بررسی راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان

به گزارش مجله آی سیب، تشخیص زگیل تناسلی چگونه میسر است؟ همانطور که می دانید زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی و تماس داشتن پوست به پوست، منتقل می شود. بنابراین آشنایی با این بیماری برای هر کسی مبرم و لازم می باشد. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بررسی راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان

زگیل های تناسلی چیست؟

به نظر می رسد زگیل تناسلی توده های گوشتی نرمی هستند که ظاهری مانند گل کلم دارند. این عفونت از راه جنسی انتقال می یابد و ویروس خاصی به نام ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) عامل این بیماریست. زگیل های تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شوند.

این عفونت برای زنان بسیار خطرناک است، زیرا برخی از انواع HPV می تواند به سرطان دهانه رحم و سرطان آلت تناسلی منجر شود. مردان و زنانی که رابطه جنسی پرخطر دارند، عوارض HPV را نیز دارند از جمله زگیل های تناسلی. درمان مهمترین بخش در از بین بردن این عفونت است.

راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان از روی علائم

بسیاری از زنان مبتلا به زگیل تناسلی علائمی ندارند، اما گاهی اوقات ممکن است در محل زگیل شاهد علائمی مانند:

 • خارش
 • سوزش
 • حساسیت

باشند. اندازه زگیل ها ممکن است متفاوت و متعدد باشند. آن ها در هر سطحی از بدن که در معرض تماس جنسی قرا می گیرند، بروز می نمایند.

محل های بروز زگیل تناسلی در زنان

 • آلت تناسلی
 • واژن
 • دهانه رحم
 • کشاله ران

بیشتر بدانید: زگیل تناسلی زنان چیست؟ (تشخیص و راه های درمان)

محل های بروز زگیل تناسلی در مردان

 • ناحیه آلت تناسلی
 • بیضه ها
 • ران
 • کشاله ران

زنانی که در داخل واژن خود زگیل تناسلی دارند ممکن است علائمی مانند خونریزی پس از رابطه جنسی یا عوارض غیر طبیعی در واژن را داشته باشند. اگر زگیل در مجاری ادرار ظاهر شود، به ندرت باعث خونریزی یا ادرار می شود.

بیشتر بدانید: زگیل تناسلی مردان چیست؟ + علت، علائم و راه های درمان آن

طرز تشخیص زگیل تناسلی زنان توسط پزشک

برای تشخیص این بیماری، ابتدا پزشک سوالاتی را در مورد سلامت و سابقه جنسی شما مطرح خواهد کرد؛ این سوالات شامل این است که چه علائمی را مشاهده کرده اید و آیا در ربطه جنسی خود رابطه جنسی دهانی داشته اید؟

یک پزشک عمومی به راحتی می تواند یک زگیل را تشخیص دهد. در صورتیکه زگیل ها، قابل مشاهده باشد با معاینه آنها می تواند این بیماری را تشخیص دهد.

بررسی زگیل

اولین روش در تشخیص زگیل تناسلی زنان و مردان، مشاهده و بررسی فیزیکی است. در این روش پزشک به آرامی سطح روی زگیل را می تراشد تا نشانه هایی از عروق لخته شده که به صورت نقاط کوچک تیره نمایان می شود را مشاهده کند. این لکه های ناشی از لخته شدن رگ ها یکی از علائم رایج زگیل تناسلی است.

پزشک شما همچنین در ناحیه ای که زگیل رخ داده است، معاینات فیزیکی را انجام خواهد داد. از آنجا که زگیل ها می توانند در داخل کانال واژن نیز بروز نمایند، پزشک ممکن است نیاز به معاینه لگن فرد داشته باشد.

برای این کار پزشک شما ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کند تا بتواند زگیل های بیشتری را تشخیص دهند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش پاپ اسمیر را که شامل دریافت نمونه ای از سلول های دهانه رحم می باشد، انجام دهد. سپس این سلول ها می توانند از نظر داشتن HPV مورد بررسی قرار بگیرند.

برخی از انواع HPV ممکن است نتایج غیر معمولی را در پاپ اسمیر ایجاد نمایند که نشان دهنده بروز سرطان باشد و اگر شما این ناهنجاری ها را داشته باشید، به کنترل بیشتری نیاز دارید.

اگر به عنوان یک زن نگران آلوده شدن خود به این ویروس و مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم هستید، پزشک می تواند آزمایش DNA را نیز انجام دهد که این آزمایش مشخص می کند چقدر HPV در سیستم بدنی شما وجود دارد. این آزمایش هنوز در مورد مردان انجام نشده است.

تشخیص زگیل تناسلی از طریق انجام بیوپسی

برداشتن بخشی از زگیل و فرستادن آن برای آزمایش را بیوپسی زگیل می گویند. بیوپسی برای تشخیص هر بیماری پوستی انجام می شود. البته همیشه نمی توان این بیوپسی را انجام داد. زیرا گاهی زگیل های تناسلی سطحی صاف داشته و قابل مشاهده نیستند.

مقدمات تست HPV

HPV در سراسر جهان وجود دارد و در بیشتر مواقع بودن هیچگونه علامتی است. در نتیجه افراد بدون اینکه بدانند به این ویروس آلوده شده اند، آن را انتقال می دهند. HPV با ریسک بالا باعث ایجاد سرطان رحم می شود. HPV هایی که موجب زگیل های تناسلی و سرطان می شوند بسیار نادر هستند. آزمایش، اولین گام در شناخت شرایط شماست. HPV به طور قطعی قابل درمان نیست، اما گزینه های درمانی بسیاری برای کنترل علائم و سطح آن وجود دارد. انجام تست HPV باعث می شود که زنان راحت تر شرایط خود را بررسی نمایند و برای درمان اقدام نمایند.

چه کسانی باید آزمایش HPV بدهند؟

زنانی که فعالیت های جنسی گسترده ای دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و در نتیجه بیشتر احتمال مبتلا شدن به زگیل تناسلی دارند. پزشکان 3 هفته پس از برقراری رابطه جنسی این آزمایش را انجام می دهند سپس 3 ماه بعد، این آزمایش را تکرار می نمایند.

بیشتر بدانید: علائم زگیل تناسلی چیست؟

نحوه انجام تست HPV به منظور تشخیص زگیل تناسلی زنان

آزمایش HPV نیاز به یک نمونه برداری از واژینال دارد که می توانید آن را در منزل نیز انجام دهید. پس از آن باید نمونه آزمایش خود را به آزمایشگاه ببرید و معمولا نتایج این آزمایش در مدت 5 روز آماده می شود.

نتایج تست HPV: نتایج به شما می گوید که آیا HPV در شما تشخیص داده شده است یا خیر؟ تیم پزشکی برای هرگونه سوال درمورد نتایج یا درمان شما پاسخگو است و همچنین می توانید با پزشک مشورت کنید. چنانچه نتیجه مثبت باشد می توانید از طریق ارتباط با پزشکان متخصص درمورد گزینه های درمان خود به بحث و مصاحبه بپردازید.

تشخیص زگیل تناسلی با استفاده از روش DNA-PCR

یکی دیگر از راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان و مردان انجام آزمایش DNA-PCR می باشد. در این آزمایش با استفاده از DNA توسط زنجیره پلیمراز و هیبریداسیون اسید نوکلئیک، به تشخیص 14 نوع HPV پر خطر که منجر به بروز این بیماری می شود پرداخته می شود. این آزمون بطور خاص HPV 16 و HPV 18 را شناسایی می کند و همزمان سایر انواع HPV را تشخیص می دهد که شامل موارد زیر می باشد: HPV های 68، 66، 59، 58، 56، 52، 51، 45، 39، 35، 33، 31

این آزمون بر اساس دستور العمل CAP/CLIA انجام می گیرد و معتبر است. در آزمایش DNA، سلول هایی از گردن رحم جمع آوری می شوند و مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا DNA از انواع پرخطر HPV که با سرطان های دستگاه تناسلی مرتبط است، می باشد یا خیر.

تشخیص زگیل تناسلی زنان با آزمایشات پاپ اسمیر

انجام آزمایش پاپ اسمیر و ویزیت سالانه با مراجعه به متخصص زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این ویزیت ها باید در سن 21 سالگی یا 3 سال بعد از آغاز فعالیت جنسی آغاز شود. بیشتر زنان تا زمانی که آزمایش پاپ اسمیر نداده اند، نمی دانند که HPV پر خطر دارند.

هنگامی که سلول های غیر طبیعی تشخیص داده می شوند، پزشک یک آزمایش DNA انجام می دهد که می تواند HPV16 و HPV18 و سایر HPV هایی که باعث سرطان می شوند را شناسایی نمایند. بعد از اینکه معین شد که شما عفونت HPV دارید، ویزیت های شما 2 ساله خواهد شد که شامل آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV می شود. در آزمایش پاپ اسمیر، نمونه هایی از سلول های گردن رحم یا واژن، جمع آوری می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند. آزمایشات پاپ می تواند سلول های غیر طبیعی را که می توانند به سرطان منجر شود، تشخیص دهند.

انجام این آزمایش مهم است، زیرا پزشکان می توانند سلول های پیش سرطانی را شناسایی و تا قبل از آغاز سرطان، آن ها را از بین ببرند. در صورت پیشرفت سرطان، بهتر است که ابتدا درمان شوید.

برگرفته از: medicinenet , healthline, healthtestexpress, getridofthings

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1460

به "بررسی راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی راه های تشخیص زگیل تناسلی زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید