مصاحبه، ریشه اصلی مسائل عراق چیست ، عاملان ناآرامی ها در کف خیابان ها وابسته به کیستند؟

به گزارش مجله آی سیب، نماینده سابق مجلس عراق معتقد است که سردرگمی در دولت و حضور نیروهای آمریکایی در کشور و وقوع جنگ های فرقه ای و جنگ با القاعده و داعش جلوی بسیاری از پروژه های عمرانی را در عراق گرفت و این شرایط باعث شده تا مردم از بیکاری و خدمات ضعیف رنج ببرند.

مصاحبه، ریشه اصلی مسائل عراق چیست ، عاملان ناآرامی ها در کف خیابان ها وابسته به کیستند؟

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

مجله آی سیب با هدف بازتاب واقعی حواث و اعتراضات اخیر عراق سلسله گفت وگوهایی را با شخصیت های دانشگاهی و سیاسی این کشور انجام داده و سعی نموده بدون پیشداوری و جانبداری از حزب یا جریانی خاص بازتاب دهنده نگاه واقعی و مسائل اساسی این کشور باشد .

به همین دلیل خبرنگار بین الملل مجله آی سیب با دکتر عدنان سراج نماینده سابق مجلس عراق و رئیس توسعه رسانه های این کشور درباره حوادث اخیر عراق گفت وگویی انجام داده است که متن آن در زیر می آید:

مجله آی سیب: بحران کنونی عراق را چطور می توان تفسیر کرد ، آیا بحرانی ریشه دار است و ریشه های آن به انباشت مسائل از زمان رژیم سابق و نیز ناکامی دولت های روی کار آمده از سال 2003 میلادی در این کشور بر می گردد یا اینکه مسئله ای است که به خواسته های قشر جوان از جمله در زمینه ایجاد فرصت های شغلی و از بین بردن بیکاری و اعتراض به نبود خدمات اساسی نظیر برق و نظایر آن باز می گردد؟

سراج: ریشه بحران کنونی عراق به زمان فروپاشی نظام صدام و روی کار آمدن یک قدرت دیگر در سال 2003 برمی گردد. بعد از این دوره کسانی اداره امور کشور را به دست گرفتند که به خوبی از پس آن برنیامده و برنامه هایی را ارائه می کردند که در آن اختلاف نظر داشتند و نیز هیچ چشم اندازی درباره آینده و یا هرگونه تحرک و یا وزارتخانه نداشتند. علاوه بر این نوعی سردرگمی در دولت و حضور نیروهای آمریکایی در کشور و وقوع جنگ های فرقه ای و جنگ با القاعده و داعش جلوی بسیاری از پروژه های عمرانی را گرفت و علاوه بر آن فساد به شکل وحشتناکی گسترش پیدا کرد؛ به طوری که دولت های مختلف کشور برای انتها دادن به این فسادها برعکس وارد امور دیگری شدند. این شرایط باعث شده تا مردم از بیکاری و خدمات ضعیف رنج ببرند و شکست دولت این حالتی است که در کشور می بینیم. اما در این میان کسی که می خواهد از این شرایط سوءاستفاده کند، قطعا نیروهای آمریکایی-سعودی-اماراتی هستند که نقش پررنگی در سوءاستفاده از این موضوع با بیان عناوین سیاسی دارند.

مجله آی سیب: چه کسانی امروز در تظاهرات شرکت می نمایند. آیا آنها عامه مردم هستند یا به احزاب مشخصی وابسته اند زیرا بعضی اعتقاد دارند که آنها وابسته به جریان صدر هستند و بعضی دیگر می گویند که قشر بزرگی از آنها بویژه در شهرهای مقدس وابسته به الصرخی هستند و بعضی هم معتقدند که آنها نماینده یک قشر سیاسی خاصی نیستند.

سراج: تظاهرات نمایندگان مسالمت جو جوانانی هستند که فرصت کار ندارند و آینده ای پیش روی خود نمی بینند. این تظاهرات نمایندگان می خواهند چیزی را تغییر دهند؛ اما در مقابل آنها خرابکاران و نفوذی ها و گروه های متعددی وجود دارند، از جمله صرخی ها، یمانی ها ، جندالاسلام و جندالله و ... علاوه بر اینها بعضی از نیروهای سیاسی دیگر نیز در عملیات آتش زدن و تخریب و ..مشارکت دارند. جریان صدری ها در این تظاهرات ها شرکت و آن را به صراحت اعلام نموده و فعالان آن نیز همچنان در صحنه اعتراضات حضور دارند.

مجله آی سیب: بعضی معتقدند که اکثر احزاب سیاسی عراق آماده کوتاه آمدن از خواسته های خود در قبال یکدیگر درباره تشکیل دولت جدید و مسائل دیگری نظیر اصلاح قانون انتخابات و نظایر آن نیستند.این امر آینده سیاسی و امنیتی عراق را در معرض خطراتی نظیر بازگشت فعالیت های تروریستی هسته های داعش و گروههای تروریستی دیگر قرار می دهد. بنابراین احزاب سیاسی در این بزنگاه تاریخی ضروری است که چه کاری انجام دهند؟

سراج: احزاب سیاسی کشور باید کوشش های خود را در یک راستا متحد نموده و با مطالبات مردم هماهنگ باشند و قبل از اتمام وقت از این فرصت استفاده نمایند.

مجله آی سیب: چرا رسانه های عرب زبان و در صدر آن رسانه های سعودی از اعتراضات در عراق مسرور هستند و کوشش می نمایند که این تظاهرات را به گونه ای جلوه دهند که انگار علیه حضور ایران در عراق است و این موضوع را که تظاهرات نمایندگان خواستار مبارزه با فساد و برآورده شدن خواسته های برحق است، به حاشیه می برند و آن را انکار نمایند؟

رسانه های سعودی و اماراتی و آمریکایی بسیار شاد هستند که سیاست آنها در نفوذ به سیستم جوامع تحقق یافته و توانسته بسیاری از پتانسیل ها و توانایی های رسانه ای و سیاسی خود را برای ایجاد ناآرامی در جامعه عراق به کار گیرد. آتش سوزی کنسولگری ایران و شعارهای ضد ایرانی بخشی از برنامه های عناصر نفوذی است که می خواهند با طرح شعارهایی فساد در عراق را به ایران ربط بدهند؛ اما با گذشت زمان هیچ تغییر و تزلزلی در ساختار روابط تاریخی میان ملت عراق و ایران ایجاد نمی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 14 شهریور 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 606

به "مصاحبه، ریشه اصلی مسائل عراق چیست ، عاملان ناآرامی ها در کف خیابان ها وابسته به کیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، ریشه اصلی مسائل عراق چیست ، عاملان ناآرامی ها در کف خیابان ها وابسته به کیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید