جزئیات رویترز از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ضد ایران

به گزارش مجله آی سیب، خبرگزاری انگلیسی رویترز جزئیات جدیدی از مفاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران فراهم آورده است.

جزئیات رویترز از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ضد ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه انگلیسی روز سه شنبه جزئیاتی از قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ضد ایران ارائه نموده است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نوشته شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است نخستین جلسه رایزنی برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را فردا چهارشنبه برگزار کند.

دیپلمات های غربی گفته اند ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اقدام به توزیع این قطعنامه در میان 15 عضو شورای امنیت نموده است. چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام نموده اند.

دولت آمریکا در ماه های گذشته در راستای سیاست موسوم به فشار حداکثری کوشش هایی را برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شروع نموده است. این تحریم ها، طبق مفاد توافق هسته ای برجام از اکتبر امسال میلادی برداشته خواهند شد.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

رویترز نوشته قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشور ها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشور ها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آن ها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشور ها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

آمریکا تهدید نموده در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نشود از یکی از بند های برجام برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل استفاده خواهد نمود.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده نمایند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

با این وجود چین و روسیه تصریح نموده اند که آمریکا از این توافق هسته ای خارج شده و از هیچ حقی برای رجوع به مفاد برجام جهت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه بار دیگر مخالفتش را با تفسیر آمریکا از توافق هسته ای برجام ابراز کرد.

ژائو لیجیان گفت: ما با تحریم های یکجانبه و دست درازی های قضائی مخالفیم. از ایالات متحده می خواهیم به برجام و قطعنامه شورای امنیت بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه نمود: طرف های باقی مانده در برجام باید بین حقوق و تعهدات موجود در این توافق توازن ایجاد نمایند. آمریکا از این توافق خارج شده و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت بازگرداندن تحریم ها ندارد.

آمریکا در کوشش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به انتها نرسد با توسل به یکی از بند های توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

کشور های اروپایی علی رغم وعده هایی که برای جبران اثرات منفی خروج آمریکا از برجام می دادند تا کنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل ننموده اند.

این کشور ها پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند. قطعنامه ارائه شده توسط تروئیکای که اروپا چند روز پیش به تصویب این شورا رسید از ایران به دلیل عدم همکاری ادعایی با آژانس انتقاد می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1101

به "جزئیات رویترز از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ضد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات رویترز از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ضد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید