تاثیر ازدواج در سلامت مغز

به گزارش مجله آی سیب، نتایج بررسی های جدید نشان می دهد ازدواج و بقاء آن به شکل قابل توجهی منجر به کاهش ریسک زوال حافظه در سنین پیری می شود.

تاثیر ازدواج در سلامت مغز

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر ، بررسی جدید محققان نشان می دهد یک فرد مجرد در مقایسه با افراد متاهل 42 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل واقع شده است. افراد بیوه بیش از همه در معرض ابتلا به زوال عقل هستند اما در مورد افراد مطلقه چنین رابطه ای مشاهده نشد.

با این حال محققان تاکید می کنند این یافته ها ارتباط مستقیم بین ازدواج و ریسک پایین زوال عقل را اثبات نمی کند.

دکتر اندرو سامرلد، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره می گوید: ریسک بالا زوال عقل در افراد مجرد حتی در صورتیکه دارای سلامت جسمانی هم باشند وجود دارد که بیانگر این مطلب است که فایده ازدواج فراتر از بهبود سلامت فیزیکی است.

تحقیقات قبلی ازدواج را با فواید سلامت نظیر بروز سکته و حملات قلبی کمتر و نرخ بالا زنده ماندن بعد از جراحی باز عروق کرونر نشان داده است.

سامرلند در این باره می گوید: ما این تحقیق را به این دلیل انجام دادیم که معروف است ازدواج با طیف وسیعی از فواید سلامت از جمله طول عمر بیشتر مرتبط است و ما فکر کردیم این فواید موجب کاهش ریسک زوال عقل می شوند.

در بررسی جدید، محققان 15 مطالعه ای که به بررسی ازدواج و زوال عقل پرداخته بودند را بررسی کردند. در مجموع تحقیق بیش از 812 هزار شرکت کننده بود که در کشورهای متعددی از جمله آمریکا، چین، ژاپن، فرانسه، آلمان و سوئد اجرا شده بود.

بیشتر شرکت کنندگان افراد متاهل یا بیوه بودند. تعداد کمی (بین 4 تا 6 درصد) افراد مطلقه و جداشده بودند و کمتر از 10 درصد هم در بیشتر مطالعات افراد همیشه مجرد بودند.

یافته ها نشان داد در مقایسه با افراد متاهل، افراد مجرد قطعی 42 درصد بیشتر در معرض ریسک زوال عقل قرار داشتند.

به گفته سامرلد، حدود 7 نفر از هر 100 نفر بالا 65 سال مبتلا به زوال عقل بودند که این رقم در مورد افراد هرگز ازدواج نکرده نزدیک به 10 نفر در هر 100 نفر بود.

محققان همچنین دریافتند افراد بیوه در مقایسه با افرادی که هنوز با همسرشان زندگی می کردند 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار داشتند.

سامرلد عنوان می کند: تاثیر محافظتی ازدواج احتمالا با عوامل گوناگون سبک زندگی که با ازدواج همراه هستند نظیر سبک زندگی سالم تر و داشتن روابط اجتماعی بیشتر مرتبط است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1347

به "تاثیر ازدواج در سلامت مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ازدواج در سلامت مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید