مقابله با فرارهای مالیاتی، حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده را ممکن می کند

به گزارش مجله آی سیب، به اعتقاد یکی از کارشناسان حوزه مالیات سطح درآمدهای مالیاتی دولت به کمک مقابله موثر با فرارهای مالیاتی قابل افزایش است و از این طریق می تواند به صورت کارآمد و معنادار از کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا حمایت کند.

مقابله با فرارهای مالیاتی، حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده را ممکن می کند

احمد غفارزاده، کارشناس حوزه مالیات در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران ضمن تاکید بر لزوم حمایت از شغل های آسیب دیده طی یک سال و اندی که از شیوع کرونا می گذرد، گفت: در ایمن مدت برخی از کسب وکارها به دلیل کرونا بسیار آسیب دیدند و برخی هم رونق پیدا کردند. در این شرایط دولت موظف است به شیوه های حمایتی، آسیب های ایجاد شده را جبران کند.

به اعتقاد او در این وادی، کاهش 5 درصدی نرخ مالیات کسب وکارها که از سوی دولت اجرایی شد، اقدام موثری نیست و نمی تواند سطح آسیب های وارد شده را جبران کند. برای مثال وقتی یک تالار به دلیل همه گیری کرونا اجازه فعالیت ندارد در عین حال هزینه های ثابتی بر آن تحمیل می شود و نمی تواند در ان واحد کارگرانی که در آن مجموعه فعالیت می کردند هم اخراج کند. بنابراین دولت در برخورد با این نوع کسب وکارها نه تنها باید حمایت های موثر مالیاتی را در پیش بگیرد بلکه باید کمک هزینه هایی را هم برای جبران خسارت ها بپردازد.

از نظر این کارشناس حوزه مالیات، تعویق در ارائه اظهارنامه مالیاتی یا بخشودگی بخشی از جرایم در شرایط موجود، کافی نیست. دولت باید بدهی های مربوط به سال های گذشته را ببخشد چون کسب وکارها به این امید بودند که فعالیت می کنند و بدهی های خود را می پردازند؛ ولی متاسفانه به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا نتوانستند فعالیت کنند.

غفارزاده اینکه گفته می شود چون سطح درآمدهای دولت به دلیل تحریم ها کاهش یافته و برای همین نمی تواند حمایت کافی از گروه های شغلی خاص داشته باشد را ادعایی بی اساس دانست و شرح داد: درآم داسمی دولت با توجه به تورم سال گذشته افزایش یافته است و از سویی سطح درآمد مالیاتی دولت در بودکه هم بدون اثرات تورمی تعیین می شود. سال 1399 بیش از 100 درصد درآمدهای مالیاتی تعیین شده در قانون بودجه، محقق شد.

او خاطرنشان کرد: میزان منابعی که برای حمایت از مشاغل آسیب دیده نیاز هست، رقم خیلی زیادی نیست که دولت از پس پرداخت آن برنیاید. اگر سازمان امور مالیاتی تلاش خود را بیشتر کند می تواند سطح درآمد مالیاتی را از طریق مقابله موثر با حجم انبوهی از فرارهای مالیاتی موجود، افزایش دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1776

به "مقابله با فرارهای مالیاتی، حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده را ممکن می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با فرارهای مالیاتی، حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده را ممکن می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید