پس از چهار سال جنگ؛ آمریکا در صدد مذاکره مستقیم با انصارالله یمن است

به گزارش مجله آی سیب، ایرنا نوشت:روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی توضیح داد، دولت آمریکا برای شروع مذاکرات مستقیم با انصارالله در یمن آماده می گردد تا به چهار سال جنگ در این کشور انتها داده گردد.

پس از چهار سال جنگ؛ آمریکا در صدد مذاکره مستقیم با انصارالله یمن است

به گزارش روز سه شنبه این روزنامه آمریکایی، واشنگتن می کوشد عربستان را به شرکت در مذاکرات محرمانه در عمان با رهبران انصارالله در کوشش برای میانجیگری آتش بس در یمن ترغیب کند.

این حرکت می تواند اولین کانال ارتباطی بین دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و انصارالله را زمانی که نگرانی از درگیری گسترده تر منطقه ای رو به افزایش است، ایجاد کند.

نمایندگان ارشد دولت باراک اوباما در سال 2015 میلادی و چند ماه پس از شروع جنگ یمن، برای اولین بار در عمان به طور محرمانه با انصارالله دیدار کردند تا در جهت برقراری آتش بس و آزادی آمریکایی های دربند این نیروهای یمنی، اعمال فشار نمایند.

همچنین مقام های آمریکایی دسامبر گذشته در جریان مذاکرات صلح سازمان ملل متحد، با رهبران انصارالله در سوئد دیدار کردند.

به گفته مقام های کنونی و سابق آمریکا، هیچگونه مذاکرات مستقیم مهمی از زمان روی کار آمدن ترامپ در سال 2017 میان طرفین انجام نشده است.

درگیری ها در یمن از یک جنگ داخلی منطقه ای به یک درگیری بین المللی تبدیل شده و نیروهای انصارالله را در گود رقابت با ائتلاف نظامی سعودی تحت حمایت آمریکا قرار داده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، دولت ترامپ با طرح این ادعا که انصارالله، نیروهای نیابتی ایران هستند، می گوید تهران باید مسئول مستقیم حملات موشکی و پهپادی علیه عربستان برشمرده گردد.

جنگ یمن، مخالفت دو حزبی بی سابقه ای را در کنگره رقم زده و به نگرانی ها در ریاض و ابوظبی دامن زده مبنی بر اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس، حمایت واشنگتن را ضمناً تشدید تنش ها با ایران از دست می دهند.

ارتش آمریکا تحت فشار کنگره، از حمایت خود از ائتلاف سعودی کاسته است.

براساس اعلام سازمان ملل متحد، بدترین بحران انسانی دنیا در یمن رقم خورده و قحطی و وبا، جان میلیون ها یمنی را تهدید می نماید.این در حالیست که اوضاع در یمن در هفته های اخیر به شدت رو به وخامت گذاشته و فوریت جدیدی را برای کوشش های دیپلماتیک به منظور سرانجام دادن به جنگ در این کشور ایجاد نموده است.

امارات متحد عربی که مهمترین متحد عربستان در درگیری های یمن است، به تازگی خروج اکثر نیروهای خود از این کشور را شروع کرد.پیشتر در ماه جاری، نیروهای یمنی تحت حمایت امارات، حمله نظامی غیرمنتظره ای را به دولت تحت حمایت سعودی ها انجام دادند، اقدامی که شکافی بین دو کشور حاشیه خلیج فارس رقم زد.عقب نشینی امارات و درگیری ها در عدن، به کوشش های تازه آمریکا برای شتاب عمل در جهت دیپلماسی دامن زده که از جمله این اقدامات، طرح هایی برای مذاکره مستقیم با انصارالله است.

به گفته افراد آگاه، کریستوفر هنزل سفیر دولت ترامپ در یمن، راهنمایی مذاکرات آمریکا را برعهده خواهد داشت.اما ابتکار عمل دولت ترامپ با موانع جدی روبرو است.

هفته گذشته، نیروهای انصارالله پس از نشست هایی در تهران، یک سفیر رسمی در ایران منصوب کردند.بعضی این اقدام را نشانه ای از این مساله دانستند که مخالفان مذاکرات صلح از طرف انصارالله، درصدد منحرف کردن این کوشش ها هستند.

براساس اعلام افراد آگاه از تمهیدات دیپلماتیک، عبدربه منصور هادی رئیس دولت در تبعید یمن در سطحی گسترده در پایتخت های مهم دنیا به عنوان مانع مذاکرات تلقی می گردد و بازیگران اصلی به طور فعالانه ای در پی راه هایی هستند تا او را به حاشیه رانند تا مذاکرات صلح پیش رود.

از سویی، نگرانی هایی در واشنگتن وجود دارد مبنی بر اینکه عربستان برای سرانجام دادن به درگیری ها در یمن جدی نیست.این هفته، مقام های آمریکایی قصد دارند با رهبران سعودی در واشنگتن دیدار نمایند تا اهمیت دیپلماسی نوظهور را برای آنها مورد تاکید قرار دهند.

قرار است خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان و برادر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز چهارشنبه با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کند.یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام اینکه واشنگتن در خصوص مذاکرات دیپلماتیک محرمانه گفت وگو نخواهد کرد، یادآور شد که سفیر آمریکا در یمن با همه یمنی ها مذاکره می نماید تا اهداف آمریکا در این کشور را تحقق بخشد.

مقام های سعودی و یمنی و همچنین نمایندگان انصارالله به درخواست ها برای اظهارنظر در خصوص این مساله پاسخی نداده اند.

عربستان و امارات روز دوشنبه به نشانه ابراز وحدت میان خود و رد نظراتی که دو کشور در خصوص راه های برون رفت از یمن با هم اختلاف نظر دارند، بیانیه مشترکی را منتشر کردند.

در همین حال، یک مقام آمریکایی آگاه گفت که مذاکرات برنامه ریزی شده منعکس نماینده نبود گزینه های نظامی معتبر برای ائتلاف سعودی در یمن است. مقام مزبور در عین حال درخصوص پیشرفت این مذاکرات ابراز تردید کرد.

به گفته این مقام، آمریکا در گذشته کوشش نموده به میانجیگرهای انصارالله دست یابد، افرادی که از اختیار مذاکره برخوردار بوده و همچنین با رهبری ارشد این جنبش در ارتباط باشند.

مقام آمریکایی اضافه نمود که یکی از این میانجیگرها، محمد عبدالسلام سخنگوی ارشد انصارالله است که مقام های آمریکایی با وی طی چهار سال گذشته ارتباطاتی داشته اند.

مقام مزبور همچنین گفت که به نظر می رسد این مذاکرات، دربرگیرنده پیشنهادهایی برای امتیازدهی به انصارالله یا تمهیداتی در جهت اعتمادسازی برای آنها باشد، امری که ممکن است کارزار دولت ترامپ برای فشار حداکثری بر تهران و متحدان او را تضعیف کند.

واشنگتن از مدت ها قبل درگیر این مساله است که چطور با انصارالله برخورد کند.

براساس اعلام منابع آگاه، بعضی مقام های کاخ سفید اینگونه استدلال نموده اند که باید انصارالله را سازمان تروریستی خارجی نامید.

اما مخالفان با این مساله می گویند این اقدام، مذاکرات صلح سازمان ملل متحد را از بین می برد.

در این میان، به نظر می رسد در میان انصارالله در خصوص ادامه جنگ و سرانجام آن نیز اختلاف نظر وجود دارد؛ امری که مذاکرات با این گروه را پیچیده تر می نماید.9109

عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با یاری آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی شروع کردند تا به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی به شهادت رسیده اند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 312

به "پس از چهار سال جنگ؛ آمریکا در صدد مذاکره مستقیم با انصارالله یمن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از چهار سال جنگ؛ آمریکا در صدد مذاکره مستقیم با انصارالله یمن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید