عقبگرد اقتصاد جهان به ابتدای قرن بیستم، کووید - 19 چین را جانشین آمریکا می نماید؟

به گزارش مجله آی سیب، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان گفت: کرونا به تغییرات دنیای شتاب می دهد و جهت آن از دنیای شدن با مرکزیت آمریکا به دنیای شدن با مرکزیت چین خواهد بود و آمریکا رهبری دنیا را از دست خواهد داد.

عقبگرد اقتصاد جهان به ابتدای قرن بیستم، کووید - 19 چین را جانشین آمریکا می نماید؟

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران ـ حسین بوذری؛ ویروس کرونا چند ماهی استجهان را وارد بحران عجیبی نموده و اقتصاد 205 کشور از جمله ایران را تحت تأثیر قرار داده است. بحران کرونا تا آنجا پیش رفته که بسیاری از ادارات، کارگاه های فراوریی و صنفی، فعالیت بازار و از همه مهم تر کسب و کار مردم را با معضل جدی روبرو نموده است.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این راستا مانند همواره پای کار آمده و با یاری های مادی، معنوی و فیزیکی موجب تسکین آلام و دردهای هموطنان شده است. بسیاری از کارشناسان امیدوارند با ریشه کنی ویروس کرونا، جهان پس از کرونا را شاهد باشند و شرایط کشورها به حالت عادی بازگردد و مردم دوباره بدون هراس به فعالیت های اجتماعی مشغول شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان از محققان و مترجمان دانشگاهی است که میخواهد با در نظر دریافت فرضیه ها و نظرات پژوهشگران و اندیشمندان بزرگ جهان به سؤالات جهان پس از کرونا پاسخ دهد.

در این راستا خبرنگار خبرنگاران تبادل نظریی را با احسان کامرانی مترجم، دکتری حقوق بین الملل با گرایش دریاها و دکتری شیلات گرایش فراوری و بهره برداری ترتیب داده است که مشروح این تبادل نظر در پی می آید:

خبرنگاران: آقای دکتر ابتدا بفرمایید که آیا شیوع و گسترش ویروس کرونا جهان را برای همواره تغییر خواهد داد؟

کامرانی: در این راستا تعداد زیادی مقاله علمی و پژوهش را مطالعه و ترجمه نموده ام و اجازه می خواهم سخنانم را در راستای تغییراتی که ویروس کرونا بر جهان خواهد گذاشت، شروع کنم.

البته این سخنان ماحصل نتیجه گیری من است از نظر صاحب نظران مختلف و پیشنهادهایی که در این مقالات علمی مطالعه نموده ام. همه گیری ویروس کووید-19 بزرگ ترین بحران قرن بوده و عمق و مقیاس آن بزرگ و مردم جهان را تهدید نموده است.

بحران مالی و مالی نیز موجب عقب نشینی بزرگ به سال های 2008-2009 خواهد شد و یک شوک بزرگ ایجاد می نماید که موجب تغییرات دائمی در سیستم بین المللی و تعادل قدرت خواهد شد؛ مانند سقوط دیوار برلین. شیوع جهانی ویروس کرونا یک پدیده دگرگون نماینده جهان است که پیغامدهای گسترده ای خواهد داشت.

با شیوه بیشتر این ویروس زندگی ها به هم می ریزد و در بازار اختلال ایجاد خواهد شد و موجب تغییرات دائمی در قدرت سیاسی و مالی می گردد و این همه گیری ناسیونالیسم را تقویت می نماید.

چین چگونه از ویروس کرونا نفع می برد؟

کووید-19 به تغییر در قدرت شتاب می دهد و جهت آن از غرب به شرق خواهد بود، چین، کره جنوبی و سنگاپور پاسخ بهتری می دهند. ماهیت سیاست جهانی تغییر می نماید و از جهانی شدن شدید به سمت ناسیونالیسم پیش می رود تا دولت ها بتوانند خودشان را حفظ نمایند و آسیب های آینده را کاهش دهند که ماحصل آن جهانی خواهد شد که کمتر باز، آزاد و کامیاب خواهد بود و بشریت در یک راستا جدید و غم زده قرار می گیرد. شیوع و گسترش ویروس کرونا کمر جهانی شدن اقتصاد را می شکند و جهان را به ابتدای قرن بیستم برمی گرداند.

خبرنگاران: به نظر شما این بیماری چه تغییری در قدرت جهانی به وجود خواهد آورد؟

کامرانی:این بیماری تغییر بنیادی در جهت های اقتصاد جهانی ایجاد نخواهد نمود؛ بلکه به تغییرات شتاب می دهد و جهت آن از جهانی شدن با مرکزیت آمریکا به جهانی شدن با مرکزیت چین خواهد بود و طولی نخواهد کشید که ایالت متحده آمریکا رهبری جهان را از دست خواهد داد و به شدت افول و سقوط خواهد نمود و در این راستا مردم سالاری مردم سختکوش چین که هیاهوی صمیمیت و اطمینان فرهنگی را تجربه نموده اند از پوسته شان بیرون می آید.

خبرنگاران: در کنار تغییر قدرت شرایط اقتصاد چگونه می گردد؟

کامرانی: در این فرآیند اقتصاد ویران و سقوط اجتماعی به شدت پیش بینی می گردد و حرکت بیشتر در جهت ناسیونالیسم و تجزیه استراتژیک خواهد بود. دقیقاً شبیه دهه 1930 و دهه 1940 ضد جریان ها آهسته شکل می گیرند؛ بنابراین ایالات متحده و دیگر دموکراسی های غربی باید از این طریق رخت بربندند.

پاسخ ها ابتدا بیشتر به سمت ناسیونالیسم؛ اما با سپری شدن در بلندمدت دموکراسی ها از پوسته شان بیرون می آیند تا نوع جدیدی از درون ناسیونالیسم حفاظتی و عملگرا ظهور یابد. زنجیره عرضه جهانی هم از نظر مالی و هم از نظر سیاسی مختل می گردد و سودآوری کاهش اما پایداری عرضه افزایش می یابد.

خبرنگاران: تأثیر ویروس کرونا را بر امنیت جهانی چگونه ارزیابی می کنید؟

کامرانی: ابتدا این ویروس سیاست های درونی دولت ها و آنها را تغییر می دهد. امنیت و تکثرگرایی درون جوامع کاهش می یابد. این هنوز سرانجام ارتباطات داخلی جهان نیست و این همه گیری به خودی خود اثبات وابستگی داخلی ماست.

فروپاشی کشورها با ویروس کرونا امکانپذیر است؟

ما به سمت جهانی فقیرتر، متوسط تر و کوچک تر خواهیم رفت. حتی اگر ایالات متحده آمریکا به عنوان قدرت برتر باقی بماند، دیگر نمی تواند امنیت خودش را به تنهایی حفظ کند. در تهدیدات فراملی شبیه کووید-19 و تغییرات اقلیمی سلطه آمریکا دیگر بر ملت ها پذیرفته نیست.

خبرنگاران: با توجه به شیوع ویروس کرونا ارتباطات یا احیاناً اختلافات کشورها را چگونه ارزیابی می کنید؟

کامرانی: سیستم های بین المللی در این شرایطتحت فشار بزرگی قرار می گیرند و نتیجه آن ناپایداری و گسترش اختلافات و منازعات درون و بین کشورها خواهد بود. یک مرحله ویرانگر در سیستم سرمایه داری جهانی رخ خواهد داد. همه گیری ویروس کرونا نه فقط اثرات بلندمدت مالی خواهد داشت؛ بلکه بیشتر موجب تغییرات بنیادی خواهد شد. کووید-19 نشان داده که پاتوژن ها نه تنها قدرت آلوده کردن انسان ها را دارند؛ بلکه کل سیستم ها، شرکت ها و جوامع را نیز مسموم می نمایند.

خبرنگاران: شیوع ویروس مخرب کرونا ممکن است چه تأثیری بر بازسازی کشورها و شرایط بهداشت جهانی بگذارد؟

کامرانی: ویروس کرونا حداقل برای چند سال بیشتر دولت ها را به درون مرزهای خودشان مشغول می نماید تا بیرون از مرزهایشان. بسیاری از کشورها به سختی خود را بازسازی می نمایند یا حتی به سمت فروپاشی پیش خواهند رفت. این بحران موجب می گردد ارتباطات بین چین و آمریکا به زوال کشیده گردد و این موضوع ائتلاف اتحادیه اروپا را ضعیف خواهد نمود؛ اما روی مثبت این بحران تقویت حکمرانی بهداشت عمومی جهانی خواهد بود.

در هر کشوری مثال های بسیاری از قدرت روح و معنویت بشری دیده می گردد. پزشکان، پرستاران، رهبران سیاسی و مردم عادی تاب آوری، کارایی و رهبری را به خوبی به نمایش گذاشته اند. مردان و زنان جهان می توانند بر این چالش غیرعادی غلبه نمایند.

انتهای پیغام/4078/4062/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 947

به "عقبگرد اقتصاد جهان به ابتدای قرن بیستم، کووید - 19 چین را جانشین آمریکا می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقبگرد اقتصاد جهان به ابتدای قرن بیستم، کووید - 19 چین را جانشین آمریکا می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید