ابلاغ مصوبه تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مپنا با دولت

به گزارش مجله آی سیب، تهران (پانا) - معاون اول رئیس جمهوری، مصوبه تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مپنا با دولت، دستورالعمل تحویل سوخت صرفه جویی شده یا حواله آن در نیروگاه های تجدیدپذیر برای فروش و عرضه در بورس انرژی و مصوبه مربوط به امضای موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین ایران و مغولستان را ابلاغ کرد.

ابلاغ مصوبه تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مپنا با دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، با امضای محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) با دولت ابلاغ شد. هیئت وزیران با تهاتر مطالبات شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) از شرکت دولتی مادر تخصصی فراوری نیروی برق حرارتی به مبلغ 343 میلیارد و 872 میلیون و 640 هزار و 565 ریال موافقت کرد.

مطالبات قطعی دولت که در اجرای این تصویب نامه، به شرکت دولتی منتقل شده است با بدهی دولت به شرکت مذکور (اعم از شرکت اصلی و یا شرکت های دولتی تابع آن) بابت مواردی مانند یارانه قیمت های تکلیفی (با تأیید سازمان حسابرسی) به وسیله صدور اسناد تسویه خزانه موضوع قوانین بودجه سنواتی قابل تسویه است.

ابلاغ دستورالعمل تحویل سوخت صرفه جویی شده یا حواله آن در نیروگاه ها برای فروش و عرضه در بورس انرژی

هیأت وزیران در جلسه مورخ سوم بهمن و در اجرای بند (ی) تبصره (15) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر تکلیف دولت برای تحویل سوخت صرفه جویی شده یا حواله آن در نیروگاه های تجدیدپذیر به سرمایه گذاران با تأیید سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) برای فروش و عرضه در بورس انرژی، دستورالعمل اجرایی مربوط به این بند از قانون را تصویب کرد.

به موجب این مصوبه، ساتبا موظف است در انتها هر فصل گزارش سه ماهه میزان فراوری برق نیروگاه های تجدیدپذیر برحسب کیلووات ساعت، معادل میزان سوخت صرفه جویی شده و مبلغ بدهی (ریال) به تفکیک هر یک از سرمایه گذاران را تهیه و به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه کند.

وزارت نفت به وسیله شرکت­ های تابعه خود حداکثر تا پانزده (15) روز پس از اعلام سازمان برنامه و بودجه، نسبت به واگذاری سوخت صرفه جویی شده قابل تحویل به سرمایه گذاران در سقف میزان (حجم) مجوز صادر شده از سوی سازمان و با ارزشی حداکثر معادل میزان رقم مطالبات سرمایه گذار از دولت (اعلامی به وسیله سازمان برنامه) اقدام و معادل آن را به حساب بدهکار دولت منظور و مراتب را به سازمان، ساتبا و وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام می نماید.

ساتبا مجاز است با تأیید سازمان نسبت به تسویه بدهی های قطعی خود تا انتها سال 1399 که با توجه به ماده (20) قانون محاسبات عمومی کشور تسجیل شده و به تأیید ذیحساب رسیده باشد، از محل این قانون و با رعایت مفاد این دستورالعمل اقدام کند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز موظف است نسبت به اتخاذ تمهیدات و ساز و کارهای لازم برای تسهیل عرضه سوخت یا اوراق به وسیله سرمایه گذار، مطابق روش های متداول در بورس انرژی، حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل، اقدام کند.

فروش و عرضه داخلی و صادراتی سوخت صرفه جویی شده یا اوراق صرفاً در بورس انرژی مجاز است.

ابلاغ مصوبه مربوط به امضای موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین ایران و مغولستان

بعلاوه با امضای معاون اول رییس جمهور، مصوبه مربوط به صدور مجوز برای امضای موقت موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین ایران و مغولستان ابلاغ شد.

هیئت وزیران، در اجرای ماده (2) آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی، با صدور مجوز به وزارت راه و شهرسازی برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مغولستان به منظور راه اندازی پروازهای باری و مسافری بین دو کشور موافقت کرد.

ابلاغ مصوبه دولت درخصوص افزایش تعهدات سازمان های بیمه گر پایه برای خدمات بستری اورژانس

با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص افزایش تعهدات سازمان های بیمه گر پایه برای خدمات بستری اورژانس ابلاغ شد. هیئت وزیران، در راستای کاهش پرداخت از جیب و حفاظت اقتصادی مردم در مقابل هزینه های ارایه مراقبت های اورژانسی و تضمین دسترسی مردم، با پیشنهاد مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر افزایش سهم پرداختی سازمان های بیمه گر پایه برای خدمات بستری اورژانس موافقت کرد.

بر این اساس، سهم پرداختی سازمان های مذکور برای خدمات یاد شده (به استثنای سطح پنج تریاژ) معادل 90 درصد مشخص شد.

ابلاغ مصوبه مربوط به امضای موقت کنوانسیون سازمان بین المللی علائم یاری ناوبری دریایی

با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه مربوط به امضای موقت کنوانسیون سازمان بین المللی علائم یاری ناوبری دریایی ابلاغ شد. هیئت وزیران، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر صدور مجوز به این وزارتخانه برای امضای موقت کنوانسیون سازمان بین المللی علائم یاری ناوبری دریایی موافقت کرد.

ابلاغ مجوز امضای پروتکل تمدید موافقت­نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو

معاون اول رئیس جمهور مصوبه مربوط به صدور مجوز برای امضای موقت پروتکل تمدید موافقت­نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو را ابلاغ کرد. هیئت وزیران، با توجه به رو به انتها بودن مهلت سه ساله اعتبار موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو و نیز با توجه به تکلیف مقرر در این موافقتنامه مبنی بر شروع انعقاد مذاکرات مربوط به موافقتنامه منطقه آزاد تجاری ظرف یک سال از لازم الاجرا شدن آن و انعقاد آن ظرف سه سال و بعلاوه عدم امکان انجام تکالیف یاد شده در مهلت های مقرر، به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت پروتکل تمدید موافقتنامه مذکور اقدام نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2015

به "ابلاغ مصوبه تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مپنا با دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ مصوبه تهاتر مطالبات و بدهی های شرکت مپنا با دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید