آمریکا دوباره پدافند دفاعی در بغداد نصب کرد

به گزارش مجله آی سیب، در کنار نصب و آزمایش سامانه های جدید، هواپیماهای نظامی آمریکایی نیز در حوالی منطقه سبز بغداد به گشت هوایی می پردازند.

آمریکا دوباره پدافند دفاعی در بغداد نصب کرد

نظامیان آمریکا برای دومین بار طی یک هفته اخیر سامانه پدافندی در پایگاه ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بغداد نصب کردند.

به گزارش عصر آدینه ایرنا، در ساعت های ابتدایی بامداد امروز حمله راکتی به پایگاه ویکتوریا صورت گرفت و این در حالی بود که آدینه گذشته نیز سامانه پدافندی C-RAM به این پایگاه منتقل و در آن نصب شده بود که در دفع و انهدام راکت ها در جریان حمله امروز ناموفق عمل کرد.

خبرگزاری ناس نزدیک به دولت عراق نیز ساعتی پیش از استقرار یک سامانه پدافندی دیگر در پایگاه ویکتوریا اطلاع داد که در پی حمله امروز تدابیر امنیتی اتخاذ شده پس از حمله اجرا شده است.

همچنین آژیرهای خطر نیز در این پایگاه به صدا درآمد که علت آن مانور و آمادگی نیروها اعلام شد.

در کنار نصب و آزمایش سامانه های جدید، هواپیماهای نظامی آمریکایی نیز در حوالی منطقه سبز بغداد به گشت هوایی می پردازند.

ادعای آمریکا برای نصب این سامانه: تشدید حملات علیه مواضع و منافع

بر اساس این گزارش ، از آدینه هفته گذشته تا امروز تقریبا بطور روزانه سامانه های پدافندی آمریکایی در سفارت این کشور و پایگاه ویکتوریا اقدام به شلیک های بی هدف به منظور آنچه که آمادگی در برابر حملات احتمالی عنوان شده نموده اند که باعث نارضایتی اهالی مناطق اطراف و برهم خوردن آسایش عمومی در روزهای گرم روزه داری شده است اما علیرغم این آمادگی های ادعایی، حمله بامداد امروز کارایی سامانه ها را حتی در مقابله با راکت های ساده زیر سوال برد.

ادعای آمریکا برای نصب این سامانه تشدید حملات علیه مواضع و منافع خود عنوان شده است و این در حالیست که از تصویب قانون ممنوعیت حضور نیروهای خارجی توسط مجلس عراق بیش از یکسال می گذرد و نظامیان تحت پوشش ائتلاف آمریکایی از پذیرش این قانون سرباز زده اند که همین امر موجب نارضایتی مردم و گروه های ضداشغالگری و نهایتا واکنش نسبت به قانون شکنی آمریکایی ها شده است.

سال گذشته نیز آزمایش های گاه و بی گاه این سامانه ها باعث خسارات به اموال مردم و زخمی شدن چند غیر نظامی از جمله یک کودک شد.

در هفته های گذشته حمله های گروه های ضداشغالگری به مواضع نظامی آمریکا شدت گرفته که واکنش مختلف مسوولان نظامی و سیاسی ایالات متحده را بدنبال داشت.

در یکماه گذشته بیش از 30 کاروان لجستیک آمریکایی مورد حمله قرار گرفتند که منجر به خسارات به تجهیزات آمریکایی ها شده است؛ همچنین حملات به پایگاه های تحت اشغال آمریکا در نقاط مختلف عراق نیز بارها ادامه یافت که به خسارات گسترده به ساختمان ها و تجهیزات و همچنین مرگ و زخمی شدن نیروهای خارجی انجامید.

نصب سامانه های جدید فارغ از اینکه بدون هماهنگی با دولت عراق انجام می گیرد؛ ناقض تفاهم های مشترک دو کشور است که در جریان گفت و گوی راهبردی دو هفته پیش وزرای خارجه دو کشور صورت گرفت.

واشنگتن و بغداد دو هفته پیش در جریان گفت و گوی راهبردی بر کاهش سطح ماموریت نظامیان از حضور رزمی به مستشاری توافق کردند هرچند بعضی شخصیت های سیاسی و رسانه ای عراق معتقدند دولت عراق در مقابل ایالات متحده چشم پوشی می نماید.

نظامیان آمریکا با وجود اینکه به تازگی با تحویل فقط چند برج مراقبت در پایگاه های تحت اشغال خود به نیروهای نظامی رسمی عراق سعی در تظاهر به خروج زمانبندی شده از عراق داشتند، با نصب دو پدافند هوایی در عرض یک هفته رویکرد متفاوتی از خود بروز دادند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1634

به "آمریکا دوباره پدافند دفاعی در بغداد نصب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دوباره پدافند دفاعی در بغداد نصب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید