ترفندهایی که حکم دوپینگ را برای وای فای دارد!

به گزارش مجله آی سیب، ترفندهای متفاوت برای تقویت خدمات وای فای را با راه کارهای زیر تجربه کنید.

ترفندهایی که حکم دوپینگ را برای وای فای دارد!

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، امروزه دستگاه های بی سیم (Wireless) همه جا وجود دارند؛ از لپ تاپ ها گرفته تا تلفن های هوشمند، تبلت ها، بلندگو های قابل حمل و کتابخوان های الکترونیکی. چاپگرها، دیسک های سخت و حتی لامپ ها و یخچال ها هم می توانند به یک شبکه وای فای یا بی سیم وصل شوند. بنابراین، این که سیگنال وای فای در جایی از خانه که مورد احتیاج است به حداکثر برسد در بهینه کار کردن این نوع ابزار های الکترونیک اهمیت زیادی دارد.

این کار با دریافت بهترین سیگنال خروجی ممکن از روتر بی سیم شما شروع می شود. وای فای، نوعی سیگنال رادیویی است؛ بنابراین حل مسأله تا حد زیادی به حذف سیگنال هایی که تداخل ایجاد می نمایند و تقویت سیگنال وای فای تا رسیدن آن به نقاط مورد نظر، برمی شود. اگر سیگنال وای فای در قسمت های خاصی از خانه شما ضعیف است، روش هایی برای تقویت یا گسترش آن وجود دارد که بیشتر آن ها هزینه ای ندارد. در ادامه با شگرد هایی برای تقویت سیگنال های وای فای آشنا می شوید.

مشکل اصلی را پیدا کنید

در بسیاری از موارد یک آزمایش ساده به شما امکان می دهد معین کنید که آیا خدمات دهنده اینترنتی (ISP) مشکل دارد یا مشکل به دامنه و کیفیت سیگنال مربوط است. با استفاده از کابل اترنت، یک لپ تاپ یا رایانه رومیزی را به روتر خود وصل و یک آزمایش سرعت مانند نمونه هایی که در وبگاه speedtest.net وجود دارند را اجرا کنید. اگر عملکرد دستگاه هنوز هم ضعیف است، در این صورت احتمالا مشکل شما عمیق تر از مواردی است که در این نوشتار سعی شده است به آن ها پرداخته شود. اگر رایانه ای با درگاه اترنت ندارید انجام آزمایش وای فای، درست در کنار روتر معین خواهد نمود که مشکل مربوط به دامنه است یا خیر.

جابه جا کردن روتر

آنتن های روتر در پیکربندی استانداردشان برای انتقال سیگنال به صورت تقریبا شعاعی، طراحی شده اند. در حالی که ما معمولا روتر را در فاصله یک متری از پریز دیواری که به آن وصل شده است قرار می دهیم. اما منطقی تر خواهد بود اگر آن را جایی بین اتاق هایی که بیشتر از همه به سیگنال وای فای خوب احتیاج دارند قرار دهیم. مشکل اینجاست که هیچ روتر خدمات دهنده اینترنتی دارای کابلی که شما برای این کار به آن احتیاج دارید نیست. برای اینترنت فیبر نوری به کابل فیبر نوری احتیاج است و پهنای باند استاندارد به یک کابل اترنت معمولی احتیاج دارد. تهیه کابلی به طول ده متر هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت. توجه داشته باشید مواردی هم وجود داشته است که علت ضعیف بودن سیگنال ها، خیلی نزدیک بودن روتر به رایانه بوده است.

استفاده از نرم افزار تِرد پارتی روتر

روتر هایی که درحال حاضر توسط ارائه نمایندگان خدمات اینترنتی ارائه می شوند نسبت به چند سال گذشته عملکرد بسیار بهتری دارند، به ویژه روتر هایی که با سرویس اینترنت پهن باند کار می نمایند. با این حال، روتری با نرم افزار ترد پارتی (third party) حتی بهتر از این هم عمل می نماید. این روتر ها معمولا برای سامانه های بی سیم دارای ویژگی های بهتری هستند. تبلیغاتی که درمورد این روتر ها صورت می گیرد معمولا در زمینه سرعت های انتقال بالایی همچون AC 1500 و AC 1900 است. این بدان معناست که وقتی پهنای باند کانال های مورد پشتیبانی این روتر ها به هم اضافه می شوند، روتر با بالاترین سرعت بالقوه یعنی 1900 مگابیت بر ثانیه کار خواهد نمود. جدیدترین روتر های امروز از نسل بعدی وای فای (یعنی وای فای 6) پشتیبانی می نمایند. روتر هایی با این معینات، معمولا آنتن های قدرتمندتری دارند و این به معنای سیگنال های وای فای قوی تر و قابل اطمینان تر برای خانه شماست.

خرید یک تقویت نماینده

تقویت نماینده وای فای از ارزان ترین و ساده ترین افزودنی ها برای رساندن سیگنال ها به دورترین نقاط منزل شماست. بیشتر تقویت نماینده ها را می توان به آسانی به یک پریز برق وصل کرد. این دستگاه، سیگنال فراوری شده توسط روتر را می گیرد و آن را در مسافتی که خارج از بُرد خود روتر است تکرار می نماید.

تقویت نماینده ها برای از بین بردن نقاط کور مفید هستند. برای اتصال دستگاه تقویت نماینده به روتر فقط کافی است دکمه WPS هر دو دستگاه را فشار دهید.

شما می توانید دستگاه را هرجایی که سیگنال وای فای، نسبتا قوی تر است قرار دهید. عموما بهترین مکان، جایی بین دستگاه گیرنده و روتر است.

دقت داشته باشید که دستگاه را خیلی نزدیک روتر قرار ندهید، چون در این صورت یاری زیادی به آنتن دهی روتر نخواهد شد. بسیاری از دستگاه های تقویت نماینده همراه با نرم افزاری عرضه می شوند که بهترین مکان را برای دستگاه شما پیدا می نمایند.

به روزرسانی سخت افزار روتر

روتر ها هم مانند سایر دستگاه های الکترونیکی از یک نرم فزار پایه برای انجام وظایف خود استفاده می نمایند که سفت افزار یا ثابت افزار (Firmware) نام دارد. نرم افزار مودم نیز مانند هر نرم افزار دیگری ممکن است دچار حفره های امنیتی، نقص های نرم افزاری یا مسائل دیگری شود.

با گذشت زمان و استفاده کاربر از دستگاه، این مسائل خود را نشان می دهد و باعث ایجاد اختلالاتی در اتصال مودم به اینترنت می شود. از این رو ضروری است نرم افزارتان را به روزرسانی کنید. به روزرسانی همچنین می تواند ویژگی های جدیدی به مودم اضافه کند یا عملکرد های سابق آن را بهبود ببخشد.

برای به روزرسانی روتر در اولین قدم ضروری است نسخه نرم افزار روتر را تشخیص بدهید. برای این منظور می توانید از نوشته های موجود روی جعبه روتر یا حتی خود روتر یاری بگیرید. بعد از تشخیص نسخه نرم افزار باید فایل مربوط به به روزرسانی را از وبگاه سازنده مودم دریافت کنید.

تغییر کانال های مورد استفاده در روتر

روتر های ما از یکی از دو باند فرکانس وای فای برای انتقال سیگنال استفاده می نمایند: 4/2 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز. برخی از روتر ها دارای دو باند هستند و شما می توانید انتخاب کنید که از کدام باند فرکانس برای شبکه بی سیم تان بهره ببرید.

تفاوت اصلی بین این دو باند فرکانس در محدوده و پهنای باندی است که ارائه می دهند. بهتر است برای پوشش وای فای بیشتر، از باند 4/2 گیگاهرتزی و برای سرعت بیشتر از باند 5 گیگاهرتزی بهره ببرید.

در بین این دو باند فرکانس، باند های کمتری وجود دارند که به آن ها کانال های وای فای گفته می شود. یک کانال وای فای واسطه ای است که به وسیله آن شبکه های بی سیم ما می توانند داده ها را ارسال و دریافت نمایند. دلیل این که برخی از کانال ها انتخاب خوبی نیستند این است که تداخل دارند.

این تداخل باعث می شود زمان لازم برای انتقال داده ها افزایش یابد و شما منتظر بمانید. معمولا این مشکل در نقاط پرجمعیت بیشتر می شود. وقتی چند روتر در محیطی کوچک مانند مجتمع های مسکونی یا برج ها و کوچه ها روی یک باند فرکانسی تنظیم شده باشند سرعت و قدرت سیگنال های وای فای کاهش یافته و به شدت ناپایدار می شوند.

بهترین راه حل در این شرایط، یافتن خلوت ترین باند فرکانسی در محیط اطراف و تنظیم روتر بی سیم روی آن باند رادیویی است. معمولا می توانید جزئیات استاندارد ورود به سیستم و تغییر کانال برای روتر های ISP را به صورت آنلاین پیدا کنید.

استفاده از پاورلاین

پاورلاین دستگاهی است که برای ایجاد یا توسعه شبکه محلی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این جعبه های کوچک، اینترنت خانگی شما را به وسیله سیم کشی برق منزل تان منتقل می نمایند. با استفاده از این دستگاه امکان انتقال اطلاعات بر بستر شبکه برق تا 300 متر در یک ساختمان فراهم می شود. پاورلاین ها معمولا در بسته های دوتایی عرضه می شوند.

انتهای یکی از جعبه ها با کابل اترنت به روتر و انتهای دیگر به پریز وصل می شود و جعبه دیگر در کنار هر دستگاهی که سیگنال کافی دریافت نمی نماید قرار می گیرد. بیشتر کیت های پاورلاین ارزان قیمت از درگاه اترنت سیمی استفاده می نمایند، اما شما می توانید پاورلاینی بخرید که شبکه بی سیم ایجاد می نماید.

این نوع دستگاه ها در ادارات یا منازلی مفید واقع می شوند که دستگاه هایی با درگاه اترنت ندارند و روتر جایی دورتر از دستگاه ها واقع شده است. فناوری پاورلاین که عملکرد آن به سیم کشی برق منزل شما متکی است، در بسیاری از موارد بهتر از دستگاه تقویت نماینده وای فای می تواند عمل کند.

استفاده از شبکه بی سیم مِش

شبکه مش (Mesh) جدیدترین و در حال حاضر بهترین روش برای حل مسائل دامنه وای فای است. این شبکه از دو یا چند گره تشکیل شده است که در برخی موارد با چند باند فرکانسی با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند.

کیت های مربوط به این شبکه ها معمولا شامل دو یا سه دستگاه مشابه هستند؛ یکی از دستگاه ها که نقش روتر را دارد، داده ها را به سایر گره ها که به صورت بی سیم به هم متصل هستند راهنمایی می نماید. از آنجا که شبکه با گره های موجود در آن کار می نماید، اگر مسئله ای برای یکی از آن ها پیش بیاید، کل شبکه از کار نمی افتد. کیت ها به صورت اتوماتیک تشخیص می دهند که دستگاه شما باید از باند 4/2 گیگاهرتز یا پنج گیگاهرتز استفاده کند.

افزون بر این وقتی در داخل یک محیط در حال حرکت هستید، به هیچ وجه متوجه انتقال اتصال از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر نمی شوید. مشکل اصلی درمورد این فناوری هزینه بالای آن است. کیت های شبکه مش معمولا خیلی ارزان نیستند؛ بنابراین بهتر است به آن به چشم یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 818

به "ترفندهایی که حکم دوپینگ را برای وای فای دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی که حکم دوپینگ را برای وای فای دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید