فرصت ویژه ایران به هند و چین برای حضور در 3 طرح نفتی

به گزارش مجله آی سیب، علی رغم سابقه بد شرکت های چینی در توسعه دو میدان مشترک نفتی و تعلل هند برای توسعه یک میدان گازی کشور به بهانه تحریم های آمریکا وزارت نفت به شرکت های هندی و چینی فرصت ویژه ای برای حضور در سه طرح نفتی را داد؛ فرصتی که با حذف رقبای غربی همراه شد.

فرصت ویژه ایران به هند و چین برای حضور در 3 طرح نفتی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، رکن الدین جوادی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران دیروز در کنفرانس معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی کشور گفت که سه میدان مهم از لیست واگذاری به شرکت های خارجی و داخلی در قالب قراردادهای جدید حذف شده است.

جوادی علت این موضوع را این گونه شرح داد: با توجه به اینکه برای توسعه فاز دوم میدان های آزادگان شمالی، یادآوران و میدان فرزاد ب از گذشته با شرکت های خارجی در حال مذاکره بودیم. امیدواریم که به نتایج قابل قبولی در این زمینه برسیم. بدیهی است در صورت عدم تفاهم این طرحها در دوره بعدی مناقصات در قالب قراردادهای جدید ارائه خواهد شد.

در حال حاضر فاز اول میدان آزادگان شمالی توسط شرکت چینی سی.ان.پی.سی. و فاز اول میدان یادآوران توسط شرکت چینی سینوپک در حال توسعه است. با توجه به اینکه طبق قراردادی میان ایران و چین، توسعه فاز دوم این دو میدان نیز توسط شرکت های چینی انجام خواهد شد مگر اینکه به گفته یکی از مدیران صنعت نفت آنها تمایلی به حضور در این طرح ها نداشته باشند و یا اینکه شرکت نفت به گونه ای که ایران مجبور به پرداخت خسارت نگردد، تمایلی به ادامه همکاری با چینی ها نداشته باشد.

در حالی ایران به چینی ها برای ماندن در این دو میدان مشترک فرصتی دوباره داده است که توسعه فاز اول هرکدام با تأخیر های زیاد روبه رو شده است.

تأخیر بیش از 2 سال چینی ها در تکمیل فاز اول آزادگان شمالی

طبق اعلام شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) قرار بود فاز اول توسعه میدان نفتی میدان آزادگان شمالی تیرماه سال جاری تکمیل گردد اما این تاریخ به شهریور ماه موکول شد. البته در این تاریخ چینی ها بازهم نتوانستند طبق برنامه، این طرح توسعه ای را تکمیل نمایند. آخرین وعده برای تکمیل فاز اول این میدان اواسط زمستان سال جاری است. در حال حاضر شرکت سی.ان.پی.سی. بیش از دو سال در تکمیل این طرح تأخیر دارد.

بعد از کشف میدان نفتی آزادگان در 80کیلومتری غرب اهواز در سال 1378 که بزرگترین میدان نفتی محسوب می گردد تصمیم گرفته شد برای توسعه آن میدان به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم گردد تا سهم بخش شمالی از 42 میلیارد بشکه نفت درجا به حدود 17 میلیارد بشکه برسد.

توسعه فاز اول میدان نفتی آزادگان که با میدان نفتی مجنون در عراق مشترک است به شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی.) با هدف فراوری روزانه 75هزار بشکه نفت خام در مدت 48 ماه که قابل تمدید به 52 ماه بود واگذار شد.

توقف تکمیل فاز اول در گام های پایانی

اگرچه برداشت نفت خام از میدان یادآوران با پیشرفت 96% به 55 هزار بشکه در روز رسید اما هنوز فاز اول آن توسط شرکت چینی سینوپک تکمیل نشده است.

طبق قرارداد توسعه فاز اول میدان مشترک یادآوران باید طی مدت 48 ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد عملیاتی می شد، البته این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به 59 ماه نیز بود اما هم اکنون پیمانکار چینی هشتاد و پنجمین ماه حضور خود را در این میدان سپری می نماید. آخرین وعده تکمیل این فاز نیمه اول سال 1394 بود.

طرح توسعه میدان نفتی یادآوران ذخیره نفت درجای 17 میلیارد بشکه و امکان برداشت سه میلیارد بشکه در سه فاز تعریف شده است؛ در فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران فراوری باید به سقف 85 هزار بشکه در روز برسد. در فاز دوم رسیدن به سقف فراوری 180 هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف فراوری 300 هزار بشکه نفت در روز هدف گذاری شده است.

سهم خواهی هند بعد از برطرف تحریم ها

با توجه به اینکه کنسرسیومی به رهبری شرکت او.ان.جی.سی. ویدش هندوستان در سال 2008 میلادی توانست میدان گازی فرزاد ب را در بلوک فراساحلی فارسی در خلیج فارس کشف کند از سال ها پیش مذاکراتی با هندی ها برای توسعه میدان فرزاد ب انجام شده بود اما به دلیل تحریم ها علیه ایران این مذاکرات به نتیجه ای نرسید اما با کمرنگ شدن اثر تحریم ها این کنسرسیوم هندی خواهان دریافت قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب شد. یکی از اهداف هندی ها برای توسعه این میدان، انتقال گاز برداشت شده به این کشور به وسیله خط لوله دریایی یا تبدیل به ال.ان.جی. است.

میدان گازی فرزاد B با 12.5 میلیارد فوت مکعب گاز درجا در بلوک فارسی قرار گرفته است و بر اساس برنامه در سه فاز توسعه خواهد یافت؛ در صورت توسعه، در فاز نخست این میدان روزانه یک میلیارد و 100 میلیون فوت مکعب گاز فراوری می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 669

به "فرصت ویژه ایران به هند و چین برای حضور در 3 طرح نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت ویژه ایران به هند و چین برای حضور در 3 طرح نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید