه بمب).

وی اضافه نمود: دغدغه جدی دیگر دریافت مجوزها برای کسب وکارها است. دولت در کشور ما اصرار دارد قیم مابانه با کسب وکارها برخورد کند، اگر دولت با آن ها کاری نداشته باشد راه خود را پیدا می نمایند. مشکل آخر این کسب وکارها کیفیت پایین نیروی انسانی است که مجموع این ها واژه بمب من را به وجود می آورد.

سجادی نیری با اشاره به اینکه برای نیروی کیفی دارای مهارت همواره بازار کار وجود دارد، ادامه داد: ما در حوزه نیروی انسانی کیفی فقیر هستیم و احتیاج داریم تا در عرصه های آموزش و فرهنگ خانواده ها به مدرک گرایی به بازنگری کنیم.

وی اضافه نمود: کرونا نشان داد که دولت و دولتمردان می توانند برای مجوز دادن سبک تر برخورد نمایند به صورتی که به بعضی از کسب وکارهای حوزه بهداشتی در عرض یک هفته مجوز دادند ولی همچنان این مسائل پایدار است و باید برای آن ها راه چاره جدی پیدا کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در شرایطی هستیم که باید با فرایند پیشرفت، توسعه و تحول در کشور همراه باشیم و این فرایند را تقویت کنیم و این فرایند احتیاج به زمان، مجاهدت و فداکاری دارد، ادامه داد: البته تعداد کسانی که آماده این فداکاری و مجاهدت برای بقای نسل بعد هستند زیاد نیست که بخشی از آن مربوط به فرهنگ کشور است که باید در کوتاه مدت به نتیجه برسیم و یک شبه ره صدساله را طی کنیم.

به گفته وی، حوزه های استارت آپی مصداقی برای صبوری برای تحقق یک فرآیند پیروزیت است. داستان تمام استارت آپ های داخلی و خارجی صبر 10 تا 20 ساله برای به دست آوردن نتیجه است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1113

به "5 مشکل اصلی استارت آپها در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مشکل اصلی استارت آپها در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید