کشف تخم 4هزار ساله شترمرغ در اردوگاه باستانی

به گزارش مجله آی سیب، این تخم های شترمرغ در جریان حفاری های باستان شناسی در زمین های کشاورزی بئر میلکا کشف شدند. مجاورت این تخم ها به آتش چال حاکی از آن است که آنها به عمد از طریق صحرانشینان ماقبل تاریخ که از این آتش چال استفاده می کردند جمع آوری شده اند. تحلیل های آزمایشگاهی بیشتر، اطلاعات بیشتری را درباره کاربردها و سن آنها در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.

کشف تخم 4هزار ساله شترمرغ در اردوگاه باستانی

لارِن دِیویس سرپرست حفاری اداره آثار باستانی می گوید: ما یک اردوگاه پیدا کردیم که 200 متر مربع مساحت دارد و صحرانشینان از زمان ماقبل تاریخ از آن استفاده می کردند. ما در این اردوگاه سنگ های سوخته، سنگ چخماق و ابزار سنگی همینطور خرده سفال پیدا کردیم اما یافته خاص ما مجموعه ای از تخم های شترمرغ است. اگرچه صحرانشینان در این سایت ساختارهای دائمی نساختند، این یافته به ما اجازه می دهد حضورشان را در بیابان احساس کنیم.

دِیویس می افزاید که این اردوگاه در طول سالیان با ریگ روان پوشیده شده و همین اتفاق به شکل فوق العاده ای سبب حفظ تخم ها شده است. وجود شترمرغ در این منطقه که هفته گذشته حفاری شده، در عصر باستان رایج بوده تا این که در قرن نوزدهم منقرض شده است. این تخم های کشف شده تزیین شده هستند و در دایره نخبگان تمدن های مدیترانه ای در عصرهای برنز و آهن، اقلام باارزشی به حساب می آمدند. تخم های شترمرغ علاوه بر کاربرد تزیینی، در مراسم تدفین، به عنوان قمقمه آب و منبع غذا کاربرد داشتند.

یکی از محققان ارشد باستان شناسی که در این کاوش نقش داشته می گوید: ما تخم های شترمرغ را در سایت های باستان شناسی با بافت تدفینی همینطور به شکل اقلام لوکس و قمقمه آب پیدا کردیم. به طور طبیعی، این تخم شترمرغ ها منابع غذایی بودند: یک تخم شترمرغ ارزش غذایی حدود 25 تخم مرغ معمولی را دارد. جالب است که ما تخم شترمرغ را در حفاری ها پیدا کردیم اما اثری از استخوان این حیوان بزرگ نیست. شاید در دنیای باستان مردم به جمع آوری تخم های شترمرغ راضی بودند و به فکر شکار شترمرغ نبودند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2209

به "کشف تخم 4هزار ساله شترمرغ در اردوگاه باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تخم 4هزار ساله شترمرغ در اردوگاه باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید