رابطه استرس و بیماری های گوارشی

به گزارش مجله آی سیب، متخصصان می گویند ارتباط مستقیمی میان استرس و مسائل گوارشی در انسان وجود دارد.

رابطه استرس و بیماری های گوارشی

به گزارش باشگاه خبرنگاران، گوارش انسان سیستم عصبی مخصوص خود را دارد که به آن سیستم عصبی روده (enteric nervous system) اطلاق می شود.

این سیستم دارای بیش از یکصد میلیون اعصاب است که بدون آنکه فرد خود نسبت به آن آگاه باشد به صورت مستقل فرآیند گوارش را کنترل می کند.

سیستم عصبی روده دارای چنان اهمیتی است که به مغز دوم معروفیت دارد. با این حال، سیستم عصبی روده به وسیله اعصاب به طور مستقیم از سوی مغز کنترل می شود. به همین دلیل هم مسائل اعصاب و روان بر گوارش انسان تاثیر می گذارد.

برای مثال، بسیاری از بیماری های گوارشی مانند سندرم اختلال گوارشی، التهاب روده و بیماری کولیت به شدت تحت تاثیر استرس و اضطراب در فرد است.

این ارتباط آنچنان عمیق است که تحقیقات نشان می دهد 70 درصد افراد مبتلا به کولیت خود این نکته را درک می کنند که بیماریشان تحت تاثیر استرس تشدید می شود.

متخصصان می گویند حتی اگر استرس دلیل اولیه بروز بیماری نباشد، این موضوع می تواند مسائل گوارشی را تشدید کند. تحقیقات نشان می دهد برخی بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر ناشی از حساسیت به تاثیرات استرس در بدن بروز می کند.

در این میان، مغز نیز نقش مهمی در چگونگی احساس مسائل گوارشی ایفا می کند. تحقیقات بر روی افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر نشان می دهد مغز این افراد به طور غیرطبیعی پیام های دریافتی از روده را مورد پردازش قرار می دهد.

متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به ارتباط میان مسائل گوارشی و استرس بی اطلاع هستند. با صنعتی شدن جوامع و افزایش فشار های روانی به انسان، سطح استرسی که یک فرد در طول روز با آن روبرو است بسیار بالاست و ناآگاهی نسبت به تبعات این استرس بر دستگاه گوارش می تواند باعث تشدید مسائل فرد شود.

متخصصان تاکید دارند نخستین گام برای جلوگیری و حتی التیام مسائل گوارشی مدیریت استرس و اضطراب های وارده به فرد است.

توصیه می شود افراد از قرار دادن خود تحت استرس های شدید اجتناب کرده و در صورت بروز مسائل گوارشی به تمدد اعصاب و آرامش فکر خود اهمیت دهند.

منبع: لویولا مدیسن

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2023

به "رابطه استرس و بیماری های گوارشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه استرس و بیماری های گوارشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید