تنها راه کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان چیست؟

به گزارش مجله آی سیب، خبرنگاران/زنجان رئیس دامپزشکی شهرستان خرم دره گفت: تنها راه کنترل بیماری مهلک آنفلوآنزای پرندگان، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ای است.

تنها راه کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان چیست؟

مهدی حیدری در جلسه پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان با اشاره به ویژگی های ابتلا به این بیماری اظهار کرد: سرعت بالای انتشار و سرایت، مخاطرات شدید بهداشت عمومی و یا محدودیت در تجارت بین المللی از ویژگی های بیماری آنفلوانزای پرندگان است. شاخص های اصلی اپیدمیولوژیکی نیز شامل مخاطره نوع تیپ بیماری، جمعیت حساس و در معرض خطر، نحوه انتشار و انتقال آن، میزان بروز، میزان شیوع، میزان واگیری میزان تلفات یا مرگ و میر آن است.

وی در ادامه با بیان این که آنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی جدی و بسیار عفونی ماکیان و پرندگان شکاری است که توسط تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود، شرح داد: عفونت ناشی از این ویروس ها ممکن است به پستانداران و به خصوص انسان ها گسترش یابد.

حیدری با تاکید بر این که دانش امروزی نشان می دهد که خطرات بهداشتی ناشی از تیپ های به اصطلاح دارای بیماری زایی پایین از خطر ناشی از تیپ های بسیار بیماری زا کمتر است، ادامه داد: این در حالی است که ویروس های بیماری زا از جهش ناشی از ویروس های دارای بیماری پایین از دو تحت تیپ h5 با h7 سرچشمه می گیرند که می توانند در ماکیان منجر به ایجاد بیماری یا میزان مرگ و میر پیش از 90 درصد شوند.

این مسئول در ادامه به تاریخچه بیماری آنفلوانزای طیور پرداخت و افزود: شیوع این ویروس از زمان نخستین شناسایی آن در جمهوری کره در دسامبر 2003 تا به امروز ادامه یافته است و به رغم تلاش های فراوان در جهت کنترل این بیماری، هنوز هم موارد جدید از شیوع آن در تایلند، ویتنام، اندونزی، چین، ترکیه، هلند، مصر، آلمان، کانادا، ایتالیا، کره و نیز روسیه ثبت می شود، این در حالی است که در کشورهایی چون ویتنام و اندونزی برنامه های گسترده ای برای کنترل این بیماری اجرا شده است.

وی با اشاره به این که آنفلوانزا یک بیماری مهم دنیای است، شرح داد: این بیماری ممکن است در سرتاسر دنیا دیده شود و اخیراً نیز همه گیرهایی از بیماری در نقاط مختلف دنیا اتفاق افتاده است و هم اکنون در کشورهای شرق آسیا و اروپا، روسیه، قزاقستان ترکیه، عراق و غیره گزارش شده است.

رئیس دامپزشکی شهرستان خرم دره با بیان این که علت شیوع دنیای این بیماری، تنوع وسیع ویروس و نیز میزبان است، گفت: تا به امروز در دنیا برای این بیماری واکنش موثر پیدا نشده و تنها راه کنترل این بیماری مهلک، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ای است.

این مسئول با اشاره به علایم بیماری در پرندگان افزود: برخی از این علائم شامل انتشار سریع بیماری در کله و شروع ناگهانی و رو به رشد تلفات، ژولیدگی پرها، بی حالی، افسردگی، علائم تنفسی حاد مانند عطسه، سرفه و ترشحات از بینی و چشم، کاهش ناگهانی مصرف دام، کاهش شدید تولید تخم مرغ، تولید تخم مرغ با پوسته نرم، تورم ناحیه سر و صورت همراه با سیانوزه تاج و ریش است.

حیدری با اشاره به علائم بیماری در طیور نیز افزود: شروع ناگهانی و کاهش شدید مصرف آب در چشم، علائم تنفسی حاد، سیاه و متورم شدن تاج و ریش، خونریزی در زیر پوست ساق یا ژولیدگی پرها، کاهش شدید تولید تخم مرغ از علائم بیماری است.

وی با بیان این که پرندگان وحشی به ویژه پرندگان آبزی مهاجر عامل انتقال بیماری در سراسر دنیا هستند و ایران هم در راستا مهاجرت پرندگان است، ادامه داد: تماس با طیور آلوده، تماس با تجهیزات آلوده مانند لباس کار، آب، دان، کشف و وسایل آلوده تماس با کود و مرغ و بستر آلوده از دیگر راه های انتقال این بیماری هستند.

رئیس دامپزشکی شهرستان خرم دره با اشاره به راه های پیشگیری از بیماری آنفلوانزای طیور، گفت: رعایت اصول بیوسیکوریتی در احداث پرورش واحدهای طیور صنعتی، رعایت حریم مرغ داری از زیستگاه های پرنده های مهاجر، تهیه آب سالم و مطمئن، تهیه دان از منابع مطمئن، عدم نگهداری هر نوع طیور اهلی و وحشی در واحد، ممانعت از نفوذ هر نوع پرنده به داخل واحد و ممنوعیت واردات طیور و فرآورده های تولیدی از کشورهای آلوده از مهم ترین راه های پیشگیری از این بیماری هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 763

به "تنها راه کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها راه کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید