دارویی با اثرات قهوه اما بدون کافئین

به گزارش مجله آی سیب، تیمی از دانشمندان دانشگاه سیدنی در مطالعات اخیر خود، پیروز به تولید دارویی شدند که می تواند اثر قهوه را در بدن معتادان به این نوشیدنی مجذوب کننده داشته باشد.

دارویی با اثرات قهوه اما بدون کافئین

مصرف کنندگان قهوه می توانند از کشف دارونمای تازهی استفاده کنند که نشان می دهد قهوه بدون کافئین، علائم ترک آن را در افرادی که به مصرف روزانه کافئین اعتیاد دارند، برطرف کند. اگر شما یکی از 90 درصد بزرگسالانی هستید که هر روز قهوه می نوشند، این کشف می تواند برای شما مفید باشد.

تحقیقات اجرا شده از طریق دانشگاه سیدنی نشان داد که علائم ترک کافئین، مانند سردرد، خستگی، خلق و خوی بد و تحریک پذیری، پس از مصرف این دارونما در افراد کاهش می یابد.

این تحقیق که در مجله Psychopharmacology منتشر شده است، از طریق دکتر للو میلز، محقق ارشد دانشکده پزشکی اعتیاد، با همکاران دانشکده روانشناسی، دکتر جسیکا لی، پروفسور بازنشسته رابرت بوکس و پروفسور بن کولاگیوری هدایت می شود.

دکتر میلز گفت: یک فنجان قهوه بدون کافئین قدرت این را دارد که علائم ترک را به اندازه زیادی کاهش دهد، بدون آنکه افراد بدانند که این دارو کافئینی ندارد.

برای این مطالعه، 61 مصرف کننده سنگین قهوه که سه فنجان یا بیشتر در روز مصرف می کردند، به مدت 24 ساعت بدون کافئین ماندند و اندازه علائم ترک آن ها اندازه گیری شد؛ سپس به سه گروه تقسیم شدند: به دو گروه قهوه بدون کافئین داده شد، به یک گروه صراحتا گفته شد که در حال نوشیدن قهوه بدون کافئین هستند و گروه دیگر فریب خوردند که فکر می کردند قهوه معمولی است. به گروه سوم، آب داده شد.

سه چهارم ساعت بعد، از همه شرکت کنندگان خواسته شد تا علائم ترک خود را دوباره ارزیابی کنند.

دکتر میلز گفت: گروهی که ما به آن ها دروغ گفتیم، کاهش زیادی در علائم ترک کافئین گزارش کردند، حتی اگر هیچ دلیل دارویی وجود نداشته باشد. زیرا آن ها انتظار داشتند که علائم آن ها کاهش یابد و کاهش یافت؛ به عبارت دیگر یک اثر دارونما. ما اکنون در چندین مطالعه به این موضوع پی برده ایم. چیزی که در این مطالعه تازه جالب بود این است که علائم ترک حتی زمانی که افراد می دانستند که بدون کافئین مصرف می کنند نیز کاهش می یابد. نه به اندازه گروهی که به آن ها دروغ می گفتیم، بلکه به اندازه قابل توجهی.

این نوع واکنش به عنوان اثر دارونما با برچسب باز شناخته می شود، اثری که حتی زمانی رخ می دهد که بدانید در حال دریافت دارونما هستید.

قبل از اینکه به آنها نوشیدنی داده شود، از شرکت کنندگان خواسته شد تا اندازه مصرف نوشیدنی های مختلف را برای کاهش ترک کافئین ارزیابی کنند. جای تعجب نیست که افراد گفتند که انتظار دارند بیشترین کاهش را از قهوه کافئین دار تجربه کنند. رتبه بندی خروج مورد انتظار از کافئین و آب غافلگیرکننده تر بود.

دکتر میلز گفت: خنده دار بود که آن ها در واقع انتظار داشتند که آب بیش از مصرف بدون کافئین از مصرف آن ها بکاهد. کناره گیری در گروهی که به آن ها آب دادیم به هیچ وجه افت نکرد، در حالی که افرادی که دارونما مصرف کردند کاهش علائم قابل توجهی داشتند. کاهشی که آن ها تجربه کردند برخلاف چیزی بود که انتظار داشتند وقتی به آن ها آب و بدون کافئین داده شود، اتفاق بیفتد.

دکتر میلز و همکارانش به این نتیجه رسیدند که این اثر دارونمای برچسب باز ناشی از یک اثر قوی کاهش مصرف شرطی است که در طول عمر نوشیدن قهوه ایجاد شده است.

سال ها ارتباط طعم و بوی قهوه با کاهش ترک اعتیاد به این معنی است که داروی بدون کافئین می تواند یک اثر کاهش مشروط ترک را حتی بدون کافئین و حتی بدون انتظار، ایجاد کند.

دکتر میلز گفت:مهم است توجه داشته باشیم که اثر دارونما با برچسب باز مشاهده شده در این مطالعه احتمالا کوتاه مدت است، اما یک فنجان بدون کافئین می تواند به افرادی که می خواهند مصرف کافئین خود را کاهش دهند، کمک کند تا به طور موقت از بدترین هوس های خود خلاص شوند و مصرف کانئینی نداشته باشند.

این مطالعه نشان می دهد که عوامل شناختی مانند آنچه شما انتظار دارید و اینکه فکر می کنید چقدر دارویی در بدن خود دارید، تاثیر زیادی بر نحوه تجربه علائم ترک دارد.

دانشمندان این مطالعه را برای مدل سازی برخی از فرآیندهای مرتبط با اعتیاد به هر دارویی از جمله داروهای جدی تر یا مضرتر، انجام دادند.

منبع: مدیکال اکسپرس - باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2225

به "دارویی با اثرات قهوه اما بدون کافئین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارویی با اثرات قهوه اما بدون کافئین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید