جزئیاتی که در خصوص قدرتمندترین سلاح لیزری جهان نمی دانید!

به گزارش مجله آی سیب، سلاح های لیزری در دهه حاضر، به سرعت از یک طرح مفهومی امیدوارکننده به سلاح های عملی در میدان نبرد تبدیل شده اند.

جزئیاتی که در خصوص قدرتمندترین سلاح لیزری جهان نمی دانید!

شرکت فناور لاکهید مارتین قدرتمندترین سلاح لیزری خود را با قدرت 300 کیلووات به ارتش ایالات متحده تحویل داد.

شرکت لاکهید مارتین قوی ترین لیزر خود را که تا به امروز پیروز به ساخت آن شده است، به دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا در امور تحقیقات و مهندسی برای نصب در سیستم های نو تسلیحات لیزری که برای درگیری با اهداف مختلف طراحی شده اند، زودتر از موعد مقرر تحویل داده است.

سلاح های لیزری در دهه حاضر، به سرعت از یک طرح مفهومی امیدوارنماینده به سلاح های عملی در میدان نبرد تبدیل شده اند.

با این حال، این یک پیشرفت خطی ساده نیست. سلاح های لیزری سیستم های بسیار پیچیده ای هستند که اغلب بعضی از مفاهیم آن ها که در طراحی عملی نشان می دادند، در عمل محقق نمی شوند و کار طراحی و ساخت به نقطه اول بازگردانده می گردد.

هر یک از این زیرسیستم ها که شامل واحد های نیرو، ژنراتور های لیزری، ترکیب نماینده های پرتو، واحد های متمرکز نماینده، سیستم های هدف گیری و بسیاری از سیستم ها و فناوری های دیگر می گردد، همگی باید با هم توسعه یابند و به شکلی مناسب یکپارچه شوند که نه تنها کاربردی باشند، بلکه به میزان کافی قوی و قابل اعتماد باشند تا در تسلیحات دریایی، زمینی و هوا و فضا مورد استفاده قرار گیرند.

بدیهی است که مهمترین زیرسیستم، خودِ لیزرِ حالت جامد است. در این مورد، لاکهید مارتین قدرت را به کلاس 300 کیلووات افزایش داده است که پنج برابر قدرت لیزر تاکتیکی HELIOS است که این شرکت در ماه اوت به نیروی دریایی ایالات متحده برای ادغام با ناو های جنگی موجود تحویل داد.

این لیزر نو 300 کیلوواتی در چندین پروژه نمایشی از جمله سیستم سلاح لیزری پرانرژی IFPC-HEL ارتش ایالات متحده در برابر آتش غیرمستقیم استفاده خواهد شد. انتظار می رود اواخر سال جاری آزمایشات آزمایشگاهی و میدانی این سلاح انجام گردد.

سلاح های آینده با افزایش قدرت لیزر قادر خواهند بود با طیف گسترده تری از اهداف بزرگ تر در برد های طولانی تر درگیر شوند و آن ها را با سرعت بیشتری خنثی و ساقط نمایند.

ریک کوردارو، معاون راهکار های محصولات پیشرفته لاکهید مارتین می گوید: لاکهید مارتین قدرت و کارایی را افزایش داده و وزن و حجم لیزر های پرانرژی با موج پیوسته را کاهش داده است که خطر کوشش های میدانی آینده سیستم های تسلیحاتی لیزری پرقدرت را کاهش می دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2156

به "جزئیاتی که در خصوص قدرتمندترین سلاح لیزری جهان نمی دانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی که در خصوص قدرتمندترین سلاح لیزری جهان نمی دانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید