رشد عرضی استخوان فک از عوارض داروهای زیرزمینی چین

به گزارش مجله آی سیب، خبرنگاران: مربی بین المللی و داور ایرانی فدراسیون دنیای IFBB با اشاره به اینکه متاسفانه ورزشکاران کشورهای دنیا سومی به مصرف داروهای پرعوارض پپتیدی روی آوردند، گفت:رشد عرضی استخوان فک یکی از عوارض داروهای کارگاه های زیرزمینی چین است.

رشد عرضی استخوان فک از عوارض داروهای زیرزمینی چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اکبر خزایی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرنگاران در مورد عوارض داروهای پپتیدی نظیر هلزارلین, سی جی سی, جی اچ آر پی 6 و ... بیان کرد: طی چند سال گذشته مصرف این دسته داروها در بین ورزشکاران رواج یافته که بیشتر مصرف کنندگان ورزشکاران کشورهای دنیا سومی هستند و دلیل مصرف آن افزایش ساخت پروتئین, افزایش تارهای عضلانی, افزایش قدرت و استقامت و ... است.

این مربی بین المللی و محقق علوم ورزشی ادامه داد: عمده این داروها که در بازار سیاه موجود است معمولاً در کارگاه های زیر زمینی کشور چین تهیه و عرضه می شوند و گاهی به دلیل تهیه غیراستریل و غیر بهداشتی علاوه بر عوارض خود دارو می توانند عوارض گوناگون دیگری داشته باشند.

خزایی در مورد عوارض این دارو اضافه کرد: رشد و تکثیر انواع سلول های سرطانی, اکرومگالی یا همان رشد عرضی استخوان فک از عوارض شاخص این دسته دارویی هستند و نکته بسیار حائز اهمیت این است که این ترکیب عوارض رنگارنگ ناشناخته ای می تواند داشته باشد و به دلیل اینکه داروی جدیدی است فعلاً تمام این عوارض شناخته نشدند و به همین دلیل بیشتر در کشورهای دنیا سوم عرضه می شوند.

این نویسنده مطالب علمی اظهار داشت: داروی مورد اشاره در ناصرخسرو و دارو فروشی ها به وفور یافت می گردد و هیچگونه نظارت موثری روی آن نیست و به دلیل گرایش بی حد اندازه ورزشکاران به سمت مصرف آن به وزیر بهداشت که گام های بزرگی در راستا درمان برداشته است پیشنهاد می کنیم نگاه ویژه ای به این معضل داشته باشند زیرا اگر این فرایند مصرف ادامه داشته باشد می تواند در آینده ای نزدیک آسیب های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 614

به "رشد عرضی استخوان فک از عوارض داروهای زیرزمینی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد عرضی استخوان فک از عوارض داروهای زیرزمینی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید