برترین علوم فناوری که در سال 98 گسترش چشمگیری داشتند

به گزارش مجله آی سیب، در این گزارش به علوم فناوری پرداخته شده است که توانستند در سال 98 رشد بسیار قابل توجه ای را به خود ببینند.

برترین علوم فناوری که در سال 98 گسترش چشمگیری داشتند

به گزارش خبرنگار ، می توان گفت گسترش فناوری و رشد علوم مختلف در این بخش چیزی بود که سال 98 را تشریح می نماید. این دانش ها به رشد و پیشرفت صنعت های مختلف سرعت بخشیدن و باعث شدند دنیا راستا جدیدی به خود بگیرد. آن ها آینده ای جدید برای دنیا رقم زدند و یک افق تازه را به کسب و کارهای مختلف معرفی کردند. علوم و دانش های دیجیتالی در دنیای فناوری شامل ربات ها، دستگاه های جدید، محتوای مختلف و سرویس هایی است که با هوش های مصنوعی کنترل می شوند.

احتمالا یکی از برترین فناوری هایی که سال پیش گسترش یافت 5G بود. می توان گفت بدون دسترسی به چنین قابلیتی دنیا امکان دست یابی به دیگر فناوری ها را به این سرعت نداشت. قابلیت 5G توانست سرعت پردازش و عمل دانشمندان را تا 10 برابر افزایش دهد. در ادامه مواردی از فناوری های سال 98 قرار گرفته اند که باری دیگر دنیا را متحول ساختند.

فناوری های زیادی در دنیا وجود دارد که در سال گذشته دچار پیشرفت شدند، در اینجا به فهرستی از مهم ترین آن ها پرداخته شده تا کاربران بتوانند یک نگاه کلی و جامع بر مواردی که در سال 98 بیشترین تاثیر را به خود دیدند، داشته باشند و از اطلاعات آن ها مطلع شوند.

نوآوری علم هوش مصنوعی توانست تا مانند همواره نیز به مرز های جدیدی دست پیدا کند. این قابلیت پیروز شد تا حجم بسیار بالایی از داده ها را جمع آوری نموده و در اختیار انسان قرار دهد. در سال 98 این فناوری با کسب و کارهای مختلف همراه شد و تجارت هوشمند را فعال کرد. در حوزه هوش مصنوعی، کشور چین توانست تا از دیگر کشورها پیروز تر عمل کند و به رهبر این علم در دنیا تبدیل گردد.

ترکیب علم یادگیری ماشین و هوش های مصنوعی توانستند در سال گذشته با یکدیگر همکاری نمایند و تجارت های هوشمند را گسترش دهند. این علوم ساخت خودروهای بدون سرنشین و رباتیک را بسیار آسان ساختند. با تمام این پیشرفت ها باز انسان ها تنها توانستند تا قسمت محدودی از هوش مصنوعی را پرورش دهند. قطعا با پیشرفت این علم دنیا سرعت بیشتری در کشف مسائل جدید پیدا می نماید.

محاسبات کوانتومی همچنان یک علم نوظهور به حساب می آید که از شگفت انگیزترین فناوری هایی است که محققان، سازمان ها و دولت های مختلف به آن دست پیدا کردند. رقابت برای ساخت یک دستگاه برای محاسبات کوانتومی به صورت کامل و پیشرفته همچنان ادامه دارد اما سال 98 توانست یکی از تاثیرگذارترین زمان ها برای این علم باشد که حدود ده سال در دست مطالعه است.

با استفاده از رایانه های قدرتمند این چنینی آینده رایانه ها به یک دنیای عظیم با فضای ابری تبدیل می گردد و دیگر محدود به یک سرویس ساخته شده نخواهد بود. در حال حاضر شرکت IBM توانسته تا یکی از پیروز ترین شرکت هایی باشد که چنین دستگاهی را به دنیا پیشنهاد می نماید. در سال 98 رایانه هایی که با این منظور ساخته شده بودند پردازشی جدی تر از گذشته داشتند و میدان رقابت از هر زمان دیگری سخت تر شد.

پیشرفت های واقعیت افزوده و حقیقت مجازی و همچنین واقعیت درهم در سال 98 پیشرفت فوق العاده ای را به خود دیدند. این فناوری ها نه تنها در بازی های پرفروش دنیا با هواداران زیادی روبه رو شدند بلکه برای پیشرفت علم، مانند ساخت دستگاه نمایانگر ذرات معلق هوا نیز مورد استفاده قرار گرفتند. همچنین شرکت ّهای مختلف برای جذب مخاطب خود از این تکنولوژی ها به صورت پیشرفته تری در برنامه ها و گوشی های هوشمندشان استفاده کردند.

این فناوری ها که در ابتدا تنها با بازی های رایانه ای همخوانی داشتند توانستند در سال گذشته پیشرفت سریعی به خود ببینند. در حال حاضر واقعیت های افزوده و مجازی در صنعت های مختلفی مانند مهندسی طراحی، ساخت و ساز، سلامتی، علوم فضایی و خیلی موارد دیگر به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. سال 98 توانست نقطه پرشی برای این فناوری ها باشد تا روش و نحوه کار و فعالیت انسان ها نیز تغییر کند. با این که واقعیت افزوده همواره در زیر سایه واقعیت مجازی پنهان بود، اما این فناوری نیز توانست از سال گذشته به خوبی بهره ببرد.

تمامی افرادی که با امنیت سایبری سر و کار دارند می دانند که هکرها خواب ندارند. درست زمانی که یم وسیله به اینترنت متصل گردد، ضعف های آن معین می گردد. در سال های پیشین هکرها توانسته بودند به صورت پیوسته از اینترنت اشیاء و فناوری های این چنینی سوءاستفاده نمایند. این افراد با نفوذ به نقاط مختلف بر روی ترافیک DNS تاثیر می گذاشتند و کاربران را دچار مشکل می کردند. با توجه به مسائل پیش آمده محققان سعی کردند تا در سالی که گذشت ایرادات پیدا شده را رفع سازند و کار را برای هکرها سخت سازند.

علت این اقدام گسترده و سریع آن بود که یک محقق خاطرنشان کرد تا سال 1400 بیش از 20.4 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل خواهند شد و رشد این آمار حفاظت از آن ها را نیز سخت تر می ساخت. سال 98 تمامی کارخانه هایی که دستگاه های این چنینی را فراوری می کردند تصمیم گرفتند تا از جدیدترین علم امنیتی موجو استفاده نمایند و هکرها را دور بزنند. لازم به ذکر است در بین دستگاه هایی که به اینترنت متصل می شوند خودروهای بدون سرنشین، ربات ها، پهپادها و دستگاه های سلامتی نیز حضور دارند.

سال 98 اولین سالی بود که فناوری بلاکچین توانست برای رضایت شرکت ها هم که شده اولین برنامه سازمانی قابل استفاده و فعالش را به دنیا معرفی کند. در این سال بسیاری از شرکت های فعال و خلاق دنیا آغاز به استفاده از این فناوری نو پا کردند تا سرعت همکاری و امنیت خود را افزایش دهند.

بلاکچین در سال 98 از اختصاصی بودن برای پرداخت های ارز های دیجیتالی خارج شد و به یک انتگرال جدید در پلتفرم های تجاری پیوست. حالا این فناوری در بسیاری از فعالیت های تجاری شرکت ها حضور دارد و به امنیت آن ها یاری می رساند.

سال 98 زمانی بود که محققان توانستند خلاقیت خود را به اوج برسانند. حالا ربات ها بیشتر از هر زمان دیگر قادرند تا به خود آموزش دهند چگونه دنیای فیزیکی را بپزیرند. با این که سال گذشته رشد قابل توجه ای در فعالیت ربات ها شکل گرفت اما با این حال ربات ها همچنان گیج هستند. در حال حاضر این دستگاه ها می توانند تا یک رفتار را هزاران بار بدون اشتباه تکرار نمایند و برای مثال یک شئ را چندین بار از محلی به مکان دیگر بدون خطا جا به جا نمایند.

اما اگر محققان شئ مذکور را تعویض نمایند و یا جای آن را چند سانتی متر عوض نمایند، ربات مورد نظر دچار مشکل می گردد. با این که فعالیت فیزیکی این دستگاه ها کمی ضعف دارد اما به یاری علم هوش مصنوعی این ربات ها می توانند به خود مسائل جدیدی را آموزش دهند و شرایط ممکن برای یک شئ را مورد آنالیز قرار دهند.

سالانه خیلی از فناوری های مختلف با پیشرفت رو به رو می شوند اما همواره رشد آن ها به میزانی نیست که راستا زندگی انسان ها را تغییر دهد. سال 98 توانست یکی از مهم ترین سال ها در توسعه فناوری در تمامی بخش ها باشد. علم فناوری در این سال توانست تا به موارد مختلفی دست پیدا کند که از قدرت های اتمی تا واکسن های ضد سرطان را در خود جای می دهد. ما امیدواریم تا بتوانیم شاهد رشد بیشتر فناوری در سال های آینده باشیم و از این طریق دنیای بهتری را برای خود بسازیم. همانطور که معین است کوشش تمامی دانشمندان رشد، پیشرفت و آسان ساختن زندگی انسان ها در سراسر این دنیا است.

گزارش از امین وصالی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 925

به "برترین علوم فناوری که در سال 98 گسترش چشمگیری داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین علوم فناوری که در سال 98 گسترش چشمگیری داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید