اولین گفتگوی تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن درباره ایران

به گزارش مجله آی سیب، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا برای اولین بار بعد از شروع ریاست جمهوری آقای بایدن تلفنی با هم صحبت و بر عمیق تر کردن روابط تاکید کردند. دو طرف همچنین درباره ضرورت هماهنگی در اولویت های سیاست خارجی دو کشور در زمینه ایران، روسیه و چین گفت وگو کردند.

اولین گفتگوی تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن درباره ایران

جزئیات بیشتری از گفت وگو درباره ایران منتشر نشده است. سخنگوی جدید کاخ سفید در اولین نشست مطبوعاتی خود تاکید کرده بود که مسائل مربوط به ایران و مشخصا برنامه هسته ای آن جزو محورهای گفتگوهای اولیه جو بایدن با سران دیگر کشورها خواهد بود.

دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ از توافق برجام خارج شد اما بریتانیا در کنار دو کشور دیگر اروپایی فرانسه و آلمان از این توافق حمایت کرده است.

کاخ سفید اعلام کرده جو بایدن به دنبال محدودیت برنامه هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک است و می خواهد ایران باید به اجرای تعهداتش بازگردد.

عکسی که دفتر نخست وزیری بریتانیا در روز مراسم سوگند رئیس جمهوری آمریکا منتشر کرد

جانسون اولین رهبر اروپایی است که با رئیس جمهور جدید آمریکا صحبت می کند. البته آقای بایدن با نخست وزیر کانادا و مکزیک هم گفت وگو کرده است.

دفتر نخست وزیری بریتانیا می گوید آقای جانسون به گرمی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای بازگشتن به پیمان اقلیمی پاریس و مجمع سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده است.

همه گیری کرونا، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و توافق تجاری بین دو کشور از محورهای دیگر گفت وگو بین سران بریتانیا و آمریکا بوده است.

کریس میسون، خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید این مکالمه 35 دقیقه طول کشیده است. به گفته کریس میسون مکالمات اولیه میان سران کشورها با رئیس جمهور آمریکا اتفاقی عادی و معمول در روال دیپلماتیک است اما او یک نکته را برجسته می کند؛ اینکه در بیانیه دفتر نخست وزیری بریتانیا به موضوع گفت وگو بر سر توافق تجاری آزاد دو کشور تاکید شده اما در بیانیه کاخ سفید اصلا به این موضوع اشاره هم نشده است.

خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید توافق تجاری آزاد دو کشور که بوریس جانسون به دنبال آن است، چیزی نیست که به این زودی ها به دست آید.

جو بایدن در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، از منتقدان سیاست های بوریس جانسون بود و او را نسخه کپی فیزیکی و روحی آقای ترامپ خوانده بود.

بایدن همچنین به خاطر سیاست برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا از آقای جانسون انتقاد کرده بود.

البته مارک سدویل، عضو ارشد پیشین کابینه بریتانیا در یک مصاحبه گفته بود که بر خلاف باور عمومی از نزدیکی روابط ترامپ و جانسون، نخست وزیر بریتانیا خوشحال است که دونالد ترامپ برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1467

به "اولین گفتگوی تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین گفتگوی تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید