فساد 2 هزار میلیاردی در دفترچه های بیمه ، چرا دفترچه های بیمه الکترونیکی نمی شوند؟

به گزارش مجله آی سیب، نزدیک به 7 سال از روزی که قرار بود دفترچه های کاغذی بیمه حذف شوند و جای خودشان را به دفترچه های الکترونیک بدهند، می گذرد اما هنوز هم عده زیادی برای دریافت خدمات پزشکی مجبور به ارائه دفترچه کاغذی هستند.

فساد 2 هزار میلیاردی در دفترچه های بیمه ، چرا دفترچه های بیمه الکترونیکی نمی شوند؟

به گزارش مجله آی سیب به نقل از خراسان، در روزهای اخیر، تصاویر زیادی از تجمع مردم در دفاتر پیشخوان و کارگزاری های بیمه در شبکه های اجتماعی منتشر شده که از تجمع آن ها برای تمدید و تعویض دفترچه های بیمه خبر می دهد. تجمعاتی که در این روزهای کرونایی بهترین مکان برای انتقال ویروس و مبتلا کردن تعداد بیشتری از هموطنان مان به این ویروس ناشناخته و خطرناک است. این تصاویر در این روزها دوباره این سوال را پیش می آورد که چرا دفترچه ها هنوز الکترونیکی نشده اند؟ امروز برای دانستن این موضوع از منافعی که ادعا می گردد نسخه های کاغذی برای برخی دارد، نوشته و همچنین آنالیز نموده ایم که با الکترونیکی شدن دفترچه ها چه میزان در کاغذ و زمان صرفه جویی می گردد.

  • تاریخچه حذف دفترچه های کاغذی

خرداد سال 93 بود که علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت اعلام نموده بود که طی سه ماه آینده کارت الکترونیک هوشمند جایگزین دفترچه های بیمه می گردد. از آن تاریخ شش سال می گذرد اما هنوز اندر خم یک کوچه ایم و امروز در حالی که شش سال از زمان وعده ای که داده شده می گذرد، داریم از لزوم و مزایای جایگزینی دفترچه های بیمه می نویسیم. البته این وعده از سال 93 به بعد هر سال داده شده اما به نظر می رسد سال جاری شاید عزم بیشتری برای حذف دفترچه های کاغذی وجود داشته باشد، چون رد پای حذف دفترچه ها را هم در قانون بودجه سال 99 می توان دید و هم رئیس جمهور همین چند روز پیش گفت که از همکاران بخش سلامت و بیمه کشور انتظار دارم، دفترچه های بیمه را حذف و خدمات سلامت را الکترونیکی نمایند. این نکته هم حائز اهمیت است که نسخه نویسی الکترونیک به منظور مدیریت منابع و ارائه خدمات با کیفیت به بیمه شده بند (چ) ماده 70 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مورد توجه بوده است. حالا باید دید که آیا مسئولان مربوط قدرت مقابله با کسانی را دارند که سال هاست از چاپ دفترچه های بیمه سودهای میلیاردی به جیب می زنند یا نه!

  • چرا دفترچه ها حذف نمی شوند

یکی از دلایلی که برخی ها برای حذف نشدن دفترچه ها بیان می نمایند، نبود دولت الکترونیک است. اما همین ثبت نام بیش از 21 میلیون خانوار برای دریافت وام یارانه تنها با یک پیامک نشان داد که اگر مسئولان بخواهند ایرادات زیرساختی به سرعت قابل حل است اما در این میان برخی هم معتقدند که صدور دفترچه منافع زیادی برای برخی ها دارد که باعث می گردد در برابر الکترونیکی شدن آن مقاومت نمایند.

  • از چاپ دفترچه بیمه، چه کسانی سود می برند؟

یکی از دوستان خاطره ای از مراجعه اش به مطب پزشکی برایم تعریف کرد.او گفت، چند وقت پیش به مطب یک پزشک مراجعه نموده که با جمله عجیبی از سوی منشی دکتر روبرو شده است. منشی وقتی چشمش به دفترچه او می افتد که صفحات زیادی از آن سفید بوده، می گوید: چرا این صفحه ها همه سفیده؟ از اینا بهره ببرید این ها همه پولن! بله درست شنیدید. هر برگه سفید دفترچه می تواند حکم پول را داشته باشد. پیش از این در گزارشی که در تاریخ 12 شهریور 98 در همین صفحه هشتگ چاپ کردیم، نوشتیم که برخی شرکت ها هستند که دفترچه بیمه مردم را با رقم های 10 تا 20 میلیون تومان از آن ها کرایه می نمایند و پزشکان متخصصی که می شناسند در آن ها داروهای خاصی را می نویسند. یکی از فروشندگان دارو در ناصر خسرو می گفت: توی یه دونه برگه اش یه داروی ام اس بنویسه. پنج میلیون سوده، 20 تا برگه داره! و این یعنی 100 میلیون سود برای سوء استفاده نمایندگان از هر دفترچه! به گفته قائم مقام سابق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این سوء استفاده ها گاهی به دو هزار میلیارد تومان در سال می رسد.

کاظم میکائیلی، سرپرست سابق بیمه های سلامت وزارت رفاه و رئیس فعلی اداره تدوین سیاست گذاری بسته بیمه پایه هم در گفت و گو با شهروند می گوید: حتی کارگزاری ها می توانند برای یک نفر دو دفترچه صادر نمایند و تخلفاتی از این دست در سال های گذشته وجود داشته است. یعنی ممکن است در حالی که خودتان خبر ندارید، دفترچه دیگری برایتان صادر و از آن سوء استفاده شده باشد. در این میان می توان خرده تخلف هایی مانند استفاده دیگران از دفترچه بیمه را هم افزود که البته در میان این تخلفات عظیم اصلا به چشم نمی آیند.

  • مزایای حذف دفترچه

در صورتی که نسخه ها توسط پزشک در سامانه ثبت گردد، جدا از این که از سوء استفاده برخی از دفترچه های بیمه می توان جلوگیری کرد، به پویش مصرف داروها برای واردات و فراوری دارو هم می توان پرداخت که در حوزه اقتصاد بسیار با اهمیت است. همچنین از خطاهای پزشکی که معمولا به دلیل خط بد نسخه نویس امکان دارد رخ بدهد جلوگیری خواهد شد و پزشکان متخلفی هم که داروهای گران قیمت را برای سوء استفاده تجویز می نمایند، قابل رهگیری و شناسایی خواهند بود. ضمناً هر فرد می تواند پرونده سلامت کاملی داشته باشد که در مواقع لازم می توان به سرعت از بیماری های اخیر وی و داروهایی که مصرف نموده، اطلاع پیدا کرد. در این میان از صرفه جویی در هزینه های دارویی و حذف کاغذ دفترچه ها هم نباید چشم پوشی کرد.

  • صرفه جویی حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومانی

ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وقت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در فروردین سال 96 بیان کرد که در صورت حذف دفترچه درمانی و کنترل نظام دارویی کشور، سالانه دو هزار میلیارد تومان در هزینه دارویی بیمه صرفه جویی می گردد. این مبلغ را به مبلغی که وزیر ارتباطات در بهمن سال پیش درباره هزینه سالانه چاپ دفترچه های بیمه گفت اضافه کنید. آذری جهرمی هزینه سالانه چاپ دفترچه بیمه در کشورمان را 400 میلیارد تومان بیان کرد که با راه اندازی پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان کشور می توان در این هزینه صرفه جویی کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1108

به "فساد 2 هزار میلیاردی در دفترچه های بیمه ، چرا دفترچه های بیمه الکترونیکی نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فساد 2 هزار میلیاردی در دفترچه های بیمه ، چرا دفترچه های بیمه الکترونیکی نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید