محمد تقوی: توشاک بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است

به گزارش مجله آی سیب، محمد تقوی را از این پس روی نیمکت تراکتور در کنار جان توشاک خواهیم دید. تقوی انتخاب تراکتور را بزرگ ترین فرصت تجربه اندوزی برای خودش می داند.

محمد تقوی: توشاک بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است

به گزارش خبرنگاران ، حمید رضا عرب، محمد تقوی دوباره به فوتبال ایران بازگشته تا دوران جدیدی را تجربه کند. او به عنوان دستیار جان توشاک برگزیده گردیده. انتخابی که به آن می بالد وحضور در کنار جان توشاک را فرصتی بزرگ و غنیمتی ارزشمند می داند. توشاک از دیدگاه بازیکن سال های دور باشگاه استقلال و تیم ملی ایران بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است. کارنامه توشاک در باشگاه رئال مادرید وقهرمانی با این تیم از دیدگاه محمد تقوی نقطه روشن مربیگری این مربی بزرگ محسوب می گردد. تقوی درباره توشاک از تعاریفی استفاده می نماید که جالب توجه است. به خصوص آنجا که مدعی می گردد یک سال کار کنار این مربی با 10 سال حضور درکلاس های مربیگری برابری دارد. آیا تقوی بعد از این تجربه کاری مربی بزرگ تری خواهد شد؟

انتخاب شما از سوی جان توشاک قدری غیر منتظره بود. با ایشان آشنایی داشتید؟

یک دوست مشترک داشتیم که او من را به توشاک معرفی کرد. وقتی توشاک قبول کرد که درکنارش باشم من این پیشنهاد را به آقای دنیس مورفین که یکی از مدرسان من در کلاس های مربیگری انگلیش بود بیان کرد. می دانید مورفین به من چه گفت؟

چه گفت؟

گفت همین الان بلیت بگیر برو تبریز. گفت یک دقیقه هم صبرنکن.

منظورش چه بود؟

بخواهم منظورش را خوب تفهیم کنم باید بگویم که یک سال کار کنار توشاک به اندازه 10 سال حضور درکلاس های مربیگری است. دنیس مورفین درباره توشاک حرف هایی به من زد که از این پیشنهاد به خودم بالیدم. واقعا فرصت بزرگی نصیب من گردیده و امیدوارم در تراکتورسازی روزهای خوبی را کنار جان بگذرانم.

این سوال شاید حاشیه ای تعبیر گردد اما دوست دارم بدانیم توشاک مربی بزرگ تری است یا کی روش؟

پرسیدن این سوال هیچ اشکالی ندارد. خب، باید به سوابق دو مربی رجوع کنیم تا ببینیم کدام بزرگ تر است. طبیعتا اگر ملاک سوابق باشد بدون هیچ مکث و تانی باید بگویید جان توشاک. او رئال را قهرمان اروپا کرد، 6 سال سرمربی تیم ملی ولزبود. جان نزدیک به 250 بازی برای لیورپول داشته و نزدیک به 100 گل هم زده. او خیلی بزرگ تر است. اما آقای کی روش هم مربی کوچکی نیست و نمی توانیم او را زیر سوال ببریم اما اگر بخواهیم این دو مربی را با هم قیاس کنیم قطعا به این نتیجه می رسیم که توشاک مربی بزرگ تری در قیاس با کی روش است. توشاک صندلی خاصی در فوتبال دارد و باور کنید من وقتی از تراکتورپیشنهاد گرفتنم همه همکارانم در فوتبال انگلیس گفتند که سریع خودت را به تمرین تراکتورسازی برسان. حتی می گفتند بلیت پروازت به ایران را جلو بینداز.

البته هنوز برای ارزیابی عملکرد توشاک در فوتبال ایران خیلی زود است اما آرامش خاصی در چهره او وجود دارد.

من یک نکته را بدون هیچ اغراقی به شما بگویم. جان توشاک بزرگ ترین مربی خارجی تاریخ فوتبال ایران است. در این حرفی که به شما زدم تردید نکنید. شاید بعضی ها بگویند چون توشاک اجازه داده من درکنارش باشم دارم این حرف را می زنم اما اگر در این صندلی هم نبودم حتما به شما می گفتم که توشاک بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است.

فلسفه مربیگری او را می شناسید؟

اگر بخواهم بگویم بله، به شما پاسخ درستی ندادم. برای اینکه توشاک را خوب بشناسم باید یک سال کنارش باشم اما در همین حد که با او حرف زدم به نتایجی رسیدم که بد نیست شما هم بدانید. توشاک روی کارهای هجومی و انتقال سریع توپ به خط حمله تاکید ویژه ای دارد. او فوتبال هجومی را دوست دارد و به دنبال این سیاست می رود.

در تیم شما اما ملی پوشانی هستند (شجاعی، دژاگه و حاجی صفی) که با فلسفه دفاعی کی روش بار آمده اند. آیا این مسئله برای تان تضاد ایجاد نمی نماید؟

قطعا زمان می برد تا این اسامی که گفتید با تفکرات توشاک خو بگیرند اما کار نشد ندارد. دقیقا همان طور که گفتید تفکرات توشاک با آنچه در تیم ملی اتفاق می افتد متفاوت است اما بازیکنان با تجربه ای که نام شان را بردید قطعا انعطاف پذیری خواهند داشت و ما باید روی آن ها کار کنیم.

به نظر شما برای اینکه تراکتور بهتری در فوتبال ایران ساخته گردد، این همه هزینه برای جذب ستاره های تیم ملی احتیاج بود؟

مدیریت جدید باشگاه قطعا اهدافی دارد که این بازیکنان را به خدمت گرفته اند. همه این بازیکنان از فیلتر آقای توشاک هم رده گردیده اند و حتما جذب آنها با فکر وبرنامه ریزی بوده اما صادقانه به شما بگویم که با پول نمی گردد تیم ساخت و تراکتورسازی هم قصد ندارد با پول تیم بسازد. تیم باید هدف، برنامه و تاکتیک مشخصی برای بازی داشته باشد. این ها لازمه پیشرفت است. من درتراکتورسازی همه مسئولانش را روشن و با برنامه دیدم. با مدیرعامل این باشگاه حرف زدم. با مالک باشگاه هم حرف زدم. حرف های خوبی بود که منجر به کسب نتیجه خواهد شد. کارنویی در تراکتورسازی آغاز گردیده؛ برپایه ساختار محوری. امیدوارم نتیجه بگیریم.

11-1

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 17 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 37

به "محمد تقوی: توشاک بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد تقوی: توشاک بزرگ ترین مربی تاریخ فوتبال ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید