خنده بر دست درازی به جیب کارگران!

به گزارش مجله آی سیب، مهدی تاج این روز ها در شرایطی در ادامه سفر تفریحی اش به اروپا در فرانکفورت بسر می برد که اینجا در تهران میراث بجا مانده از دوران مدیریتی او هر روز که می گذرد بیشتر از قبل یقه مدیران فعلی فدراسیون را می گیرد، مانند ماجرای قرض 2 میلیون یورویی فدراسیون فوتبال از شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یا همان شستا برای پرداخت قرارداد ویلموتس، طلبی که تاج با دادن یک چک 30 میلیاردی متعهد شده بود فدراسیون فوتبال آن را تا آخر فروردین تسویه کند. در شرایطی امروز آخرین روز فروردین ماه است که حساب فدراسیون خالی است و به نظر می رسد صندوقدار بانک چاره ای جز زدن مهر برگشتی روی چک فدراسیون در وجه سازمان تامین اجتماعی را نخواهد داشت تا مصائب فدراسیونی ها بیشتر از قبل شود.

خنده بر دست درازی به جیب کارگران!

دست درازی فوتبال جلوی دولت

آبان سال گذشته بود که فدراسیون فوتبال به این در و آن در می زد که قسط های عقب افتاده قرارداد مارک ویلموتس را هر طور شده، جور کند تا این مربی که تهدید کرده بود تا پول نگیرد 23 آبان در بازی با عراق روی نیمکت ایران نمی نشیند، کوتاه بیاید. ادعای توخالی طلب 10 میلیون دلاری بلوکه شده ایران در فیفا هم بهانه ای شده بود تا تاج و سایر مدیران فدراسیون فوتبال با مظلوم نمایی دست شان را جلوی دولت دراز کنند، آن هم دولتی که همین مدیران یک سال قبلش برای اینکه به دلیل اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خانه نشین نشوند، وابستگی به آن را انکار کرده بودند و همزمان با فیفا برای تعلیق و دخالت دولت در فوتبال نامه نگاری می کردند.

ادعای غیردولتی بودن در حالی بود که آن ها تمام این سال ها وقتی با حساب خالی فدراسیون برای انجام تعهدات مالی شان روبه رو می شدند، دست به دامان دولت می شدند تا پول بگیرند. کمک دو و نیم میلیون یورویی دولت برای جام ملت ها و پاداش 450 هزار یورویی که محمدرضا داورزنی به صورت نقد و چمدانی به دوبی برد، نمونه کوچکی از همین کمک های دولت به فدراسیون فوتبال تنها در دو سال گذشته بود. آبان سال گذشته هم وقتی تاج به در بسته خورد، باز هم آنقدر در وزارت ورزش آفتابی شد تا وزیر ورزش به پاستور نامه بنویسد و مجوز پرداخت 2 میلیون یورویی به فدراسیون فوتبال را بگیرد تا ویلموتس تعهدش به قراردادی که با تیم ملی ایران داشت را زیر پا نگذارد و با دریافت 2 میلیون یورو به صورت نقد، تنها چند روز قبل از بازی حساس با عراق روی نیمکت ایران بنشیند.

پرداخت پول ویلموتس از جیب کارگران

هرچند پرونده ویلموتس پس از باخت به عراق در ایران بسته شد، اما پرداخت 2 میلیون یورو به این مربی، آن هم تنها برای شش ماه که یک ماه آن را در ایران حضور داشت، انتقاد های زیادی را متوجه فدراسیون فوتبال کرد. در ادامه هم معین شد که 2 میلیون یورو توسط دولت از حساب شرکت شستا وابسته به سازمان تامین اجتماعی و از جیب کارگران به ویلموتس پرداخت شده است. البته مهدی تاج و سایر مدیران فدراسیون فوتبال پرداخت این پول از جیب کارگران را تکذیب کردند، اما احسان قاضی زاده هاشمی، کننده مجلس و عضو فراکسیون ورزش این خبر را تأیید کرد: دستمزد 2 میلیون یورویی ویلموتس از محل منابع شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و جیب کارگران تامین اجتماعی پرداخت شده است.

در ادامه، رسانه ها فاش کردند که شرکت فن آوران از شرکت های نسل سوم و نسل چهارم سازمان تامین اجتماعی، شرکتی است که 2 میلیون یورو را به ویلموتس پرداخت کرده است. این شرکت یکی از زیرمجموعه های یک شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی به شمار می آید که خود آن شرکت نیز زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو بوده و این هلدینگ هم زیرمجموعه شستا، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است.

تاج و سلطانی فر در تیررس نهاد های نظارتی

دولتی ها سعی در کم کردن ترکش های نقدها نسبت به دست درازی به جیب کارگران برای پرداخت حقوق یک مربی خارجی داشتند و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش در دیداری که اول دی ماه گذشته با علی لاریجانی رئیس مجلس داشت، پرداخت پول را تأیید و مطرح نمود که این پول قرض گرفته شده و فدراسیون فوتبال باید آن را پس بدهد: فدراسیون فوتبال با استقراض از یکی از شرکت های داخلی که با مصوبه ستاد مقابله با تحریم ها صورت گرفت، حقوق سرمربی تیم ملی را پرداخت کرد. البته قرار شد در فروردین ماه سال آینده قرض خود را پس بدهد.

طبق صحبت های سلطانی فر، فدراسیون فوتبال در چکی به مبلغ 30 میلیارد تومان متعهد شد که این قرض را تا آخر فروردین به تامین اجتماعی پس بدهد. با این حال در شرایطی فروردین ماه امروز به پایان می رسد که فدراسیون فوتبال در اوج مسائل مالی حتی برای تأمین حقوق کارکنانش هم با مشکل روبرو است و به نظر می رسد که نمی تواند این چک را نقد کند.

هرچند مهدی تاج این روز ها دور از هیاهو ها در سفر تفریحی اش به اسپانیا و آلمان، جوابگوی عملی نشدن وعده اش برای بازپرداخت طلب 30 میلیاردی به تامین اجتماعی نیست، اما سازمان بازرسی در حال تحقیق روی این پرونده است و به نظر می رسد مسعود سلطانی فر و مهدی تاج باید جوابگوی نهاد های نظارتی درباره پرداخت 2 میلیون یورو از جیب کارگران به ویلموتس باشند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 990

به "خنده بر دست درازی به جیب کارگران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خنده بر دست درازی به جیب کارگران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید