سلول هایی که می توانند به درمان سرطان پانکراس یاری نمایند

به گزارش مجله آی سیب، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود دریافتند که بعضی از سلول ها می توانند به ترمیم پانکراس پس از بروز سرطان یاری نمایند.

سلول هایی که می توانند به درمان سرطان پانکراس یاری نمایند

به گزارش مجله آی سیب و به نقل از مدیکال اکسپرس، التهاب مداوم لوزالمعده یا پانکراتیت مزمن(Chronic pancreatitis)، یکی از عوامل خطرناک بروز سرطان پانکراس است. پیش از این، سلول هایی موسوم به سلول های تافت(Tuft cells)، در پانکراس کشف شده بودند اما عملکرد آنها تا حدود زیادی ناشناخته مانده بود.

پژوهشگران موسسه پژوهش های بیولوژیکی سالک(Salk institute) در آنالیز جدید خود با استفاده از موش های مبتلا به پانکراتیت مزمن، شکل گیری سلول های تافت در پانکراس و نقش آنها در ایمنی بدن را نشان داده اند.

شاید نتایج این پژوهش به ابداع زیست نشانگرهای جدیدی منجر شوند که به آزمایش پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس یاری می نمایند.

پروفسور جفری وال(Geoffrey Wahl)، سرپرست این پژوهش گفت: ما امیدواریم که با درک مراحل ابتدایی بیماری پانکراس ، بتوانیم راهبردهای جدیدی برای تشخیص و درمان به موقع پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس ابداع کنیم.

پانکراس، از اندام بطنی است که نقش مهمی در فرآیند هضم و همچنین تنظیم قند خون دارد. دانشمندان در خصوص ترمیم و بازیابی پانکراس پس از آسیب هایی مانند پانکراتیت و سرطان پانکراس، اطلاعات محدودی دارند.

پانکراس، از سلول هایی موسوم به سلول های آسینار(acinar cells) تشکیل شده که آنزیم های هضم نماینده را فراوری و ترشح می نمایند. سلول های آسینار، این توانایی را دارند که به سلول های تافت تبدیل شوند. پژوهشگران، اطلاعات زیادی در خصوص عملکرد سلول های تافت ندارند اما آنالیز های پیشین آنها نشان می دهد که سلول های تافت روده، پروتئینی موسوم به اینترلوکین 25(IL-25) ترشح می نمایند تا به واکنش ایمنی بدن هنگام بروز عفونت انگلی یاری نمایند.

رازیا نعیم(Razia Naeem)، از پژوهشگران این پروژه گفت: از آنجا که سرطان به زخمی که هرگز ترمیم نمی گردد مشهور است، ما تصمیم گرفتیم نحوه ترمیم پانکراس را پس از بروز پانکراتیت مورد آنالیز قرار دهیم تا روش های کنار آمدن با سرطان را بهتر درک کنیم.

پژوهشگران، ترکیب چندین روش از جمله بافت شناسی، تصویربرداری و راهبردهای مولکولی را به کار گرفتند تا تعداد سلول های تافت را در موش های مبتلا به پانکراتیت معین نمایند. آنها دریافتند که اگرچه پانکراس معمولا سلول های تافت را در خود ندارد اما سلول های آسینار هنگام بروز پانکراتیت، تغییرات پیچیده ای را پشت سر می گذارند و به سلول های تافت تبدیل می شوند تا به ترمیم پانکراس یاری نمایند.

پژوهشگران در این آنالیز دریافتند که سلول های تافت پانکراس نیز مانند سلول های تافت روده، برای بهبود واکنش ایمنی بدن، پروتئین اینترلوکین 25 را ترشح می نمایند؛ در نتیجه نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن هنگام بروز پانکراتیت بر عهده دارند.

برنامه بعدی پژوهشگران این است که به تحلیل بیان ژن بپردازند تا ژن هایی که کنترل شکل گیری سلول های تافت را هنگام بروز پانکراتیت در دست دارند، معین نمایند. آنها امیدوارند که نتایج این پژوهش بتوانند راه را برای درمان هدفمند پانکراتیت و سرطان پانکراس هموار نمایند.

این پژوهش، در مجله Frontiers in Physiology به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 997

به "سلول هایی که می توانند به درمان سرطان پانکراس یاری نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول هایی که می توانند به درمان سرطان پانکراس یاری نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید