اینترنت یکپارچه جهانی؛ مفهومی در سراشیبی سقوط

به گزارش مجله آی سیب، به گزارش خبرنگاران، مفهوم و ایده اینترنت دنیای واحد در حال شکست است. یکی از دلایل این امر کوشش کشورهایی مثل چین و روسیه برای ساخت فایروال های ملی است اما یک مسئله ای که دنیا قرار است با آن رو به رو گردد و باعث ایجاد تغییرات کلیدی در ساختار اینترنت می گردد، کابل های فیبر نوری است که از مرزهای بین المللی عبور می نماید.

اینترنت یکپارچه جهانی؛ مفهومی در سراشیبی سقوط

وبگاه برینک، اخیرا طی تبادل نظریی با استیو سانگ، مشاور سیاستگذاری شرکت موزیلا، در خصوص منظره چگونگی تغییرات اینترنت در آینده به تبادل نظر نشسته است.

سانگ در ابتدای این تبادل نظر گفت: مفهوم رایج اینترنت منقطع یا بالکانیزه اولین بار پس از کوشش های چین برای کنترل جریان اطلاعات در داخل و خارج از مرزهای خود و ایجاد دیوار آتش بزرگ چین مطرح شد. در پی این اقدام چین کشورهای دیگری مصمم شدند تا بتوانند اینترنت مستقل از اینترنت دنیای را داشته باشند و در این نقطه دنیا اینترنت و رسانه های اجتماعی با ممنوعیت و بسته شدن در بعضی از منطقه ها دنیا روبرو شد. این اقدام برای دولت ها به طور شگفت آوری آسان است زیرا هر اپراتور مخابراتی برای ادامه کسب و کار در کشور مورد نظر احتیاج به اخذ مجوزهای مخابرات از آن دولت دارد و از طرفی دیگر مقابله با درخواست یک دولت مبنی بر قطع شدن جریان اینترنت بسیار سخت است.

وی در ادامه اضافه نمود: اینترنت از لایه های متعددی تشکیل شده است. لایه های فایر وال یا آتش بزرگ در سطح دیجیتال هستند اما پایین تر از سطح دیجیتال لایه های زیر ساختی اینترنت هستند که در بر گیرنده کابل های فیزیکی و فناوری های بی سیمی هستند که ترافیک اینترنت را به منطقه ها مختلف می رسانند. زیر بنایی ترین بخش ساختار این شبکه دنیای کابل های فیبر نوری زیر دریاهاست.

قدرت در بستر دریا در حال تغییر است

سانگ در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت زیرساخت در آینده حکمرانی فضای مجازی، گفت: از لحاظ تاریخی، این کابل ها که متعلق به شرکت های مخابراتی یا کنسرسیومی از شرکت های مخابراتی بوده است، عامل اصلی رشد تماشایی اینترنت در سطح بین المللی است. تغییری که هم اکنون در حال رخ دادن است این است که شرکت های غول فناوری سیلیکون ولی که تا مدت ها مصرف نمایندگان و انتقال دهندگان بزرگ داده ها به شمار می رفتند در حال سرمایه گذاری برای ایجاد کابل های زیر دریایی مخصوص خود هستند.

وی در ادامه اضافه نمود: این یک تغییر اساسی پایه های قدرت در نظام اینترنت است که قدرت شرکت های مخابراتی را کم می نماید. زیرا شرکت های سیلیکون ولی مانند گوگل، آمازون، فیس بوک، مایکروسافت و سایرین سرمایه بیشتری نسبت به شرکت های مخابراتی سنتی دارند. آن ها می توانند با سرمایه گذاری گسترده بر روی کابل های زیر دریایی اینترنت قدرت شرکت های مخابراتی را تحت الشعاع قرار داده و قدرت خود را به طور فزاینده و وحشتناکی افزایش دهند.

مشاور سیاستگذاری شرکت موزیلا گفت: در عین حال، کشورهایی مثل چین نیز در حال ساخت فیبرهای نوری زیر دریایی خود هستند زیرا این مسئله اهداف بلند مدت سیاسی و مالی این کشور را تأمین می نماید و باعث می گردد در ارتباطاتش با سایر کشوهای دنیا تقویت گردد. منقطع شدن ساختار اینترنت تأثیرات بسیار زیادی در سازوکار فناوری آن دارد. عواملی مثل ژئوپولوتیک که نکته ای مهم در سیاست گذاری دولت هاست و بعلاوه متحد بودن آن ها با یک دولت و رقابت آنها با دولت و ساختار قدرتی دیگر بر انتخاب آن ها مبنی بر اینکه به کدام کابل ها و زیر ساخت های اینترنت اجازه دهند تا تکنولوژی و خدمات خود را به آن ها ارائه نمایند تأثیر گذار خواهد بود. به عبارت دیگر دولت ها ممکن است به زیر ساخت هایی که خود یا متحدانشان ایجاد می نمایند به نسبت زیر ساخت های دیگر رویی خوش تر نشان دهند.

خروج تمرکز قدرت از انحصار غرب

بر اساس دیدگاه های این کارشناس برجسته حوزه حکمرانی اینترنت، فرایند حکمرانی فضای مجازی در مقیاس دنیای بر خلاف تصور عموم و تبلیغات گسترده ایالات متحده آمریکا مبنی بر ناگزیر بودن همه کشورها و کاربران از پذیرش حکمرانی یکپارچه و دنیای این کشور در اینترنت، سیاست های کلان کشورهایی چون چین و روسیه و کوشش آنها برای توسعه زیرساخت های فنی مورد احتیاج برای تداوم فعالیت حکمرانی در فضای مجازی، در حال تحقق است. به عبارت دیگر، به زعم طیف گسترده ای از کارشناسان، دنیا در عصر حاضر، بیش از هر زمان دیگری به مفهوم اسپلینترنت و شکاف در ساختار یکپارچه حکمرانی فضای مجازی، نزدیک است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2060

به "اینترنت یکپارچه جهانی؛ مفهومی در سراشیبی سقوط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت یکپارچه جهانی؛ مفهومی در سراشیبی سقوط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید