آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبت طولانی مدت ابلاغ شد

به گزارش مجله آی سیب، تهران (پانا) - معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبتی طولانی مدت اطلاع داد.

آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبت طولانی مدت ابلاغ شد

به گزارش وبدا، مریم حضرتی ضمن اعلام ابلاغ آیین نامه تاسیس مراکز ارائه خدمات مراقبتی طولانی مدت گفت: بیماری های غیرواگیر به عنوان یکی از چالش های نظام های سلامت در جهان، احتیاجهای ویژه ای را در بیماران مبتلا و خانواده آن ها ایجاد می نماید که پاسخ به این احتیاجها مستلزم برنامه ریزی و هماهنگی جهت ساماندهی خدمات و پاسخگویی به این احتیاجها است.

وی گفت: بر این اساس و از آنجا که بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری ها، به ویژه در مراحل انتهای زندگی، شرایط حاد و احتیاج به بستری در بیمارستان نداشته و واجد شرایط مراقبت در منزل نیز نیستند، معاونت پرستاری با همکاری معاونت های درمان و حقوقی، امور مجلس و استانها آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبتی طولانی مدت را تدوین کرد که خوشبختانه با پیگیری های اجرا شده، از سوی وزیر بهداشت ابلاغ شد.

حضرتی اضافه نمود: براساس مطالعات اجرا شده در این معاونت، بیمارستان، محل ترجیحی نگهداری بیماران صعب العلاج و یا در مراحل انتها زندگی نبوده و این بیماران در صورت عدم وجود شرایط مناسب جهت اقامت در منزل، احتیاجمند وجود مراکز بینابینی جهت دریافت مراقبت هستند.

به گفته معاون وزیر بهداشت، اکنون به جز مراکز بسیار محدودی که به صورت پراکنده به ارائه خدمات مراقبتی و حمایتی به این گروه از بیماران به ویژه بیماران مبتلا به سرطان اشتغال دارند، مراکز ارائه مراقبت های هاسپیس در منطقه مدیترانه شرقی گسترش نیافته که امید می رود با توسعه این مراکز در کشور، بتوان الگویی در سطح منطقه ارائه داد.

حضرتی ضمن قدردانی از مساعدت های به عمل آمده از سوی معاونت درمان و معاونت حقوقی وزارت بهداشت، اظهار امیدواری کرد که افراد واجد شرایط تأسیس این مراکز، در اسرع وقت نسبت به اخذ مجوزهای مربوطه و تاسیس این مراکز اقدام نمایند تا در کوتاه ترین زمان ممکن، هدف اصلی از تدوین و ابلاغ این آیین نامه که برطرف چالش های مراقبتی بیماران صعب العلاج و یاری به بیماران و خانواده آن ها جهت دریافت مراقبت مطلوب و کاهش بار مراقبتی تحمیلی بر خانواده ها بوده است، محقق گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1443

به "آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبت طولانی مدت ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه تأسیس مراکز ارائه خدمات مراقبت طولانی مدت ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید