رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی قرار گرفته است

به گزارش مجله آی سیب، مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت که رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی بوده و مطالعات و طراحی آن انجام شده است که بر اساس آن واحدها به چهار دسته تقسیم می شوند.

رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی قرار گرفته است

علی اصغر عمادآبادی ، اظهار کرد: بند (ت) ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت را موظف کرده که سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری سایر وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط ایجاد کند که اجرای این تکلیف به مرکز توسعه تجارت الکترونیک محول شده و بر اساس آن تا به امروز چندین پروژه در حوزه های مختلف تجاری تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در رتبه بندی تجارت داخلی دو دسته رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی و رتبه بندی تولیدکنندگان شروع شده، اظهار کرد: در رتبه بندی تولیدکنندگان واحدها به چهار دسته تقسیم می شوند. دسته اول تولیدکنندگانی که در حال حاضر مسئله ای ندارند و کارشان را بدون مشکل انجام می دهند و فقط دولت نباید برایشان محدودیت ایجاد کند. دست دوم واحدهایی هستند که در حال فعالیت هستند اما مشکلاتی دارند که ظرفیت تولید آن ها کاهش یافته و نیروی انسانی شان را تعدیل کردند، اما با عارضه یابی درست می توانند با حداکثر توان تولیدکنند. دسته سوم تولیدکنندگان صوری هستند این واحدها در واقع تولیدی انجام نمی دهند و در بساری از مواقع صرفا یک سوله خالی هستند که فقط از منابع کشور سوء استفاده می کنند و به منابع کشور آسیب می زنند و دسته چهارم بنگاه های اقتصادی و تولیدی هستند که تعطیل شدند اما این پتانسیل وجود دارد که با حمایت معین و برنامه ریزی درست به چرخه اقتصادی کشور برگردانده شوند.

به گفته این مقام مسئول رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی است و مطالعات و طراحی آن اجرا شده است.

وی اضافه کرد: به طور کلی رتبه بندی به صورت جمعی اتفاق می افتد، چون موضوع مقایسه بین واحدها وجود دارد. یعنی به این شکل نیست که نیست که هر روز تعدادی از واحدها رتبه بندی شوند، بلکه بعد از مدل سازی، متناسب با آن داده ها از مراجع معین به صورت برخط دریافت میشود و سپس داده ها تمیزسازی و هر شاخص برای هر واحد محاسبه می شود و بر اساس ارزش یا همان نمره ای که آن شاخص از کل مدل دارد نمره هر شاخص محاسبه شده و پس از تجمیع نمرات همه شاخص ها، نمره یا همان رتبه هر واحد معین می شود.

رتبه بندی واردکنندگان و صادرکنندگان در چه مرحله ای است؟

عمادآبادی با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی نیز پروژه رتبه بندی واردکنندگان و صادرکنندگان تعریف شده، شرح داد: طراحی، مدلسازی و پیاده سازی رتبه بندی واردکنندگان اجرا شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. این پروژه از دی ماه سال 97 اجرا شده که سقف واردات بازرگانان را متناسب با رتبه آن ها معین می کند و تعداد رشته و نوع فعالیت آن ها نیز در این سامانه معین می شود.

وی اضافه کرد: مدلسازی رتبه بندی صادرکنندگان نیز اجرا شده و با توجه به فراهم بودن زیرساخت ها در رتبه بندی واردکنندگان پیاده سازی آن زمانبر نخواهد بود و با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران در ماه های آینده از این طرح بهره برداری خواهد شد. هدف از رتبه بندی صادرکنندگان دادن تسهیلات و اعطای مشوق ها در راستای تشویق صادرات غیرنفتی و جلوگیری از بروز تخلفات و سوء استفاده ها از جمله در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1139

به "رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل سازی قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید