7 کشور عمده اروپایی گوآیدو را به رسمیت شناختند

به گزارش مجله آی سیب، انگلیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، اتریش، آلمان و سوئد امروز (دوشنبه) رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور آمریکای لاتین به رسمیت شناختند.

7 کشور عمده اروپایی گوآیدو را به رسمیت شناختند

به گزارش مجله آی سیب، به نقل از خبرگزاری رویترز، سباستین کورتس، صدراعظم آلمان در پیغامی توئیتری نوشت: اتریش اکنون خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا شامل اسپانیا، انگلیس، فرانسه و دانمارک هم امروز اقدام مشابهی انجام دادند.

سباستین کورتس گفت، اتریش از کوشش ها برای احیای دموکراسی در ونزوئلا که به گفته او از فقدان قانون و مقررات رنج می برد، حمایت می نماید.

در پیغام توئیتری امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آمده است: مردم ونزوئلا حق دارند نظر خود را آزادانه و دموکراتیک وار بگویند. فرانسه گوایدو را به عنوان رئیس جمهور منتخب به رسمیت می شناسد کسی که روند انتخابات را شروع خواهد نمود.

از سوی دیگر در پیغام آندرس ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک آمده است: دانمارک خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک به رسمیت می شناسد. از واکنش مشابه متحدانمان در اتحادیه اروپا خرسندیم. بیانیه مهم اتحادیه اروپا به زودی منتشر می گردد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هم اعلام نمود: امروز دوشنبه چهارم فوریه، هشت روز از زمانی که اسپانیا در کنار دیگر متحدانش در اروپا از رژیم نیکولاس مادورو خواستند تا انتخابات ریاست جمهوری آزاد، دموکراتیک و شفاف برگزار کند، می گذرد. از آنجایی که حتی یک گام در این راستا توسط رژیم مادورو برداشته نشده است، دولت اسپانیا اعلام می نماید که رسماً خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

از طرف دیگر جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در پیغامی توئیتری نوشت: لندن خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت می شناسد زیرا کاراکاس از اعلام انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام طبق چارچوب زمانی معین ناکام ماند. نیکولاس مادورو نتوانست ظرف مدت هشت روزی که ما معین کردیم، درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصمیم بگیرد. بنابراین انگلیس در کنار سایر متحدان اروپایی گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت قانونی به رسمیت می شناسد تا انتخابات معتبر برگزار گردد. امیدواریم این اقدام ما را به سرانجام بحران انسانی نزدیک کند.

دولت سوئد هم در اقدامی مشابه رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده به رسمیت شناخت.

مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد گفت که انتخاباتی که بر اساس آن مادورو روی کار آمد آزاد و عادلانه نبود. ونزوئلا اکنون باید انتخاباتی آزاد برگزار کند. ما از گوایدو به عنوان نماینده مشروع مردم ونزوئلا حمایت می کنیم.

آنگلا مرکل نیز حمایت خود را از گوآیدو اعلام نمود. وی در کنفرانس خبری با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفت: تا روز یکشنبه انتخاباتی در ونزوئلا اعلام نشد. به همین دلیل ما انتظار داریم گوآیدو روند انتخابات را شروع کند. او از نظر دولت آلمان و دیگر شرکای اروپایی رئیس جمهور مشروع ونزوئلاست.

وزیر خارجه آلمان نیز گفت هر زمان که شرایط سیاسی ونزوئلا اجازه دهد 5 میلیون یورو یاری انسانی به این کشور را که بلوکه نموده آزاد خواهد نمود.

هلند نیز گوایدو را به رسمیت شناخت. بلاک، وزیر خارجه هلند در تویئتر نوشت: مهلت هشت روزه برای برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک در ونزوئلا به سر رسید. پادشاهی هلند خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد. ما خواستار بازگشت آزادی و دموکراسی به ونزوئلا در اسرع وقت هستیم.

اما روسیه با محکوم کردن این رویکرد اروپایی ها این اقدامات را مداخله در امور مرتبط با ونزوئلا دانست و تاکید نمود که رهبر ونزوئلا باید توسط مردم این کشور و نه کشورهای خارجی معین گردد.

به رسمیت شناختن گوایدو توسط این کشورها در حالی اجرا شده که یکی از منابع دیپلماتیک در بروکسل امروز (دوشنبه) اعلام نمود، ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا را برای به رسمیت شناختن خوآن گوآیدو، به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا وتو نموده است.

این منبع دیپلماتیک گفت: در نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا که از 31 ژانویه تا اول فوریه امسال میلادی در بخارست برگزار گردید، ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا را در به رسمیت شناخته شدن گوآیدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا وتو کرد در این بیانیه گفته شده بود در صورت عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا، اتحادیه اروپا گوآیدو را به رسمیت خواهد شناخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 148

به "7 کشور عمده اروپایی گوآیدو را به رسمیت شناختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 کشور عمده اروپایی گوآیدو را به رسمیت شناختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید