اسپانیا در یک قدمی زندگی بدون زغال سنگ

به گزارش مجله آی سیب، از گالیسیا در شمال تا آندلس در جنوب، نیروگاه های زغال سوز قدیمی اسپانیا در خاموشی فرو می فرایند.

اسپانیا در یک قدمی زندگی بدون زغال سنگ

با قیمت تور به اسپانیا از سرزمین جشن و موسیقی دیدن کنید. به بارسلون و مادرید سری بزنیم و از جزایر قناری و ایبیزا دیدن کنیم.

به گزارش خبرنگاران، اسپانیا در سال میلادی گذشته با رشد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و گاز طبیعی که به نسبت منبع انرژی پاک تری محسوب می گردد، استفاده از زغال سنگ را سریع تر از هر کشور دیگری در اروپای غربی کاهش داد. زغال سنگ که در دوران جنگهای جهانی و رونق مالی این منطقه را گرم نگه داشته بود، با فشار فعالان محیط زیستی به مدیران و قانونگذاران برای متوقف کردن فرایند گرمایش جهانی، به میزان فزاینده ای محبوبیت خود را از دست داده است.

ایگناسیو گالان، مدیرعامل شرکت برق ایبردرولا در مجمع جهانی اقتصاد داووس گفت: ما عجله داریم، باید سریع حرکت کنیم. همه باید سریع حرکت نمایند. این شرکت میخواهد سال جاری دو نیروگاه زغال سوز باقی مانده خود را تعطیل کند و ظرفیت نیروی خورشیدی و بادی را جایگزین آنها کند.

طبق اعلام شرکت رد الکتریکا، سهم زغال سنگ در برق اسپانیا از 14 درصد در سال پیش به کمتر از پنج درصد کاهش پیدا نموده است. این افت شدید نشانه دیگری از افزایش کم سابقه فراوری انرژی های تجدیدپذیر به همراه سقوط کم سابقه قیمت گاز است. انتظار می رود اسپانیا تا انتها دهه جاری استفاده از زغال سنگ را کنار بگذارد، در حالی که انگلیس تا سال 2025 همه نیروگاه های زغال سوز خود را تعطیل خواهد نمود. آلمان هم هفته گذشته با بزرگترین فراورینمایندگان نیرو برای حذف زغال سنگ توافق کرد.

دیو جونز، تحلیلگر گروه غیرانتفاعی سندبگ در لندن به بلومبرگ گفت: کاهش فراوری زغال سنگ اسپانیا به معنای آن است که اسپانیا می تواند سریعتر از آنچه دولت تصور نموده بود، زغال سنگ را حذف کند.

آمار اس اند پی گلوبال پلاتس نشان می دهد این کشور در سال 2019 هفت درصد زغال سنگ کمتری نسبت به سال پیش از آن سوزاند در حالی که این سطح در آلمان 29 درصد کاهش داشت.

دولت اسپانیا سال میلادی گذشته با تعطیلی فعالیت های معدنکاری زغال سنگ آغاز کرد و با اتحادیه ها قراردادی برای سرمایه گذاری 250 میلیون یورو (277.7 میلیون دلار) در مناطقی که از توقف استخراج زغال سنگ آسیب می بینند، منعقد کرد و این امر امکان داد مالیات سوختن گاز طبیعی در نیروگاه ها حذف شد.

طبق گزارش اندیشکده کربن ترَکِر، عواملی که ضد زغال سنگ به کار افتاده اند به معنای آن است که نیروگاه های اسپانیایی در سال 2019 با 992 میلیون یورو ضرر روبرو شدند.

بهره مندی از یکی از بهترین منابع تجدیدپذیر در اروپا به همراه رایانه ها یاری نموده است اسپانیا در زمینه خروج از زغال سنگ پیشتاز باشد.

تحلیل مقدماتی نشان داد که سهم زغال سنگ در سبد فراوری برق اروپا در سال 2019 به میزان 23 درصد نسبت به سال 2018 کاهش یافت و در سال 2020 کاهش بیشتری پیدا خواهد نمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولت ائتلافی جدید اسپانیا میخواهد قانون جوی را تصویب کند که بیش از یک سال پیش پیشنهاد شد و بر اساس آن، همه برق مورد احتیاج باید تا سال 2050 به وسیله انرژی های تجدیدپذیر تامین گردد. اسپانیا 38 درصد از برق مورد احتیاجش در سال میلادی گذشته را از منابع سبز تامین کرد و طبق طرح مذکور، تا سال 2030 باید این سهم به 74 درصد برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 691

به "اسپانیا در یک قدمی زندگی بدون زغال سنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپانیا در یک قدمی زندگی بدون زغال سنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید