میانگین مطالعه متمرکز در کشور 13 دقیقه است

به گزارش مجله آی سیب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که میانگین مطالعه متمرکز در کشور 13 دقیقه در روز بوده و زنگ هشدار و خطری برای ماست، گفت: علی رغم تهدیداتی که در این رابطه وجود دارد، فرصت هایی هم داریم که باید در راستای تقابل با تهدیدها به کار ببریم.

میانگین مطالعه متمرکز در کشور 13 دقیقه است

به گزارش خبرنگاران، سید عباس صالحی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با بیان این که کتاب و کتابخوانی صرفا یک فضیلت نبوده، بلکه ضرورت است، اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی علاوه بر این که به داشتن شهروندان خوب و جامعه عالم کمک می کند بلکه برای سلامت زیست جامعه نیز بسیار مورد نیاز است.

وی با تاکید بر فواید کتاب و کتابخوانی، خاطرنشان کرد: کتاب و کتابخوانی باعث تخلیه هیجان و تمرکز روح شده و در دوره ای که اطلاعات پراکنده، روح منسجم را دچار آسیب کرده است، خواندن کتاب به انجسام فکر و روح کمک می کند.

وی با بیان این که کتاب و کتابخوانی برای فرد و جامعه یک واجب فوری موکد است، تشریح کرد: در حال حاضر تهدیدات مضاعفی در مقابل کتاب و کتابخوانی وجود دارد که عمده آن شامل فضای مجازی، سیستم آموزشی و خانواده ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص گفت: میانگین مصرف اینترنت در کشورمان 169 دقیقه در روز بوده و در برخی از استان ها نیز بالای 200 دقیقه است؛ میانگین مصرف تلویزیون نیز 72 دقیقه در روز بوده و کتابخوانی نیز در این میان غریب مانده است.

نظام آموزش و پروش ما نتوانسته بین کودک و نوجوان و کتابخوانی آشتی برقرار کند

وی با بیان این که تهدید دوم در حوزه کتاب و کتابخوانی از سمت سیستم آموزشی است، اظهار کرد: مدارس ما کتابخوانی را وسعت نمی دهد و متاسفانه نظام آموزش و پروش ما نتوانسته بین کودک و نوجوان و کتابخوانی آشتی برقرار کند.

وی با بیان این که تهدید سوم در حوزه کتابخوانی از سمت خانواده است، افزود: والدین نه خود کتاب می خواندند و نه کتاب خواندن فرزندانشان را ارزش می دانند.

تولید بیش از یک میلیون و 300 هزار عنوان کتاب بعد از انقلاب

وی با بیان این که طی 40 سال بعد از پیروزی انقلاب، بیش از یک میلیون و 300 هزار عنوان کتاب تولید شده است، افزود: حدود 80 درصد این آمار تالیف بوده و رقم قابل توجهی است.

وی با اشاره به وضعیت تولید کتاب در سال جاری، خاطرنشان کرد: در شش ماهه اول سال جاری از لحاظ تامین کاغذ شرایط خوبی نداشتیم اما شرایط در حال بهتر شدن است؛ طی این مدت نیز بیش از 43 هزار عنوان کتاب چاپ شده و علی رغم همه سختی ها جریان نشر به حرکت خود ادامه می دهد.

وی با بیان این که کتاب های بسیار خوبی از لحاظ کیفی در 40 سال اخیر تولید شده است، افزود: زمانی در حوزه کودک و نوجوان کتاب خوب کم داشتیم اما امروز دستمان تا حدود زیادی پر است و باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان این که فضای مجازی علی رغم تهدیدها، فرصت های بسکمک در حوزه کتاب و کتابخوانی دارد، گفت: فضای مجازی ظرفیت بسکمک در رابطه با معرفی کتاب های خوب، احصای بازخوردها و همچنین راه اندازی پویش های کتاب خوانی و... دارد و می توان این فضا را به نفع کتابخوانی مصادره کرد.

افزایش سرمایه های اجتماعی در حوزه کتاب و کتابخوانی

وی در بخش دیگری از سخنان به افزایش سرمایه های اجتماعی در حوزه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و افزود: امروز فضای اجتماعی برای کشاندن جامعه و سرمایه های اجتماعی به حوزه کتاب و کتابخوانی افزایش بسکمک پیدا کرده و آمادگی وسیعی برای سرمایه گذاری در حوزه کتاب و کتابخوانی شده است .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 14 آذر 1398 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 499

به "میانگین مطالعه متمرکز در کشور 13 دقیقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین مطالعه متمرکز در کشور 13 دقیقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید