کاهش قیمت دلار ادامه دارد

به گزارش مجله آی سیب، خبرنگاران : شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.16 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.287 واحد بسته شد.

کاهش قیمت دلار ادامه دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- با ابراز نگرانی از افزایش محسوس نرخ تورم گفته است که این شرایط می تواند انتظارات تورمی فعالان مالی را به کلی تغییر دهد و در نتیجه کار را در آینده برای برقراری تعادل بین عرضه و تعادل سخت خواهد ساخت. این مدیر ارشد بانکی با بیان اینکه بازگرداندن تورم به محدوده دو درصدی باید یک اولویت فوری سیاست گذاری باشد، افزوده است: باید هرچه سریع تر از برنامه فعلی عقب نشینی کنیم. میزان خرید اوراق توسط فدرال رزرو واقعا بیشتر از حد نیاز است.

مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات ایجاد شده در بازارهای مالی منطقه یورو پس از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این حال افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر باعث ایجاد نگرانی های شده که ممکن است در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این فرایند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.

نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال اخیر و 0.3 درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند برآورد ها در خصوص احتمال سرانجام رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رییس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همچنین افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی ایجاد نشده است.

همزمان با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون، امیدواری ها به احیای سریع تر اقتصاد اروپا شدت گرفته است. کمیسیون اروپا در گزارش بازبینی شده خود گفت پیش بینی از رشد مالی منطقه یورو را از 3.8 درصد به 4.3 درصد افزایش داده است. انتظار می رود متوسط سطح تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا سرانجام امسال به دوره قبل همه گیری بازشود. به گفته این نهاد، تا به امروز حدود یک تریلیون دلار از بودجه صندوق مشترک اروپا برای کاستن از تبعات کرونا روی بخش های مالی هزینه شده است.

یوان و یورو روزهای خوبی را در برابر دلار تجربه می کنند. یوان پس از یک دوره بد در سال های 2015 تا 2017، از سال 2018 وارد مدار صعودی در برابر دلار شد و این جهت را کم و بیش تا به امروز حفظ کرده است. نرخ برابری فعلی، بالاترین ارزش ثبت شده ارزش یوان مقابل اسکناس سبز از سال 2018 تا به امروز بوده است. شاخص سی اف ای تی که ارزش یوان را مقابل 23 ارز دیگر اندازه میگیرد به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده است. یورو هم بالای 1.2 دلار ماندگار شده است.

دلار از ابتدای امسال تا به امروز زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است. دلایل زیادی برای نگرانی از شرایط فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آن ها را تشکیل می دهد. در حال حاضر ارزش دلار مقابل 6 ارز مهم جهانی در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود قرار گرفته است که این شرایط برای برخی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال 2018 تا به امروز قرار گرفته است.

برخی گزارشات حاکی از آن است گونه هندی جهش یافته ویروس کرونا به انگلیس و آلمان راه پیدا کرده است. شیوع این گونه در انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی به ویژه حالا که بسیاری از آن ها کاهش مبتلایان روزانه را به ثبت رسانده اند خبر بدی خواهد بود. انگلیس پیشروترین کشور از نظر واکسیناسیون در اروپا است. در شرق اوضاع کماکان بحرانی است و به نظر می رسد بار اصلی رشد مالی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سه ماهه دوم امسال هم کماکان بر روی دوش کشورهای غربی و شمالی اروپا خواهد بود.

برخلاف انتظارات تحلیل گران بازار کار، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا سرانجام ماه آوریل افزایشی شد و طبق گفته وزارت بازرگانی، رقم 6.1 درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری 0.1 درصد کمتر از ماه قبل بوده و بالاترین نرخ بیکاری این کشور در طول دو ماه اخیر است. از آوریل پارسال که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به 14.8 درصد رکوردشکنی کرد، فرایند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با افزایشی محسوس نسبت به ماه قبل به 9 میلیون و 810 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا به ویژه در زمانی که نرخ تورم شرایط نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا ابتدای ماه می با 49 هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به 498 هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی 12 ماه اخیر تا به امروز محسوب می شود. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری مربوط به ایالت های نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا و تگزاس بوده است.

بانک مرکزی آمریکا در گزارشی گفت که همه گیری کرونا بیش از همه روی شرایط معیشتی افراد با تحصیلات پایین و کسانی که مجبور به شیفت های کاری طولانی هستند، تاثیر منفی گذاشته است. جروم پاول- رییس فدرال رزرو- با بیان اینکه اقتصاد در جهت احیا و بازگشت به شرایط قبل از آغاز همه گیری کرونا قرار گرفته است، نسبت به اشتغال زایی بیشتر با توجه به تقویت رشد مالی ابراز امیدواری کرد. در پنج ماه اخیر نرخ بیکاری آمریکا در جهت نزولی بوده و از نرخ های دورقمی مجددا فاصله گرفته است.

تا به امروز بیش از 162 میلیون و 891 هزار و 712 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و 376 هزار و 579 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 599 هزار و 341 نفر، برزیل با 432 هزار و 785 نفر، هند با 268 هزار و 521 نفر، مکزیک با 220 هزار و 159 نفر و انگلیس با 127 هزار و 675 نفر بوده است.

مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - گفت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتی که بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در برابر ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در برابر رشد دلار عاملی بازدارنده محسوب می شود.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.16 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.287 واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.109 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت سرانجامی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.13 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.409 دلار مبادله شد. یورو 0.15 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.21 به 1.214 دلار رسید.

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.16 درصد کاهش به 109.365 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.285 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.437 یوان چین اعلام شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1682

به "کاهش قیمت دلار ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش قیمت دلار ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید