هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟

به گزارش مجله آی سیب، با پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی، بعضی با بدبینانه ترین حالت ممکن سعی در متوقف کردن آن دارند. از طرفی دیگر شرکت های فناوری که با قوی ترین نوآوری محاسباتی در یک نسل روبرو شده اند، مانند بچه هایی که تازه اسلحه پدرشان را پیدا نموده اند، با هیجان در حال دویدن و پیشروی روبه جلو هستند؛ اما هنوز هیچکس نمی داند که چه سرنوشتی در انتطار دنیا و هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟

تینا مزدکی- اپل و گوگل از آن دسته شرکت هایی بودند که با نوآوری های بی حد و مرز، اعتبار زیادی را از آن خود نموده اند. آن ها اخیراً از ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی برای یاری به فروش تازهترین تبلت ها و تلفن های هوشمند خود استفاده نموده اند. از طرفی جهش هوش مصنوعی راهی مناسب برای اطمینان سهام دارانی است که شرکت هایشان سالیان سال هیچ فناوری اختصاصی قابل توجهی را فراوری ننموده بودند.

اشتباهات بازاریابی، اعتبار اپل و گوگل را زیر سوال برد

با این حال، تبلیغ تازه آیپد اپل به دلایل اشتباه این هفته سروصدا به پا کرد. این تبلیغ از ویژگی هایی می گفت که به لطف هوش مصنوعی در باریک ترین و قوی ترین آی پد تازه اپل وجود دارد و به سرعت خشم آنلاین را برانگیخت. فیلم سازی به نام آصف کاپادیا گفت: این صادقانه ترین استعاره از کاری است که شرکت های فناوری با هنرمندان، موسیقی دانان، سازندگان، نویسندگان و فیلم سازان انجام می دهند.

حتی اپل به شکلی نادر روز پنجشنبه برای این تبلیغ عذرخواهی کرد و گفت هدفش این بود که از روش های پیشنهادی خود کاربران استفاده نمایند، اما نتیجه این ویدئو جالب به نظر نرسیده و بابت آن ابراز تاسف نموده است؛ حتی اوایل هفته گذشته مدیر عامل شرکت اپل گفت تراشه M4 فوق العاده قدرتمند اپل به ابزارهای تازه هوش مصنوعی این شرکت قدرت می دهد.

از طرفی دیگر، این سوال بوجود می آید که آیا شخص دیگری غرق تبلیغات پیکسل گوگل می گردد؟ تبلیغاتی که به نظر می رسد از نرم افزار ویرایش عکس هوش مصنوعی برای فریب هواداران خود استفاده نموده است. به عنوان مثال در یکی از این تبلیغات، فردی کودک خود را به سمت بالا پرتاب می نماید و به دلایلی نامعلوم هوش مصنوعی فاصله پرتاب را در تصویر ثبت شده بیشتر می نماید. با چنین تبلیغات بی معنی و مفهوم، احتمالا گوگل بدون هیچ تأملی تنها به این به فکر نموده است که برای ترغیب مشتریان چه کاری می تواند انجام دهد.

تلفن های هوشمند و تبلت ها اختراع شده اند تا تجربه زندگی ما را بهبود ببخشند، تا با ترکیبی از دوربین و رایانه، با خیال راحت از خانه خارج شویم، به طبیعت و یا هرجای دیگر برویم و با افراد دیدار کنیم. از نظر تئوری، تلفن ها و تبلت های ما حتی با هوش مصنوعی مفیدتر می شوند و به عنوان دستیاری عمل می نمایند که می توانند تمام کارهای خسته نماینده ای را که ما نمی خواهیم انجام دهیم، انجام دهند.

به گفته هواداران هوش مصنوعی، دنیایی در آینده ای نه چندان دور وجود دارد که ما می توانیم به سادگی به سیری یا گوگل بگوییم صبحانه معمولی ما را از کافی شاپ نزدیک محل کار سفارش دهد تا ما 10 دقیقه بعد آن را از کافی شاپ تحویل بگیریم و ربات بدون هیچگونه ممانعتی این کار را انجام دهد.

با این حال، ما هنوز در چنین دنیایی نیستیم. کاربردهای امروز هوش مصنوعی محدود و ضعیف هستند و فعلا فقط تصاویر تحریف شده خوراک رسانه های احتماعی می شوند. انتظار می رود اپل ابزارهای مشابه ChatGPT خود را معرفی کند که می تواند جستجوهای اینترنتی شما تحت تاثیر قرار دهد. اما باید در نظر داشت که ربات های هوش مصنوعی مولد نیز مستعد پاسخ های اشتباه هستند.

شاید زمانی خواهد رسید که هوش مصنوعی تمام اطلاعات فراوری شده به وسیله انسان را فراگرفته است و آغاز به بالا بردن متون مصنوعی خود می نماید؛ درست مانند ماری که دم خودش را می خورد. بنابراین، درحال حاضر هیچکس نمی داند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؛ اما لزوما نباید هوش مصنوعی را از بین ببریم و طوری وانمود کنیم که انگار هرگز وجود نداشته است.

منبع: cnn

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2321

به "هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی، دستیار یا دشمن ما؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید