تور چین: حضور چین در بخش مسکن مفید خواهد بود؟

به گزارش مجله آی سیب، مهرماه سال جاری یکی از نمایندگان مجلس از مذاکره ایران با چین برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش فراوری و تامین مسکن اطلاع داد، اما اقبال شاکری یک روز بعد از انتشار این خبر اظهارات منتسب به خود را تکذیب کرد. پس از این موضع گیری های متفاوت، تصور بر این بود که حضور چین در ایران برای خانه سازی منتفی است. اما چند روز بعد محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی بر حضور عن قریب چینی ها در ایران صحه گذاشت و در مورد مشارکت چین در ساخت واحد های نهضت ملی مسکن، اطلاعاتی داد.

تور چین: حضور چین در بخش مسکن مفید خواهد بود؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش اعتماد، با استناد به گفته های او مذاکراتی که با کشور چین و سایر کشور ها اجرا شده در حوزه ساخت نیست بلکه مذاکره با چینی ها به منظور ورود تکنولوژی های تازه ساخت است که منطبق با معماری و هویتی است که در ایران وجود دارد تا از این طریق بتوانیم سرعت، کیفیت و قیمت تمام شده را مدیریت کنیم.

او که وعده داده واحد های قانون جهش فراوری مسکن 30 درصد پایین تر از نرخ بازار عرضه گردد، گفته بود: هم اکنون در ساخت وساز های سنتی یک واحد مسکونی بین یک سال و نیم تا دو سال، زمان می برد. اما چنانچه صنعتی سازی رواج پیدا کند در یک سال این کار قابل انجام است که حداکثر 35 درصد پایین تر از قیمت بازار احداث خواهد شد و کیفیت آن نیز متفاوت از ساخت و ساز سنتی است.

این اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی است که پیش از این مجیدرضا حریری رییس اتاق مشترک ایران و چین گفته بود: در برنامه 25 ساله ایران و چین درباره ساخت و ساز های بخش های عمرانی صحبت هایی شده، اما چین قرار نیست در ساخت و ساز مسکن در ایران مشارکت کند و البته احتیاجی نیز به حضور آن ها نیست؛ چرا که ساخت و ساز های مسکن در ایران صنعتی نیست که به خاطر آن شرکت های بزرگ چینی با تکنولوژی بالا وارد ایران شوند زیرا ساخت و ساز خانه در ایران به شیوه سنتی انجام می گردد.

چین دارای سرمایه و قدرت مالی است

عباس زینعلی، کارشناس بازار مسکن در خصوص ورود چینی ها به بازار ساخت مسکن معتقد است بر اساس تجربیات گذشته که در بخش ساخت و ساز با چینی ها داشته ایم این کشور چندان سابقه خوبی در بخش ساخت و ساز ندارد و باید گفت چین صاحب سبک معماری ویژه ای هم نیست و تکنولوژی خاصی هم در بخش ساخت و ساز مسکن نداشته است.

این کارشناس بازار مسکن در ادامه گفت: تنها موضوعی که شاید برای ایران مهم باشد این است که این کشور بانفوذ و ثروتمند آسیایی دارای سرمایه و قدرت مالی است و می تواند با همکاری با ایرانی ها و بهره گیری از دانش مهندسان ایرانی و امکانات فنی ما پروژه های ساختمان سازی در ایران را پیش ببرد ضمن آنکه کشور های دیگر هم با توجه به شرایط فعلی ایران در حوزه بین الملل با ما رابطه چندانی ندارند و نمی توان از آن ها یاری گرفت.

زینعلی با اشاره به سوابق چینی ها در حوزه ساخت وساز در کشور های دیگر اعلام کرد: فعالیت های گذشته چینی ها نشان می دهد چندان در این زمینه پیروز نبوده اند البته این قضیه به نوع قراردادی که بین دو کشور ایران و چین بسته می گردد شرایط امروز چینی ها نیز وابسته است.

سرمایه های داخلی برای پروژه تازه دولت بسیار محدود است

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه سرمایه های داخلی برای ساخت 4 میلیون مسکن بسیار محدود است، ادامه داد: در کنار این موضوع مهم سازندگان قدرتمندی هم این روز ها در بازار مسکن به چشم نمی خورند و شاید در این روز های سخت به لحاظ مالی سرمایه های این کشور در بخش ساخت و ساز مسکن بتواند مفید واقع گردد.

زینعلی توضیح داد: گفته شده که قرار است چینی ها تکنولوژی ساخت مسکن را به ایران وارد نمایند که در این مورد باید گفت چینی ها دارای تکنولوژی پیشرفته در حوزه ساخت مسکن نیستند که در جهان برند شده باشد و همه آن را بشناسند و به نظر می رسد چین هم از تکنولوژی هایی که عموما در همه جای جهان وجود دارد و آن را خریداری نموده و مالک آن شده است در ایران استفاده خواهد نمود.

ورود تکنولوژی با استاندارد های روز مفید است

این کارشناس بازار مسکن در خصوص تکنولوژی که این کشور به ایران وارد می نماید، گفت: در صورتی که این تکنولوژی ها دارای استاندارد های کافی برای ساخت و ساز در ایران باشند با توجه به حجمی که دولت برای ساخت مسکن در نظر گرفته است می تواند موثر باشد.

زینعلی با بیان اینکه چین خود به ساخت مسکن احتیاج دارد، گفت: با توجه به جمعیت میلیاردی این کشور چین هم همچون ایران باید به ساخت وساز اقدام کند، اما سوابق انبوه سازی این کشور چندان قوی نیست و گاهی هم به شکست منجر شده، اما ممکن است در این همکاری بین دو کشور ایران هم بتواند در بخش هایی به این کشور یاری کند.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: به علت اینکه چین در حوزه ساختمانی در جهان کشور مطرحی نبوده شناخت خوبی هم از ساخت مسکن این کشور در جهان وجود ندارد، اما در حال حاضر دولت به این نتیجه رسیده که برای ساخت آپارتمان هایی که برای طرح ملی مسکن پیش بینی شده با این کشور قرارداد ببندد. زینعلی اعلام کرد: تکنولوژی ساخت مسکن در کشور های مطرحی مانند امریکا، کانادا و بعضی از کشور های اروپایی مسلما بهتر از چین است.

معماری ساختمان ها در اروپا با همه جای جهان فرق دارد

این کارشناس مسکن در خصوص شرایط ایران در حوزه ساخت و ساز نیز گفت: صنعت ساختمان سازی در ایران با سابقه ساخت و معماری در آن فرق دارد هر چند ایران دارای بنا های بسیار خوبی از گذشته است و در خاورمیانه نیز حرفی برای گفتن دارد، اما در مقابل با کشور های اروپایی فزونی چندانی ندارد زیرا معماری ساختمان ها در کشور های اروپایی قابل مقایسه با معماری کشور های دیگر نیست و همیشه زیبایی سبک معماری، کیفیت ساخت و بنای مفید آن ها زبانزد بوده است.

لازم به ذکر است؛ صنعتی سازی واحد های مسکونی در واقع روش ساختمان سازی به وسیله سازه های پیش ساخته است؛ به طوری که 95 درصد سازه به صورت پیش ساخته در کارخانه آماده شده به محل پروژه منتقل و مونتاژ می گردد، البته ایران با یاری شرکت های ترکیه ای قبلا نیز در طرح مسکن مهر این روش را آزموده و با شکست روبرو شده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1879

به "تور چین: حضور چین در بخش مسکن مفید خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور چین: حضور چین در بخش مسکن مفید خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید