ائتلاف بین المللی؛ 5 سال کشتار غیر نظامیان عراقی به بهانه مبارزه با داعش

به گزارش مجله آی سیب، پنج سال از تشکیل گسترده ترین ائتلاف نظامی جهان از زمان نخستین جنگ خلیج فارس در سال 1991 می گذرد که به بهانه مبارزه با داعش عملیات خود را آغاز کرد و جان هزاران تن از غیرنظامیان را گرفت.

ائتلاف بین المللی؛ 5 سال کشتار غیر نظامیان عراقی به بهانه مبارزه با داعش

به گزارش خبرنگاران، به نوشته روزنامه العربی الجدید، در پی جنایات هولناکی که داعش علیه عراقی ها مرتکب شد، خطر نفوذ سریع آن به شهر اربیل(پایتخت اقلیم کردستان عراق) پس از تسلط بر شهرهای شمال و غربی عراق و ایستادن آن در دروازه شهر بغداد، امروز ائتلاف بین المللی که عملیات نظامی آن در عراق پیش از سوریه آغاز شد، به مهمترین عامل کشته شدن غیر نظامیان عراقی بدل شده است.

حملات هوایی که شهرهای فلوجه، موصل، رمادی و حویجه را هدف قرار داد، ده ها منزل را ویران و خانواده ها را زیر آوار آنها مدفون کرد. در موصل(مرکز استان نینوا) نیز وضعیت همینگونه است. عملیات بیرون کشیدن جنازه ها ادامه دارد.

تشکیل ائتلاف بین المللی در واشنگتن، پنجم سپتامبر در زمان باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت این کشور از طریق بیانیه کاخ سفید اعلام شد. وی خواهان ائتلاف کشورها برای مقابله با داعش بود و در هفتم همان ماه اولین حملات هوایی آمریکا در عراق در چارچوب این ائتلاف صورت گرفت و 800 سرباز آمریکایی برای حفاظت از سفارت کشورشان در بغداد و کنسولگری آن در اربیل اعزام شدند.

انگلیس، فرانسه، استرالیا و آلمان نخستین کشورهایی بودند که به ائتلاف پیوستند و به تدریج با الحاق 79 کشور دامنه آن گسترده تر شد و همگی متعهد شدند داعش را تضعیف و در نهایت آن را شکست بدهند، زیرساخت های مالی و مالی آن را ویران و مانع از ورود تروریست های خارجی از طریق مرزها شوند، از ثبات حمایت کنند، خدمات اساسی را به مناطق آزادشده از دست داعش بازگردانند و جبهه رسانه ای برای مبارزه با تبلیغات داعش ایجاد کنند. این تعریف چارچوب کار ائتلاف است که در سایت رسمی آن منتشر شد.

ائتلاف بین المللی اولین حمله خود را علیه اردوگاه الغزلانی در موصل آغاز کرد که داعش آن را از کنترل ارتش عراق خارج کرده و حاوی سلاح ها و مهمات بود.

در این حمله جنگنده های آمریکایی انبارهای سلاح و خودروهای نظامی و تانک ها در اردوگاه را تخریب کردند تا داعش امکان دسترسی به آنها را نداشته باشد. اما داعش بخشی از این تجهیزات را به سوریه و به ویژه استان رقه منتقل کرده بود که در جنگ های این کشور از آنها استفاده کرد.

در نخستین ماه از آغاز حملات ائتلاف، جنگنده های آمریکایی و انگلیسی در آسمان عراق به پرواز درآمده بودند و سپس جنگنده های فرانسوی، کانادایی و استرالیایی در چارچوب حملات پشتیبانی وارد میدان شدند.

به همین دلیل، یک منبع نظامی عالی رتبه عراق در بغداد گفت: در سالروز تاسیس ائتلاف فراخوان ها برای خروج نیروهای آن از عراق زیاد شده برخلاف پنج سال پیش که آغاز عملیات ائتلاف به دلیل فروپاشی ارتش عراق با استقبال روبرو شد. وی گفت به رغم اینکه عراق به دلیل اوضاع امنیتی شکننده نیازمند ائتلاف است اما اشتباهات ائتلاف را که موجب کشته شدن هزاران تن از غیر نظامیان شد، نادیده نمی گیرد.

این مقام عراقی گفت: توافق امضا شده با ائتلاف هر سال در ماه اکتبر تمدید می شود و تمامی شاخص ها حاکی از این است که ائتلافی که قصد منحل شدن ندارد، یک سال دیگر در عراق و سوریه باقی می ماند.

از سوی دیگر، ائتلاف نیز مسئولیت خود را در کشته شدن شهروندان بیگناه در حملات هوایی انکار نمی کند اما دائما تلاش می کند تعداد آنها را کم اعلام کند و هیچ سخنی از جبران خسارت یا عذرخواهی نیز به میان نمی آورد.

ائتلاف برای نخستین بار در بیانیه ای که در ماه نوامبر 2017 منتشر شد، به کشته شدن دستکم800 نظامی در حملات هوایی سوریه و عراق علیه داعش اعتراف کرد.

در بیانیه دوم که اوت 2018 منتشر شد به انجام 29 هزار حمله هوایی و 920 حمله از زمان آغاز عملیات خود در این منطقه در سال 2014 و کشته شدنغیر عمدی دستکم 1061 غیر نظامی اعتراف کرد.

اما ائتلاف در بیانیه سوم که اواخر مارس گذشته منتشر شد، گفت: طی بیش از چهارسال گذشته 1257 غیر نظامی در بیش از 34 هزار حمله هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه جان خود را از دست دادند.

با وجود این ارقام هولناک ،مصطفی سعدون، رئیس دیده بان حقوق بشر عراق آنها را غیر دقیق خواند و گفت، طبق آماری که وی در دست دارد تنها در درگیری آزادسازی موصل (2016- 2017) بیش از چهار هزار غیر نظامی به دلیل اشتباهات جنگنده های ائتلاف کشته شدند. این رقم تنها آمار ماه های نخست درگیری و به جز کشتار جمعی در منطقه المدینه القدیمه است که در پی حملات ائتلاف و حتی نیروهای عراقی رخ داد.

سعدون به العربی الجدید گفت: هیچ طرفی آمار دقیق ندارد اما ارزیابی های منطقی ما کشته شدن ده ها تن در حملات ائتلاف طی عملیات آزادسازی مناطق عراق را تایید می کند.

عباس سروط، عضو کمیته امنیتی و دفاعی مجلس عراق نیز به این شبکه گفت: آمار دقیقی درباره قربانیان اشتباهات نظامی جنگنده های ائتلاف بین المللی و حتی دولت عراق در دست نیست و طبعا ائتلاف مسئول کشته شدن بیگناهان است و شاید این امر از مهمترین عوامل درخواست برخی تشکل های سیاسی برای بیرون کردن نیروهای آمریکایی از عراق است و قبول عدم بازخواست از آمریکا به دلیل خطاهای نظامی نیز اشتباه بزرگی است که دولت عراق مرتکب شد.

به همین دلیل، یکی از رهبران حشد شعبی به العربی الجدید گفت: نقش ائتلاف در درگیری های عراق ویرانگر بود. جنگنده های خارجی شهر الرمادی و هر شهری را که آزاد شد تخریب کردند. در اصل آمریکایی ها عامل سقوط موصل و شهرهای غربی بودند.

وی افزود: کمک های ائتلاف به عراق را نمی توان انکار کرد اما به همان اندازه فاجعه به بار آورد و نمونه آن کشتار غیر نظامیان بود اما آن زمان حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین به دلیل عدم توانمندی عراق برای رویارویی با داعش و نیاز آن به کمک های لجستیکی قادر به اعتراض نبود.

تحسین الخفاجی، سخنگوی وزارت دفاع عراق در مصاحبه با این شبکه گفت: ائتلاف به ما مشاوران یا نیروهای رزمی نداد و این عراقی ها بودند که سرزمینشان را آزاد کردند. اما ائتلاف نیز در این پیروزی و کوتاه شدن مدت جنگ سهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 459

به "ائتلاف بین المللی؛ 5 سال کشتار غیر نظامیان عراقی به بهانه مبارزه با داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف بین المللی؛ 5 سال کشتار غیر نظامیان عراقی به بهانه مبارزه با داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید